Acum la Digi FM Alex și Antonia DAMIANO DAVID - Next Summer (Clean)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Zuckerberg regretă că a cedat „presiunii” administraţiei Biden de a „cenzura” pe Facebook conţinutul cu privire la Covid

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg / Profimedia Images

Şeful Meta, Mark Zuckerberg, spune că regretă că a cedat în faţa a ceea ce a spus că a fost o presiune din partea administraţiei Biden pentru a „cenzura” conţinutul de pe Facebook şi Instagram în timpul pandemiei de coronavirus, relatează BBC.

Într-o scrisoare trimisă preşedintelui unei comisii a Camerei Reprezentanţilor din SUA, el a declarat că funcţionari de rang înalt, inclusiv unii de la Casa Albă, au făcut presiuni asupra Meta în 2021 pentru a elimina conţinut, relatează News.ro.

La rândul ei, Casa Albă şi-a apărat acţiunile, spunând că a încurajat „acţiuni responsabile pentru a proteja sănătatea şi siguranţa publică”.

Zuckerberg a mai spus că firma sa de social media a „retrogradat” pentru scurt timp conţinutul referitor la fiul lui Joe Biden, Hunter, înainte de alegerile din 2020, după ce FBI a avertizat cu privire la „o potenţială operaţiune de dezinformare rusească”. Conţinutul nu s-a dovedit a fi parte a unei astfel de operaţiuni, a subliniat Zuckerberg.

Referindu-se la conţinutul legat Covid, Zuckerberg a scris: „În 2021, înalţi funcţionari din administraţia Biden, inclusiv de la Casa Albă, au făcut presiuni repetate asupra echipelor noastre timp de luni de zile pentru a cenzura anumite conţinuturi despre Covid-19, inclusiv cele din zona umor şi satiră, şi au exprimat multă frustrare faţă de echipele noastre atunci când nu am fost de acord, Am făcut unele alegeri pe care, cu beneficiul retrospectiv şi al noilor informaţii, nu le-am mai face astăzi. Cred că presiunea guvernului a fost greşită şi regret că nu am fost mai deschişi în această privinţă”, a mărturisit patronul Meta.

Zuckerberg dă asigurări că el şi Meta ar fi gata să „riposteze”, dacă ceva similar s-ar întâmpla în viitor.

Republicanii jubilează

Scrisoarea sa a fost adresată lui Jim Jordan, preşedintele Comitetului judiciar al Camerei Reprezentanţilor, care a investigat moderarea conţinutului pe platformele online.

Republicanii au afirmat că scrisoarea reprezintă o „mare victorie pentru libertatea de exprimare”. Ei au spus că Zuckerberg a recunoscut practic că „Facebook i-a cenzurat pe americani”.

În scrisoarea datată 26 august, Zuckerberg a declarat Comitetului judiciar al Camerei Reprezentanţilor din SUA că regretă că nu a vorbit mai devreme despre această presiune a Casei Albe, precum şi despre unele decizii pe care proprietarul Facebook, Instagram şi WhatsApp le-a luat cu privire la eliminarea anumitor conţinuturi.

Într-o declaraţie pentru site-ul Politico, Casa Albă şi-a susţinut acţiunile. „Poziţia noastră a fost clară şi consecventă: credem că societăţile de tehnologie şi alţi actori privaţi ar trebui să ia în considerare efectele pe care acţiunile lor le au asupra poporului american, făcând în acelaşi timp alegeri independente cu privire la informaţiile pe care le prezintă”, a transmis Casa Albă.

Scrisoarea lui Zuckerberg intervine în plină controversă legată de moderarea de conţinut pe platformele sociale. Rivalul lui Zuckerberg, Elon Musk, proprietarul X, care i-a restabilit contul lui Donald Trump, este cunoscut ca un susţinător al „libertăţii de exprimare”. De asemenea, Pavel Durov, fondatorul Telegram, şi el un apărător al libertăţii de exprimare, a fost arestat în weekend în Franţa pentru infracţiuni pe care reţeaua sa de mesagerie le-a permis din cauza lipsei moderării de conţinut.

Controversa Hunter Biden

Comentariile lui Zuckerberg cu privire la Hunter Biden se referă la povestea unui laptop care a fost abandonat de fiul preşedintelui la un atelier de reparaţii din Delaware, după cum a relatat pentru prima dată New York Post.

Publicaţia a afirmat că e-mailurile găsite pe computer sugerau că afacerile sale în străinătate au influenţat politica externă a SUA în timp ce tatăl său era vicepreşedinte.

Preşedintele şi familia sa au negat orice infracţiune.

Povestea a devenit o temă notabilă de discuţie şi atac a dreptei în SUA şi un subiect de dispută, deoarece unele platforme de social media au cenzurat conţinutul.

„Privind retrospectiv, nu ar fi trebuit să retrogradăm această poveste”, a scris Zuckerberg. „Ne-am schimbat politicile şi procesele pentru a ne asigura că acest lucru nu se va mai întâmpla”, le spune el congresmenilor.

Fără implicare în alegeri

Zuckerberg a mai spus că nu intenţionează să mai contribuie la susţinerea infrastructurii electorale. În 2020, el a donat 400 de milioane de dolari prin intermediul iniţiativei sale filantropice Chan Zuckerberg Initiative, care era destinată să ajute birourile guvernamentale să desfăşoare alegerile în timpul pandemiei. Cu toate acestea, informaţiile eronate s-au răspândit rapid pe reţelele sociale, acuzându-l pe Zuckerberg că s-a folosit efectiv de o lacună pentru a ocoli limitele maxime ale donaţiilor, în încercarea de a face ca Biden să fie ales.

Zuckerberg a declarat că donaţiile sale „au fost concepute pentru a fi nepartizane”.

„Totuşi, în ciuda analizelor pe care le-am văzut şi care arată contrariul, ştiu că unii oameni cred că această activitate a avantajat un partid în detrimentul celuilalt. Scopul meu este să fiu neutru şi să nu joc un rol într-un fel sau altul - nici măcar să par că joc un rol - aşa că nu am de gând să fac o contribuţie similară în acest ciclu electoral”, a asigurat mogulul social media.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Bidens Welcome the Recipients of the 45th Annual Kennedy Center Honors to the White House, Washington, District of Columbia, USA - 04 Dec 2022
Hunter Biden, atac fără precedent la adresa lui Donald Trump. Fiul fostului președinte, Joe...
Meta Platforms Photo Illustrations, Krakow, Poland - 31 Jul 2024
Facebook, indisponibil duminică dimineaţă. Cu ce probleme se confruntă utilizatorii
Dan Barna
Dan Barna, după audierea la DNA în dosarul vaccinurilor anti-COVID: „România a fost aliniată...
biden trump1
Joe Biden îl atacă dur pe Donald Trump: „Este un ratat”. Acuzații fără precedent la adresa...
Te-ar putea interesa și
Meta Platforms Photo Illustrations, Krakow, Poland - 31 Jul 2024
Facebook a picat în mai multe regiuni. Utilizatorii reclamă probleme şi cu conectarea la...
DC: President Biden and the First Lady Depart the White House, Washington, District of Columbia, USA - 28 Nov 2023
"M-a speriat de moarte. Am crezut că are un AVC". Jill Biden s-a temut pentru soțul ei în...
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg și-a cumpărat o vilă în "Buncărul Miliardarilor". Cât a plătit pe a doua cea...
Trump Returns To White House On October 5, 2025
Trump îl caricaturizează şi-l imită, într-un discurs la o fabrică Ford, în Detroit, pe Biden...
Partenerii noștri
Digi24 Avertisment critic: Putin ar putea ataca o țară NATO încă din această toamnă. Unde ar putea lovi Rusia
Avertisment critic: Putin ar putea ataca o țară NATO încă din această...
DigiSport Unirea Slobozia - Gloria Bistrița, LIVE VIDEO, 18:00, DGS 1. Programul complet al etapei a 2-a din Liga 2
Unirea Slobozia - Gloria Bistrița, LIVE VIDEO, 18:00, DGS 1. Programul...
PeRoz Venus intră în Balanță și schimbă jocul în dragoste. 3 zodii sunt pregătite să facă pasul cel mare
Venus intră în Balanță și schimbă jocul în dragoste. 3 zodii sunt...
Film Now Tom Holland nu se ferește să spună care sunt cele mai slabe filme din cariera sa: „Nu eram deloc mândru de ele”
Tom Holland nu se ferește să spună care sunt cele mai slabe filme din...
Digi World Canicula pune presiune pe inimă. 5 simptome care nu trebuie ignorate niciodată, potrivit unui cardiolog
Canicula pune presiune pe inimă. 5 simptome care nu trebuie ignorate...
Stirile Kanal D Camera Deputaților a declarat criză pe piața carburanților. Acciza la motorină urmează să fie redusă
Camera Deputaților a declarat criză pe piața carburanților. Acciza la...
ProFM Selly, despre observațiile pe care i le fac părinții, în ciuda succesului său: „Cred că este imposibil să scapi de asta”
Selly, despre observațiile pe care i le fac părinții, în ciuda succesului...
Digi Life Vrei să îmbătrânești mai lent? Activitatea pe care ar trebui să o faci de două ori pe lună, potrivit unui nou studiu
Vrei să îmbătrânești mai lent? Activitatea pe care ar trebui să o faci de...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
Ilie Bolojan
Bolojan, despre criza din energie: "O combinaţie de decizii greşite, de schimbări de miniştri...
loredana groza (1)
"În sfârșit, ești elegantă!" Loredana Groza, lăudată de fani după ce a apărut într-o rochie...
vremea, caldura, canicula, energie
România, împărțită între caniculă și furtuni. Cod portocaliu de până la 39 de grade, vijelii...
David Popovici
David Popovici a plecat la CE de la Paris: "Au revenit şi ruşii în competiţie, s-au ridicat...