Acum la Digi FM Cetin Rasit LOST FREQUENCIES - Reality
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Foto Peste 200 de incendii de vegetație sunt active în Canada. Fumul degajat a ajuns în SUA și Europa

incendii de vegetatie canada (2)
Incendii de vegetație în Canada / Foto: Profimedia

Zecile de mega-incendii din centrul Canadei, care au dus deja la evacuarea a 26.000 de persoane, continuă să se extindă, iar fumul degajat afectează milioane de canadieni și americani, notează AFP.

În fiecare vară, Canada se confruntă cu incendii de pădure, însă acest început de sezon îngrijorează prin precocitate și intensitate: au ars deja 2 milioane de hectare, echivalentul suprafeței Sloveniei.

Din cauza schimbărilor climatice, Canada este din ce în ce mai des afectată de fenomene meteorologice extreme. Țara rămâne marcată de vara apocaliptică din 2023, când au ars 15 milioane de hectare.

Saskatchewan și Manitoba, două provincii din centrul Canadei afectate de cel mai grav început de sezon de incendii din ultimii ani din cauza secetei, au declarat recent stare de urgență. Iar în Alberta (vest), unele situri petroliere au fost nevoite să își întrerupă activitatea.

În anumite sectoare din centrul țării, armata a intervenit în ultimele zile pentru evacuarea locuitorilor din zonele extrem de izolate, unde unele rezervații indigene au fost complet distruse.

În total, peste 200 de incendii sunt active în Canada, în special în centru și vest, iar jumătate dintre ele sunt considerate scăpate de sub control, potrivit Canadian Interagency Forest Fire Centre (CIFFC).

"Este o perioadă foarte dificilă pentru numeroși canadieni. Acest sezon de incendii a început mai devreme și este mai puternic și mai intens decât media", a declarat Eleanor Olszewski, ministrul gestionării situațiilor de urgență, într-o conferință de presă.

"O calitate proastă a aerului"

Incendii de vegetație în Canada / Foto: Profimedia

În timp ce evacuările continuă, fumul generat de incendii a acoperit o parte a continentului.

Milioane de locuitori au fost sfătuiți să își limiteze timpul petrecut în aer liber, deoarece fumul "generează o calitate foarte proastă a aerului și o vizibilitate redusă", potrivit Environment Canada.

Situația este similară și la sud de frontieră, în Statele Unite: statele Michigan, Wisconsin, Minnesota și Nebraska au emis alerte, întrucât calitatea aerului s-a deteriorat și cantități mari de particule - funingine, cenușă și praf - sunt suspendate în aer și transportate pe mii de kilometri, scrie Agerpres.

Fumul a ajuns chiar și în Europa, iar fenomenul ar putea continua în zilele următoare, a indicat marți observatorul european Copernicus. Totuși, deoarece se deplasează la altitudini foarte mari, fumul nu reprezintă un pericol pentru sănătate.

"Datele noastre arată că regiunile centrale ale Canadei au traversat câteva săptămâni extrem de intense în ceea ce privește emisiile de gaze cu efect de seră", a declarat Mark Parrington, cercetător la Serviciul Copernicus pentru monitorizarea calității aerului (CAMS).

Potrivit previziunilor autorităților canadiene, sezonul incendiilor ar putea fi 'peste normal' în centrul și vestul Canadei în lunile iunie și iulie și 'mult peste medie' în august, în special din cauza secetei severe sau extreme care afectează mai multe regiuni.

În Saskatchewan, premierul Scott Moe a declarat marți că zilele următoare vor fi 'dificile'. "Nu am trecut încă de ce este mai greu, iar vremea nu pare să se schimbe prea curând", a avertizat el într-o conferință de presă.

Conform datelor oficiale, majoritatea incendiilor sunt declanșate de activități umane, cel mai adesea accidental, într-un mediu foarte uscat.

"Reducerea semnificativă a stratului de zăpadă din primăvară a dus la expunerea timpurie a solului și vegetației, ceea ce a accelerat uscarea la suprafață", a explicat Hossein Bonakdari, profesor la Universitatea din Ottawa.

Această situație a acționat ca "un amplificator, pregătind terenul pentru incendii extreme cu mult înainte ca prima flacără să apară", a adăugat acest expert în schimbări climatice și inginerie a mediului.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Zbor anulat în Canada din cauza unui copil/ Profimedia
Zbor anulat în Canada din cauza unui copil. De ce echipajul nu a putut decola fără să-i pună...
APTOPIX Greece Wildfires
Două elicoptere s-au ciocnit în timp ce interveneau la un incendiu violent în Grecia. Un pilot...
Porto Germeno
Stațiunea Porto Germeno din Grecia, în pericol din cauza incendiilor. Meteorolog: Pagubele...
clooney (29)
Vila de 9 milioane de euro a lui George Clooney, în pericol din cauza incendiilor din Franța...
Te-ar putea interesa și
GREECE CRETE WILDFIRE FIREFIGHTERS
Atenţionare de călătorie: risc ridicat de incendii în mai multe zone din Grecia. Recomandările...
Incendiu de vegetatie în Grecia
Evacuări în insula grecească Paros din cauza unui incendiu de vegetaţie. Avertizări pentru mai...
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron, după ce a vizitat zona în care 60.000 de hectare au ars: "Cea mai dificilă...
Almeria Wildfires Amongst Deadliest In Spanish History
Incendiile au scăpat de sub control în Franţa şi Spania. Peste 160.000 de persoane au fost...
Partenerii noștri
Digi24 Povestea incredibilă a șoferului care a produs accidentul din Brașov. Acum 11 ani era considerat erou
Povestea incredibilă a șoferului care a produs accidentul din Brașov. Acum...
DigiSport Atletico Madrid l-a vândut pe ”bătăușul” de la Cupa Mondială
Atletico Madrid l-a vândut pe ”bătăușul” de la Cupa Mondială
PeRoz 5 zodii care atrag fericirea, reușitele și norocul în dragoste până pe 10 septembrie
5 zodii care atrag fericirea, reușitele și norocul în dragoste până pe 10...
Film Now Tragedia din spatele unui film celebru. Cum a fost abuzată Judy Garland în timpul filmarilor la “Vrăjitorul din Oz”
Tragedia din spatele unui film celebru. Cum a fost abuzată Judy Garland în...
Digi World Vietatea care sfidează moartea. Își poate "reseta" viața de nenumărate ori: "Oricât ai încerca, pur și simplu nu moare"
Vietatea care sfidează moartea. Își poate "reseta" viața de nenumărate...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM Cum era, de fapt, Freddie Mercury în viața reală. Prietenii au rupt tăcerea după 34 de ani: „Nimeni nu l-a cunoscut cu adevărat”
Cum era, de fapt, Freddie Mercury în viața reală. Prietenii au rupt...
Digi Life O noapte în mijlocul oceanului, înconjurat de rechini. Cum arată cazarea plutitoare pentru cei mai curajoși turiști
O noapte în mijlocul oceanului, înconjurat de rechini. Cum arată cazarea...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
Pozzillo, Catania, Mount Etna's eruption as seen from the coast
În plin sezon turistic, aeroportul din Catania rămâne închis din cauza erupţiei vulcanului Etna
Romania Danube Drought
Radu Miruţă: Procedura de oprire a centralei de la Cernavodă va începe joi dimineaţa. E puţin...
alexandra stan insarcinata
Prima imagine cu fetița Alexandrei Stan! Fotografia care a topit inimile fanilor pe Instagram
coduri
România, lovită de vreme extremă! Caniculă de 38°C în sud, vijelii și ploi torențiale în mai...