Acum la Digi FM Marius Dobre FAUL & WAD AD VS PNAU - Changes (Radio Mix)

Peste 2.200 de imigranţi şi-au găsit sfârşitul în Marea Mediterană în 2024

Italy: 1.000 migrants reach Lampedusa in the last 24 hours
Iraly, Lampedusa. 2024. Imigranți. Profimedia

Peste 2.200 de persoane au murit sau au fost date dispărute în Marea Mediterană în timp ce încercau să ajungă în Europa în căutare de refugiu în 2024, relatează The Guardian.

Bilanţul a fost citat într-un comunicat al Reginei De Dominicis, director regional pentru Europa şi Asia Centrală al agenţiei ONU pentru copii, Unicef.

În ajunul Anului Nou, 20 de persoane au căzut în mare şi au fost date dispărute după ce o barcă a început să ia apă pe o mare agitată, la aproximativ 20 de mile de coasta Libiei.

În ciuda valurilor, şapte persoane, inclusiv un băiat sirian în vârstă de opt ani, au reuşit să continue călătoria pe ambarcaţiunea care se înclina, înainte de a fi găsite de o navă de patrulare a poliţiei italiene marţi seara, în apropiere de insula Lampedusa din sud.

Ambarcaţiunea de 6 metri părăsise Zuwara, în Libia, luni, la ora 22.00, şi a început să ia apă aproximativ cinci ore mai târziu, creând panică şi determinând 20 de pasageri să cadă peste bord, potrivit declaraţiilor martorilor furnizate de cei şase supravieţuitori adulţi.

Luni, într-un incident separat, două persoane, inclusiv un copil de cinci ani, au murit şi 17 au supravieţuit după ce ambarcaţiunea pe care se aflau s-a defectat în largul coastei nordice a Tunisiei în timpul unei încercări de a ajunge în Europa.

„Bilanţul morţilor şi numărul persoanelor dispărute în Marea Mediterană în 2024 au depăşit acum 2 200, cu aproape 1.700 de vieţi pierdute numai pe ruta centrală a Mediteranei. Acest număr include sute de copii, care reprezintă una din cinci persoane care migrează prin Marea Mediterană. Majoritatea fug de conflicte violente şi de sărăcie”, a spus Regina de Dominicis.

În decembrie, o fetiţă în vârstă de 11 ani, purtând o simplă vestă de salvare şi agăţându-se de o pereche de camere de cauciuc, a fost salvată în largul Lampedusei. Ea le-a spus salvatorilor că a petrecut trei zile pe mare după un naufragiu în care se presupune că au pierit 40 de persoane.

Cu o lună înainte, ONG-ul german Sea-Watch a depus o plângere penală la procurorii din Sicilia, acuzând paza de coastă italiană de neglijenţă şi omor prin imprudenţă în legătură cu un naufragiu în largul Lampedusei în care au murit 21 de persoane. ONG-ul a declarat că a notificat autorităţile italiene cu privire la barca aflată în pericol la 2 septembrie, dar a susţinut că paza de coastă nu a trimis o navă de salvare decât două zile mai târziu.

Cel puţin patru ambarcaţiuni s-au răsturnat în Mediterana centrală începând de marţi, potrivit Alarm Phone, o organizaţie care gestionează o linie telefonică de urgenţă pentru persoanele aflate în pericol pe mare.

Italia este unul dintre principalele puncte de debarcare pentru persoanele care încearcă să ajungă în Europa, ruta centrală a Mediteranei fiind considerată una dintre cele mai periculoase din lume.

Organizaţia Internaţională pentru Migraţie a ONU a înregistrat cel puţin 25.500 de decese şi dispariţii în timpul traversării Mediteranei începând din 2014. Majoritatea deceselor sau dispariţiilor sunt atribuite ambarcaţiunilor care au plecat fie din Tunisia, fie din Libia.

Oamenii încearcă în continuare această călătorie cu risc ridicat, în ciuda acordurilor încheiate între Italia şi UE cu Tunisia şi Libia pentru a opri plecarea ambarcaţiunilor cu migranţi.

Potrivit Ministerului de Interne italian, 66.317 persoane au reuşit să ajungă în Italia în 2024, mai puţin de jumătate din numărul din 2023. Politicile dure ale guvernului Giorgia Meloni sunt cel puţin parţial creditate pentru această scădere.

În octombrie a intrat în vigoare un acord în valoare de 670 de milioane de euro pentru transportul în Albania a 3.000 de persoane interceptate în apele italiene în fiecare lună. Aici, li s-ar procesa cererile de azil, ceea ce ar trebui să acţioneze, de asemenea, ca un factor de descurajare. Însă planul a eşuat până acum din cauza problemelor juridice, transmite News.ro.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Jaful-Secolului_Heroo_Banner_770x440
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, actori cu vocea în JAFUL SECOLULUI
Toto, fiul lui Ilie Dumitrescu
Toto Dumitrescu a fost arestat pentru 30 de zile. În 2021 a mai fost...
Over,The,Shoulder,View,Of,A,Young,Female,Student,Using
Un nou cod vestimentar introdus în şcolile din Italia interzice...
Pe aceeași temă
Liderii israelieni au incitat la comiterea unui genocid în Gaza, afirmă o comisie de anchetă a ONU/ Foto: X
Liderii israelieni au incitat la comiterea unui genocid în Gaza, afirmă o comisie de anchetă a...
Tineri luați de ape, în Italia/ Foto: Captură video
Familiile victimelor tragediei de pe râul Natisone cer 3,7 milioane € daune. Tinerii români au...
onu (3)
ONU este alarmată de situaţia nord-coreenilor: „Niciun alt popor din lume nu este supus unor...
Consiliul de Securitate al ONU
Consiliul de Securitate al ONU se va reuni vineri pentru a discuta despre incursiunile...
Te-ar putea interesa și
water shortages in africa, tap in the yard outside in a village in Botswana
O persoană din patru nu are acces la apă potabilă sigură, anunță ONU
gaza (4)
ONU declară oficial foamete în Gaza
Italian Prime Minister Giorgia Meloni offers remarks during a meeting with Speaker of the United States House of Representatives Kevin McCarthy (Republican of California) at the US Capitol in Washington, DC, Thursday, July 27, 2023. Credit: Rod Lamkey/CNP
Meloni: „Italia susţine ideea garanţiilor de securitate bazate pe modelul articolului 5 din...
Madonna și familia ei
Madonna a împlinit 67 de ani. A sărbătorit în Toscana, unde a urmărit o cursă de cai direct...
Partenerii noștri
Digi24 Emmanuel și Brigitte Macron vor prezenta „dovezi științifice” că soția președintelui Franței este femeie
Emmanuel și Brigitte Macron vor prezenta „dovezi științifice” că soția...
DigiSport ”Cea mai frumoasă actriță de la Hollywood” a rămas ”mască”: 61.000.000 $
”Cea mai frumoasă actriță de la Hollywood” a rămas ”mască”: 61.000.000 $
PeRoz Priscilla Presley, despre momentul devastator în care a deconectat-o de la aparate pe Lisa Marie: "Spiritul ei nu mai era acolo"
Priscilla Presley, despre momentul devastator în care a deconectat-o de la...
Film Now Ce mesaj i-a transmis Robert De Niro lui Owen Cooper, după ce puștiul din „Adolescence” a câștigat premiul Emmy la doar 15 ani
Ce mesaj i-a transmis Robert De Niro lui Owen Cooper, după ce puștiul din...
Digi World Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează instant anxietatea, recomandat de medici
Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează...
ProFM De ce Anna Kournikova trăiește departe de lumina reflectoarelor de la 21 de ani. Așteaptă al patrulea copil cu Enrique Iglesias
De ce Anna Kournikova trăiește departe de lumina reflectoarelor de la 21...
Digi Life Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New York
Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New...
Căldură, încălzire, agent termic, Termoenergetica
Termoenergetica începe probele de căldură în București pentru sezonul...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
masini vechi si ruginite
Programul „Rabla” 2025. Persoanele fizice îl pot accesa din 30 septembrie. Valoarea...
visarion alexa captura digi
Preotul Visarion Alexa, condamnat definitiv la închisoare cu suspendare. E acuzat că a agresat...
Bjorn Borg
Legendarul tenismen Bjorn Borg ia viața "zi cu zi, an cu an", după ce a fost diagnosticat cu...
Kelemen Hunor
Kelemen Hunor: "Eu sunt pentru a păstra plafonarea la adaosul comercial. Oamenii trebuie să...