Acum la Digi FM BEDOUIN SOUNDCLASH - Brutal Hearts (Feat. Coeur De Pirates)

Macron avertizează cu privire la tendinţa de „vasalizare” a europenilor faţă de SUA: Răspunsul nu e supunerea.Trebuie să fim politicoşi, dar să apărăm ceea ce suntem

Le président Emmanuel Macron, en visite au Portugal, rencontre les acteurs de la Tech franco-portugaise
Emmanuel Macron. Profimedia

Preşedintele francez Emmanuel Macron a avertizat joi, la Lisabona, cu privire la pericolul unei ''vasalizări fericite'' a Europei faţă de Statele Unite şi a făcut apel la o schimbare pentru ca Europa să-şi regăsească ''plăcerea riscului şi a puterii'', transmite France Presse.

''Răspunsul nu este supunerea. Eu nu sunt pentru o vasalizare fericită. Văd că este plin de oameni în Europa care spun 'trebuie să fim delicaţi cu americanii, totul va trece, trebuie să ne curbăm şira spinării'. Trebuie să fim politicoşi, dar trebuie să apărăm ceea ce suntem'', a declarat Macron.

Noul preşedinte american Donald Trump i-a criticat în mai multe rânduri pe europeni, anunţând introducerea de taxe vamale de 25% şi reluându-şi apelul la o împărţire mai echitabilă a ''poverii'' în interiorul NATO.

De asemenea, Trump a iniţiat o apropiere fără precedent faţă de Rusia condusă de preşedintele Vladimir Putin, ceea ce a sporit temerile referitoare la încheierea unei păci în Ucraina fără implicarea ucrainenilor şi a europenilor.

''Astăzi, transformarea care trebuie să fie făcută este să devenim o putere întrucât nu suntem una. Există o piaţă, un loc paşnic, dar este puţin amorf. Nu este proiectat suficient'', a opinat şeful statului francez.

''Europa trebuie să-şi regăsească plăcerea riscului, a ambiţiei şi a puterii. Nu sunt cuvinte mari, dimpotrivă'', a accentuat liderul francez, arată Agerpres.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
George Simion
AUR a atacat la Curtea Constituțională patru dintre proiectele de...
MADURO BRINGS FORWARD CHRISTMAS IN VENEZUELA
Preşedintele Venezuelei devansează Crăciunul pentru data de 1...
Pe aceeași temă
Plenary session of the European Parliament
Ursula von der Leyen: Se trasează liniile de luptă pentru o nouă ordine mondială, trebuie să...
drona militara
Reacții de la Zelenski și din SUA, după ce drone rusești au pătruns în spațiul aerian al...
L'Assemblée nationale, réunie en session extraordinaire par le président de la République, a voté contre la confiance pour François Bayrou.
Guvernul Bayrou a pierdut votul de încredere. Premierul îşi va prezenta demisia. Ce opțiuni...
Paper us 100 dollar bill with gold bars, concept of investment and saving, wealth
Aurul doboară record după record, pe fondul intensificării pariurilor privind reducerea...
Te-ar putea interesa și
2025 Eastern Economic Forum
Kremlinul susţine că nicio sancţiune nu va putea să forţeze Rusia să-și modifice acţiunile în...
ucraina (13)
Atacul masiv asupra Ucrainei. Ursula von der Leyen: „Kremlinul îşi bate joc de diplomaţie”...
Festakt zum Start des Exascale-Rechners JUPITER in Jülich.
Cel mai rapid supercomputer din Europa, inaugurat în Germania. Merz: Ne dorim să devenim o...
French President Emmanuel Macron participates in a Multilateral Meeting with European Leaders in the East Room of the White House in Washington, DC, US. Picture date: Monday August 18, 2025.
26 de ţări sunt gata să participe la garanţiile de securitate postbelică din Ucraina. Macron...
Partenerii noștri
Digi24 ANALIZĂ Strategia perfidă a Moscovei. Cum vrea Putin să „cucerească” Polonia și de ce Ucraina riscă să fie mai puțin sprijinită de alia
ANALIZĂ Strategia perfidă a Moscovei. Cum vrea Putin să „cucerească”...
DigiSport Gata! Ce s-a întâmplat cu transferul lui Ștefan Baiaram
Gata! Ce s-a întâmplat cu transferul lui Ștefan Baiaram
PeRoz Mercur retrograd s-a terminat! Patru zodii vor avea noroc din plin: „Acum este momentul potrivit pentru a acționa”
Mercur retrograd s-a terminat! Patru zodii vor avea noroc din plin: „Acum...
Film Now „Regina” lui. Cameron Diaz, alături de Benji Madden, la un an de la ultima lor apariție în public. Soții, la plimbare cu fiul lor
„Regina” lui. Cameron Diaz, alături de Benji Madden, la un an de la ultima...
Digi World Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele și 9 semne pe care să nu le ignori
Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele...
ProFM Cleopatra Stratan a renunțat la imaginea dulce și diafană. A pozat în rochie mini mulată, în lumina apusului din Tenerife
Cleopatra Stratan a renunțat la imaginea dulce și diafană. A pozat în...
Digi Life Un tablou al celebrului pictor Pierre Paul Rubens dispărut de peste 400 de ani, descoperit într-un conac din Paris: „Este o capodoperă”
Un tablou al celebrului pictor Pierre Paul Rubens dispărut de peste 400 de...
trump, putin (4)
Donald Trump, reacție surprinzătoare: „Răbdarea mea cu Putin se epuizează...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
WROCLAW, POLAND – SEPTEMBER 5, 2025: Football: FIFA World Cup 2026 Qualifying: Ukraine - France. Kylian Mbappé (10, France, Real Madrid).
Mbappe: „Nu pot câştiga în acest an” Balonul de Aur
Illustration in Germany.
Olanda îşi condiţionează participarea la Eurovision 2026 de excluderea Israelului. Concursul...
Russian President Vladimir Putin addresses press conference at BRICS Summit in Kazan
Rusia anunţă că negocierile de pace cu Kievul sunt în „pauză”
Tineri luați de ape, în Italia/ Foto: Captură video
Familiile victimelor tragediei de pe râul Natisone cer 3,7 milioane € daune. Tinerii români au...