Acum la Digi FM Antonia Stancu R. CITY & ADAM LEVINE - Locked Away

Donald Trump împlineşte 79 de ani chiar de Ziua Armatei SUA. Îşi oferă o paradă militară rară și grandioasă, în timp ce criticii lui se pregătesc de proteste

Army?S 250th Birthday Celebration Parade In Washington, District Of Columbia, USA, Washington Dc, Virginia. - 13 June 2025
Washington DC. Donald Trump. Profimedia

La cinci luni de la revenirea la putere, Donald Trump se bucură de o paradă militară rară la Washington, de Ziua Armatei SUA, sâmbătă, chiar în ziua în care împlineşte 79 de ani, în timp ce oponenţii săi sunt chemaţi să manifesteze în număr mare în toată ţara împotriva începutului „autoritar” al mandatului său, relatează AFP.

Ziua de sâmbătă ar putea spune multe despre diviziunile care fracturează America de astăzi.

Pe străzile capitalei americane, al cărei centru monumental, cu Casa Albă în frunte, este baricadat cu kilometri de garduri de securitate înalte, are loc o demonstraţie de forţă şi fast, aşa cum îi place lui Donald Trump şi cum visa de ani de zile. În plus, este şi ziua lui de naştere.

În New York, Los Angeles, Chicago şi în paralel în toate cele 50 de state ale ţării, are loc însă o zi de mobilizare naţională numită „No Kings”, pentru a protesta faţă de „autoritarismul” său şi faţă de „militarizarea democraţiei” americane, fiind anunţate aproape 2.000 de mitinguri.

La Washington, pe lângă obeliscul emblematic al capitalei americane, vor defila de la Lincoln Memorial până la Casa Albă, începând cu ora locală 18:30 (duminică 1:30, ora României), aproape 7.000 de soldaţi, unii călare, mulţi în uniforme din diferite războaie, şi 150 de vehicule militare, survolaţi de 50 de avioane. Paraşutiştii îi vor înmâna un steag american lui Donald Trump, comandantul suprem, transmite News.ro.

Army?S 250th Birthday Celebration Parade In Washington, District Of Columbia, USA, Washington Dc, Virginia. - 13 June 2025

Vremea riscă să-i strice sărbătoarea lui Trump. „Nu contează, nu deranjează deloc tancurile, nu deranjează soldaţii, sunt obişnuiţi, sunt puternici”

Această demonstraţie de forţă neobişnuită în Statele Unite – ultima paradă militară de amploare a avut loc acum peste 30 de ani, în 1991, după Războiul din Golf – este deosebit de importantă pentru începutul unui mandat în care miliardarul newyorkez împinge la maximum limitele puterii prezidenţiale.

„O idee groaznică”, spune Scott Konopasek, care a servit 15 ani în armata americană.

„Ne vom sărbători ţara”, se laudă Donald Trump. Nici măcar vremea, care riscă să fie furtunoasă, nu îl preocupă: „Nu contează, nu deranjează deloc tancurile, nu deranjează soldaţii, sunt obişnuiţi, sunt puternici”, a comentat preşedintele.

„Condiţiile meteorologice sunt monitorizate îndeaproape, dar nimic nu se schimbă în acest moment”, a transmi armata vineri.

„Cui nu-i place o mare petrecere de sărbătorire a 250 de ani?”, a declarat colonelul Kamil Sztalkoper pentru AFP, referindu-se la aniversarea armatei americane sărbătorită sâmbătă şi anticipând o „primire foarte călduroasă”.

Mişcarea de protest „No Kings” îşi propune să fie „cea mai importantă de la revenirea la putere a lui Donald Trump”

Dacă la parada militară, cu un buget estimat la 45 de milioane de dolari, sunt aşteptaţi sute de mii de spectatori, mişcarea de protest „No Kings” (Fără regi - n.r.) îşi propune să fie „cea mai importantă de la revenirea la putere a lui Donald Trump”.

Sloganul a fost lansat înainte ca protestele faţă de arestările brutale ale imigranţilor să izbucnească în Los Angeles şi să se răspândească în toată ţara în ultimele zile. Acestea ar putea mări rândurile sâmbătă.

În metropola californiană, organizatorii speră să adune peste 25.000 de persoane şi intenţionează să ridice în aer un balon gigantic reprezentându-l pe Donald Trump îmbrăcat într-o uniformă militară rusă pentru a protesta faţă de „metodele sale paramilitare şi tendinţele sale dictatoriale”.

La New York, este programată o paradă în faţa Trump Tower, în Manhattan se face apel la o „armată a activismului creativ”. De la Philadelphia la Phoenix, sunt prevăzute adunări în sute de alte oraşe de toate dimensiunile.

Trump amenință că va răspunde cu forță la proteste

Donald Trump a promis protestatarilor că va răspunde „cu o forţă foarte mare”, calificându-i drept „oameni care urăsc ţara”.

„Preşedintele este, desigur, în favoarea manifestaţiilor paşnice”, a precizat Casa Albă.

În prima linie a opoziţiei faţă de preşedintele republican de când acesta a decis să mobilizeze mii de militari în Los Angeles, guvernatorul democrat al Californiei, Gavin Newsom, a chemat americanii să „reziste” şi să „nu se plece”, într-un discurs ofensiv, la începutul săptămânii.

Parada militară „este genul de lucru pe care îl vezi la Kim Jong Un, la Putin, la dictatorii din întreaga lume”, se plânge el. „Să-l onorăm în ziua aniversării sale? Este umilitor”.

Trump cocheta cu ideea aceasta de ceva timp, inspirat de parada de pe Champs-Elysées din 14 iulie 2017, la care a asistat.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
gabriela comanesti burse de 10
O Bursa de 10 pentru Gabriela! Din Comănești spre podium: copilul...
grindeanu
Grindeanu, despre cursa pentru preşedinţia PSD: Mi-aş fi dorit să...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Scandal în plină stradă la Constanța. Un preot a fost încătușat după...
Pe aceeași temă
President Trump Spends Weekend At Mar-A-Lago Estate In Palm Beach
Trump ameninţă cu o acţiune militară americană în Nigeria. Președintele SUA invocă tratamentul...
President Trump, First Lady Melania Trump Host White House Halloween Event
Trump se mândreşte cu o baie renovată în Casa Albă. Marmură de la podea până la tavan
Trump speaks at a fundraiser for his ballroom extension
Veteranii americani critică decizia lui Trump de a retrage trupe din România. „Un semnal...
Nicolas Maduro Addresses The Media In Caracas
Washington Post: Venezuela solicită ajutor Rusiei şi Chinei pentru a-şi consolida apărarea în...
Te-ar putea interesa și
Trump a transformat Casa Albă într-un carnaval de Halloween/ Profimedia
Trump a transformat Casa Albă într-un carnaval de Halloween. Supereroi, copii costumați în el...
U.S. President Trump makes second state visit to Britain
Premierul britanic a plătit pentru a păstra colierul personalizat de la Trump. Ce se întâmplă...
Donald Trump, Vladimir Putin
Summitul Trump-Putin de la Budapesta a fost anulat după ce Moscova a trimis o notă la...
President Trump And SSA Commissioner Frank Bisignano Mark 90th Anniversary Of Social Security Act In Oval Office - 14 Aug 2025
Sfidat de Putin, Trump ordonă reluarea testelor nucleare, suspendate cu peste 30 de ani în urmă
Partenerii noștri
Digi24 Ce spune jandarmul care a dat amenda la comemorarea Colectiv: „Nici nu vă imaginați ce mesaje am primit”
Ce spune jandarmul care a dat amenda la comemorarea Colectiv: „Nici nu vă...
DigiSport S-a luat decizia! Ce urmează pentru Ianis Hagi, după ce nu a prins lotul la Alanyaspor
S-a luat decizia! Ce urmează pentru Ianis Hagi, după ce nu a prins lotul...
PeRoz Anthony Hopkins nu a mai vorbit de 24 de ani cu fiica sa: Îi doresc tot binele din lume
Anthony Hopkins nu a mai vorbit de 24 de ani cu fiica sa: Îi doresc tot...
Film Now De ce s-au despărțit Tom Cruise și Ana de Armas. „Ea a simțit nevoia să facă un pas înapoi”
De ce s-au despărțit Tom Cruise și Ana de Armas. „Ea a simțit nevoia să...
Digi World Cum îi afectează fumatul pe oamenii care-și fac implanturi dentare. Și cei cu dinți naturali au de suferit
Cum îi afectează fumatul pe oamenii care-și fac implanturi dentare. Și cei...
ProFM Dua Lipa este „cea mai frumoasă femeie din lume”. Logodnicul ei, un actor în vogă la Hollywood, dezvăluie secretul relației lor
Dua Lipa este „cea mai frumoasă femeie din lume”. Logodnicul ei, un actor...
Digi Life Sagrada Familia din Barcelona a devenit cea mai înaltă biserică din lume. Construcția a început în 1882 și încă nu e finalizată
Sagrada Familia din Barcelona a devenit cea mai înaltă biserică din lume...
Kastrup/Copenhagen/ Denmark/12 SEPTEMBER 2025/.Denmarks weather daerk clouds over Kastrup Copenhagen Denmark. (Photo.Francis Joseph Dean/Dean Pictures) (Not for commercial use)
De marți, vremea se răcește în toată ţara. Cum vor evolua temperaturile...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Nicușor Dan
Redimensionarea trupelor americane. Nicuşor Dan: Este un gest cu anumită simbolistică, dar nu...
2025 LACMA Art & Film Gala, Los Angeles, California, USA - 01 Nov 2025
Zâmbitori și îndrăgostiți. Salma Hayek, la brațul soțului ei, la o gală în LA. Actrița din...
King Charles III And Queen Camilla Visit Newmarket
Regele Charles se declară „îngrozit şi şocat” de atacul care a avut loc într-un tren din Anglia
ALDE Party Council Bucharest 2023, Bucharest, Romania - 20 Oct 2023
Cătălin Drulă și-a lansat candidatura la Primăria Capitalei. Discurs al președintelui Nicușor...