Doi tineri români și-au pierdut viața într-o locuință din Germania, intoxicați cu monoxid de carbon. Tragedia a avut loc miercuri dimineață în Höxter-Lüchtringen, într-un imobil unde erau cazați aproximativ 20 de români, inclusiv copii.
Victimele sunt o tânără de 19 ani și un bărbat de 23 de ani, soț și soție, părinți ai unui copil rămas în grija familiei din România. Cuplul venise în Germania de doar câteva zile, împreună cu alți muncitori sezonieri, pentru a lucra la o plantație de fructe, scrie Adevărul.
Conform publicației Westdeutscher Rundfunk, cei doi au fost găsiți fără viață în baia locuinței, în jurul orei 6:30 dimineața. Proprietara plantației, Marion Wittrock, a declarat: „Au fost descoperiți împreună, în baie. Cei mai mulți au ajuns aici în urmă cu o săptămână și au început deja lucrul”.
Pompierii au confirmat prezența monoxidului de carbon. Primele investigații indică o posibilă defecțiune la sistemul de încălzire drept sursă a scurgerii de gaz, însă autoritățile urmează să stabilească exact cauza în urma unei anchete coordonate de procuratură.
Alarma a fost dată la ora 6:25, iar clădirea a fost evacuată rapid. Alte trei persoane au prezentat simptome de intoxicație, dar au refuzat transportul la spital. Toți muncitorii români au fost evaluați medical într-un centru parohial din apropiere, unde li s-a oferit și sprijin psihologic.
Unii dintre românii cazați acolo au declarat că doresc să se întoarcă acasă, profund marcați de moartea celor doi colegi, veniți cu speranță în Germania și răpuși la scurt timp de la sosire.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!