Acum la Digi FM JENNIFER LOPEZ FT DAVID GUETA - Save Me Tonight (Beatmix)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

„Consiliul pentru Pace” al lui Trump. Prima reuniune a liderilor, pe 19 februarie, la Washington. Italia reiterează că nu se poate alătura

President Trump And SSA Commissioner Frank Bisignano Mark 90th Anniversary Of Social Security Act In Oval Office - 14 Aug 2025
Donald Trump. Profimedia

Ministrul de externe italian, Antonio Tajani, a exclus definitiv participarea la "Consiliul pentru Pace" al preşedintelui american Donald Trump din cauza unor probleme constituţionale "insurmontabile", informează AFP.

Acest "Consiliu pentru Pace" a fost iniţial conceput pentru a supraveghea armistiţiul în Gaza şi reconstrucţia enclavei palestiniene, dar s-a transformat într-un organism menit să acţioneze pentru rezolvarea conflictelor la nivel mondial.

Or, Constituţia italiană nu permite ţării să se alăture unei organizaţii conduse de un singur lider.

"Nu putem participa la Consiliul pentru Pace deoarece există o limitare constituţională. Suntem însă dispuşi să discutăm iniţiative de pace şi suntem gata să ne aducem contribuţia în Gaza, inclusiv prin instruirea poliţiei", a declarat Tajani, potrivit Agerpres.

El s-a referit la "un obstacol insurmontabil din punct de vedere juridic" după întâlnirea cu vicepreşedintele american JD Vance şi secretarul de stat Marco Rubio la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de iarnă Milano-Cortina.

În urmă cu două săptămâni, prim-ministrul ultraconservator al Italiei, Giorgia Meloni, declarase că, în "configuraţia actuală", acest consiliu "ridică în mod obiectiv probleme, în special de natură constituţională".

Şi alţi aliaţi ai SUA, între care Franţa şi Regatul Unit, şi-au exprimat, de asemenea, îndoielile cu privire la acest "Consiliu pentru Pace". 

Consiliul pentru Pace, condus de SUA, va organiza prima reuniune a liderilor pe 19 februarie

Consiliul pentru Pace, promovat de preşedintele american Donald Trump, va organiza prima întâlnire a liderilor pe 19 februarie, a confirmat sâmbătă un oficial al guvernului american, fără a oferi detalii suplimentare, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Despre planificata întâlnire a relatat iniţial Axios, care a menţionat că reuniunea va avea rol şi de conferinţă de strângere de fonduri pentru reconstrucţia Fâşiei Gaza.

"Putem confirma că întâlnirea Consiliului pentru Pace este programată pe 19 februarie", a declarat oficialul într-un comunicat pentru Reuters. Întrebări suplimentare au fost trimise Casei Albe, care nu a răspuns imediat la o solicitare de comentarii.

Întâlnirea va avea loc la Institutul American pentru Pace din Washington, D.C., a relatat Axios.

Cel puţin un lider internaţional şi-a confirmat participarea. Prim-ministrul ungar Viktor Orban, unul dintre cei mai apropiaţi aliaţi ai lui Trump din Uniunea Europeană, a declarat la un eveniment de campanie sâmbătă, în oraşul Szombathely, din vestul ţării, că va merge la Washington peste două săptămâni pentru a participa la întâlnirea Consiliului pentru Pace.

La sfârşitul lunii ianuarie, Trump a lansat consiliul pe care îl va prezida şi care, spune el, va avea ca scop rezolvarea conflictelor globale, ceea ce a dus la îngrijorarea unor experţi că un astfel de consiliu ar putea submina Organizaţia Naţiunilor Unite.

Guverne din întreaga lume au reacţionat cu prudenţă la invitaţia lui Trump de a se alătura iniţiativei. În timp ce unii dintre aliaţii Washingtonului din Orientul Mijlociu s-au alăturat, mulţi dintre aliaţii săi occidentali tradiţionali s-au ţinut până acum departe. Calitatea de membru permanent în consiliu costă 1 miliard de dolari. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 18
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
daianu
Daniel Dăianu lansează un avertisment dur: „România riscă să intre cu...
mihai tatulici
Mihai Tatulici, prima voce din seria „Ca să știi ce se întâmplă”: O...
Pe aceeași temă
Donald Trump
Trump ameninţă din nou că nu va ajuta ţările NATO, dacă acestea îi vor cere ajutorul: „Noi...
President Trump Attends G7 Summit In Evian, France
Giorgia Meloni, acidă cu Donald Trump: "Popularitatea mea nu e treaba ta. Îţi sugerez să te...
ronaldinho
Ronaldinho se întoarce pe teren la 46 de ani. Ce echipă italiană l-a convins să revină la...
Venice, Italy, Dec 26 2018, Evening panorama of Piazza San Marco in Venice, Italy
Noul primar al Veneției vrea să mărească taxa turistică la "30 sau chiar 50 de euro". În jur...
Te-ar putea interesa și
President Trump Attends G7 Summit In Evian, France
„Italia nu imploră niciodată!” Giorgia Meloni îi răspunde dur lui Trump după afirmațiile...
European Leaders Join Ukrainian President Zelensky For White House Meeting With Trump
Ratarea Cupei Mondiale provoacă un scandal uriaș în Italia. Guvernul Meloni este acuzat că...
President Trump state visit to UK
Trump amenință din nou Iranul și vorbește despre reluarea bombardamentelor: „Nu se comportă...
Donald Trump și Emmanuel Macron
Donald Trump, fascinat de Palatul Versailles: "Nu e doar placat cu aur, e ceva cu adevărat...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
"Coutures" Première
„A fost ciudat să am Hollywoodul în salonul de spital”. Angelina Jolie, față în față cu una...
Mihai Albu, alături de fiica lui, Mikaela, și de Elena / Foto: Facebook
Soția lui Mihai Albu rupe tăcerea despre relația cu Mikaela. De ce păstrează distanța față de...
kelemen hunor
Kelemen Hunor, după consultările de la Cotroceni: "Am prezentat trei variante, pe a patra n-am...
ilie bolojan, pnl
Ilie Bolojan, după consultările de la Cotroceni: "Un guvern minoritar în jurul PSD sau un...