Acum la Digi FM Alex și Antonia ELENA ROSE - AMN BEB
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Speak recunoaște că a folosit AI în noua piesă. Vlad Craioveanu pune întrebarea pe care nimeni din industrie nu vrea s-o audă

speak vlad craioveanu

Speak a mărturisit la matinalul Digi FM că a folosit inteligența artificială pentru o voce și pentru clipul noii sale piese. Asta după ce personajul virtual „Lolita Cercel" a declanșat o dezbatere amplă despre locul AI în muzica românească.

Speak, despre AI în studio: „Sunt asumat în lucrul ăsta”

Speak a venit la matinalul Digi FM să lanseze în exclusivitate noua piesă „GWAN", alături de Ștefania. Artistul a adus cu el și o mărturisire neașteptată despre procesul de creație.

Una dintre strofele piesei este interpretată de un personaj care nu există. Artistul a apelat la inteligența artificială pentru a genera o voce care să cânte în slangul jamaican – un registru în care recunoaște că el nu s-ar fi simțit autentic.

„Nu puteam să cânt eu în slangul lor. I-am dat versurile, linia melodică și l-am lăsat pe AI. Extraordinar cum a dat vocea aia", a explicat Speak în fața gazdelor Oana Zamfir și Vlad Craioveanu. Clipul piesei a fost realizat tot cu ajutorul inteligenței artificiale. „Sunt asumat în lucrul ăsta", a subliniat artistul.

Cazul „Lolita Cercel" și reacțiile din industrie

Declarațiile lui Speak vin într-un moment în care subiectul inteligenței artificiale în muzică generează dezbateri aprinse în România. Cazul care a aprins discuția: „Lolita Cercel", un personaj muzical creat integral cu AI, ale cărui piese au depășit mediul online și au ajuns difuzate pe radio.

Reacția a fost rapidă: apeluri la blocarea contului, întrebări despre etică și autenticitate, invocarea protecției culturale. Criticile nu au vizat în mod explicit calitatea pieselor, ci natura lor – faptul că nu provin dintr-un proces de creație tradițional și că au accesat circuitul radio fără filtrele obișnuite ale industriei.

Perspective din industrie

Vlad Craioveanu, gazda matinalului Digi FM, a abordat subiectul pe pagina sa de Facebook, într-o postare care a circulat intens. Acesta a observat că dezbaterea publică nu s-a concentrat pe calitatea pieselor, ci pe legitimitatea prezenței lor în spațiul radio.
„Ce te-ar deranja mai tare pe radio – o piesă proastă, dar venită de la o casă de discuri serioasă, sau o piesă bună, care funcționează, dar e făcută cu AI?", a scris Craioveanu, formulând întrebarea pe care mulți din industrie o evită.

Gazda matinalului consideră că artiștii cu o identitate artistică bine definită nu au motive de îngrijorare în fața acestei tehnologii. În același timp, atrage atenția că invocarea protecției culturale ca argument împotriva unui cont generat cu AI ridică întrebări suplimentare, în contextul în care industria muzicală a folosit frecvent elemente ale culturii rome fără dezbateri similare.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

O tehnologie, două tabere

Dezbaterea despre AI în muzică nu este specifică României. La nivel global, industria muzicală se confruntă cu întrebări similare: unde se află granița dintre instrument și autor, cine deține drepturile asupra unei piese generate cu AI și în ce măsură accesul la tehnologie schimbă regulile de funcționare ale industriei.

În România, cazul „Lolita Cercel" a adus aceste întrebări în spațiul public, fără ca industria să fi ajuns la un consens. Între timp, artiști precum Speak aleg să integreze tehnologia în procesul lor creativ și să vorbească deschis despre asta – o poziție care, în peisajul actual, rămâne mai degrabă excepția decât regula.

Ceea ce face interesantă întâlnirea dintre declarațiile lui Speak și postarea lui Craioveanu este că vin din unghiuri diferite, dar ajung în același loc. Unul este artistul care folosește AI fără complexe și livrează o piesă pe care publicul o ascultă. Celălalt este omul de radio care pune întrebarea pe care industria evită s-o formuleze cu voce tare.

Iar când o piesă deranjează nu pentru că e proastă, ci pentru că nu ar fi trebuit să ajungă acolo, concluzia lui Craioveanu e simplă: „problema nu e piesa. E doar frica ta."

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – Mix Maraton 2026 - Part 7
„One Battle After Another” a dominat la Oscar 2026 cu 6 premii/ Profimedia
Oscar 2026. „One Battle After Another” domină gala cu 6 premii...
Arina Sabalenka
Arina Sabalenka a câștigat Indian Wells pentru prima dată. Logodnă...
elton john (2)
Cum a forțat Elton John industria muzicală să inventeze Discul de...
Pe aceeași temă
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
speak stefania oana zamfir vlad craioveanu
Speak și Ștefania, în exclusivitate la Digi FM: piesa nouă „GWAN", 300 de perechi de sneakers...
Enrico Caruso
Cum a schimbat Enrico Caruso industria muzicală cântând într-o pâlnie de metal. Primul...
Lisa Rinna
Rochia care a uimit Hollywoodul. O actriță și vedetă tv, într-o ținută făcută din 5 kg de păr...
Te-ar putea interesa și
Michael B. Jordan/ Profimedia
De la Oscar la burger și cartofi prăjiți. Michael B. Jordan și-a sărbătorit trofeul pentru cel...
kylie jenner
Kylie Jenner, într-o rochie roșie strălucitoare, mulată și generos decoltată. Diamante de 200...
tinute oscar Jennifer Hudson. Halle Berry, Bjork
Ținute care au rămas în istoria premiilor Oscar. De la rochia lebădă a lui Bjork și costumul...
Phil Anthony Campbell
Phil Campbell, chitaristul trupei Motorhead, a murit la 64 de ani, "după o luptă îndelungată...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
craioveanu marius sava c1b68d54-7272-45e1-b73f-427e6c013cd9
Mituri despre frig, alcool și somn + adevărul despre sforăit și apneea în somn | Dr. Marius...
bogdan farcas
Bogdan Farcaș, de la „mafiotul” din Clanul la Harap Alb: Pentru o scenă de 3 secunde, m-am...
tudor ionescu - flyproject
Tudor de la Fly Project dezvăluie cum a creat noul hit 'Lonely' și de ce singurătatea îl...
Ultimele știri
The Eiffel Tower Opens France's Tallest Urban Bridge
Cea mai nouă atracție de la Turnul Eiffel cucerește tot mai mulți turiști și localnici. E deja...
Loc de joacă/ Profimedia
O fetiță a fost rănită de un glonț rătăcit într-un loc de joacă, la 1,4 km de un poligon...
Daniel Băluță
Daniel Băluță, mesaj dur: „PNL, USR și AUR și-au dat mâna pentru sărăcirea și pentru umilirea...
2025 Eastern Economic Forum
Trump spune că Starmer nu e Churchill, Kremlinul reacționează și el. Comentariul lui Peskov...