Acum la Digi FM Marius Dobre JUSTIN BIEBER FT DANIEL CAESAR & GIVEON - Peaches (Beatmix-Nou)
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Recenzii mixte pentru "Parthenope", noul film al regizorului Paolo Sorrentino, după premiera de la Cannes 2024

Cannes - Parthenope
Gary Oldman, Celeste Dalla Porta, Paolo Sorrentino, Stefania Sandrelli, Daria D antonio, Lorenzo Mieli, la conferința de presă dedicată filmului "Parthenope", la Cannes 2024 / Foto: Profimedia

Cel mai recent film al regizorului italian Paolo Sorrentino, "Parthenope", un imn adus oraşului său natal, Napoli, a generat recenzii mixte după premiera de la Festivalul de la Cannes. Pelicula despre o femeie care întruchipează orașul din sudul Italiei concurează pentru trofeul Palme d'Or.

Producătorii filmului "Parthenope" au distribuit-o pe actriţa Celeste Dalla Porta în rolul personajului principal, în timp ce o legendă a cinematografiei italiene, Stefania Sandrelli, interpretează acelaşi personaj, la bătrâneţe, într-o apariţie episodică. Gary Oldman îl joacă pe scriitorul american alcoolic John Cheever.

Regizorul Paolo Sorrentino, care a câştigat premiul Oscar pentru cel mai bun film străin în 2013, cu lungmetrajul "La Grande Bellezza", a cărui acţiune era plasată la Roma, şi a fost lăudat apoi, din nou, de criticii de cinema în 2021, pentru "The Hand of Good", despre Napoli, a spus că noul său film spune povestea unei femei, Parthenope, care poartă numele oraşului în care locuieşte, dar care nu este nici sirenă, nici mit.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Criticii de la The Times, într-o recenzie negativă, au scris astfel: "Acesta este un film care caută cu disperare frumuseţea, senzualitatea şi profunzimea psihologică şi care ajunge doar sporadic la prima dintre aceste calităţi".

Însă colegii lor de breaslă de la Deadline au fost de altă părere şi au publicat o recenzie pozitivă: "Porta este o adevărată descoperire în rolul principal...Restul distribuţiei, inclusiv scurta dar emoţionanta interpretare a lui Oldman şi evoluţia minunată a lui Sandrelli de la final, oferă multă savoare".

"Parthenope" este singurul film italian selectat în competiţia oficială a Festivalului de la Cannes din acest an, notează Agerpres.

La premieră, regizorul Paolo Sorrentino a spus: "Este o antologie estetică a oraşului Napoli, a sacrului şi a profanului, a frumuseţii şi a urâtului. Investighez misterul femeii şi al oraşului meu. Nu este o scrisoare de dragoste, ci un omagiu adus unei tinereţi neîmplinite".

Italia este reprezentată la Cannes şi prin intermediul filmul "Marcello Mio", omagiul adus de cineastul francez Christophe Honore legendarului Marcello Mastroianni, din distribuţia căruia fac parte fiica acestuia, Chiara, şi celebra actriţă Catherine Deneuve.

Cea de-a 77-a ediţie a Festivalului de Film de la Cannes se desfăşoară în perioada 14-25 mai. 

Citește și: Incident la Cannes 2024. Kelly Rowland s-a certat cu o plasatoare pe covorul roşu al festivalului

Citește și: Richard Gere și Uma Thurman au făcut show la Cannes 2024. S-au distrat de minune la ședința foto pentru filmul „Oh, Canada”

Citește și: Francis Ford Coppola, după ce a lansat „Megalopolis” la Festivalul de la Cannes 2024: "Am început deja să scriu un nou film"

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 12
alexandra capitanescu la matinal
Alexandra Căpitănescu, dezvăluiri de culise după podiumul de la...
Sfintii Constantin si Elena
Sfinții Constantin și Elena, sărbătoare în 21 mai. Tradiții...
Tree,During,Heavy,Wind
Mai multe județe, sub cod galben de vânt puternic. Avertizarea ANM...
Pe aceeași temă
„Fjord", de Cristian Mungiu, a câştigat Palme d'Or
Cristian Mungiu, moment inedit la plecarea din Franța, după Cannes 2026: "Cred că am dat peste...
cristian mungiu cannes 2026 (1)
The New York Times: Cannes, punctul de plecare pentru Oscar. „Fjord” pare destinat să provoace...
„Fjord", de Cristian Mungiu, a câştigat Palme d'Or/ Profimedia
Lia Bugnar îl apără pe Cristian Mungiu după victoria de la Cannes: „Noi suntem foarte severi”
„Fjord", de Cristian Mungiu, a câştigat Palme d'Or/ Profimedia
Cea mai dură reacție după victoria lui Cristian Mungiu la Cannes: „Festivalul a greșit”
Te-ar putea interesa și
„Fjord", de Cristian Mungiu, a câştigat Palme d'Or/ Profimedia
„Fjord", de Cristian Mungiu, a câştigat Palme d'Or. Regizorul român: „Prima dată este o...
Sebastian Stan, Renate Reinsve, Cristian Mungiu
Cristian Mungiu, Sebastian Stan și restul actorilor din "Fjord", minute în șir de aplauze la...
Riley Keough
Nepoata lui Elvis Presley, pe covorul roșu de la Cannes 2026. Riley Keough a sfidat subtil...
Demi Moore
Demi Moore, declarații surprinzătoare despre inteligența artificială: "Nu avem de ce să ne...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
bolojan
INTERVIU EXCLUSIV: Premierul interimar Ilie Bolojan vine miercuri la „Audiența Națională” pe...
Child's face hidden by a smartphone, concept of screen time and online safety. Anonymous kid holding a mobile phone illustrates digital addiction, cyb
Reţelele de socializare sunt la fel de nocive pentru copii ca fumatul, avertizează medicii...
New York Knicks Fans Celebrate The Knicks Sweep Of The Cleveland Cavaliers In The Conference Finals
O sumă record. Cât vor plăti fanii pentru cel mai ieftin bilet la finala NBA
Demeter Andras Istvan
Kelemen Hunor, după scandalul și demisia lui Demeter Andras Istvan de la Ministerul Culturii...