Acum la Digi FM Alex Vidia KAROL G - Si Antes Te Hubiera Conocido

Discuţii ”sincere” timp de 12 ore între China şi SUA în Thailanda cu privire la subiecte sensibile ca Taiwanul şi Iranul

Ministrul chinez de Externe Wang Yi şi consilierul în probleme de securitate naţională de la Casa Albă Jake Sullivan
Ministrul chinez de Externe Wang Yi şi consilierul în probleme de securitate naţională de la Casa Albă Jake Sullivan / Credit foto: Profimedia Images

China şi Statele Unite au purtat la Bangkok discuţii catalogate drept ”sincere” şi ”substanţiale” între altele despre subiecte foarte sensibile ca Taiwanul şi atacuri huthi din Yemen la Marea Roşie, relatează AFP.

Ministrul chinez de Externe Wang Yi şi consilierul în probleme de securitate naţională de la Casa Albă Jake Sullivan s-au întâlnit timp de aproximativ 12 ore, timp de două zile, a anunţat sâmbătă o oficială americancă de rang înalt, potrivit News.ro. 

Ea a precizat că întâlnirea ar urma să conducă la o convornire telefonică - ”în primăvară” - între preşedinţii chinez Xi Jinping şi american Joe Biden, care s-au văzut la Woodside, în California, în toamnă.

”Cele două părţi au purtat discuţii strategice sincere, substanţiale şi rodnice”, a anunţat Ministerul chinez de Externe.

Casa Albă a apreciat, pe acelaşi ton, într-un comunicat că această întâlnire se înscrie ”în cadrul unor eforturi de a menţine o linie de comunicare deschisă şi de a gestiona în mod responsabil concurenţa” între cele două puteri.

În urma unor tensiuni puternice la începutul anului trecut, Statele Unite şi China par, astfel, să vrea să continue dialogul.

Iran

Însă subiectele de fricţiune rămân legate de legăturile cu Taiwanul, comerţ, rivalitatea în noile tehnologii, lupta pentru influenţă în regiunea Asia-Pacific şi Marea Chinei de Sud.

Problema relaţiilor între Beijing şi Iran a intrat pe lista dosarelor delicate, în contextul Războiului din Fâşia Gaza între Israel şi Hamas.

Statele Unite aşteaptă ca China să se folosească de ”influenţa” pe care o are asupra Iranului pentru ”a face să înceteze” atacurile huthi din Yemen, susţinute de Teheran, împotriva unor nave la Marea Roşie, a anunţat oficiala americancă de rang înalt citată, care a cerut protecţia anonimatului.

”Beijingul ne spune că discută subiectul cu Iranul, însă noi ne uităm la ceea ce se întîmplă în fapte, iar aceste atacuri par să continue”, a adăugat ea într-un interviu cu jurnalişti, subliniind că Jake Sullivan a prezentat aşteptările americane la Bangkok.

Consilierul însărcinat cu securitatea naţională americană a evocat în reuniunea sa cu Wang Yi, în capitala Thailandei, ”îngrijorările profunde” ale Washingtonului faţă de ultimele manevre ale Coreei de Nord, ”din cauza influenţei (Chinei) asupra Phenianului”.

Americanii vor să discute cu adjunctul ministrului chinez de Externe care a efectuat o vizită în Coreea de Nord.

„Cea mai mare provocare” 

Cea mai sensibilă problemă de fond rămâne Taiwanul, pe care Beijingul îl consideră parte integrantă a teritoriului chinez.

China reproşează Statelor Unite - care nu recunosc în mod oficial Taiwanul şi care subliniază că nu vor să susţină independenţa insulei - faptul că sunt primul furnizor de armament şi principalul susţinător al autorităţilor taiwaneze.

Cea mai mare provocare a relaţiilor chinezo-americane este mişcarea care promovează independenţa Taiwanului”, i-a spus apăsat Wang Yi lui Jake Sullivan, anunţă în comunicatul său Beijingul.

”Statele Unite trebuie (...) să-şi pună în aplicare în mod concret angajamentul de a nu susţine independenţa Taiwanului şi de a susţine reunificarea paşnică a Chinei cu insula”, a subliniat ministrul chinez.

Alegerile prezidenţiale taiwaneze care au avut loc n ianuarie au tensionat legăturilor Beijingului cu Washingtonul.

Autorităţile chineze l-au criticat ferm pe preşedintele ales Lai Ching-te, care provine dintr-un partid care militează în mod tradiţional în favoarea unei separări oficiale a taiwanului de China continentală, pe care Washingtonul l-a felicitat pentru victorie

Jake Sullivan a ”subliniat importanţa menţinerii păcii şi stabilităţii în Strâmtoarea Taiwan”, anunţă în comunicatul său Casa Albă.

În cadrul acestor discuţii, care au avut loc vineri nşi sâmbătă, cele două ţări şi-au exprimat dorinţa de apurta un dialog pe tema inteligenţei artificiale - în primîvară - şi au salutat progrese în domeniul cooperării în lupta antidrog.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
MIX MARATON DE REVELION 2025
Best of Mix Maraton 2025 - 2
John Newman performing at Free Radio Hits Live in Birmingham
John Newman, mesaj pentru fanii din România: „Sunt încântat să-ți...
Delia, despre apariția Biancăi Censori și a lui Kanye West
Delia, reacție după apariția șocantă a Biancăi Censori și a lui Kanye...
Citymagia 2025
Digi FM și Pro FM deschid sezonul festivalurilor WOW cu: Citymagia!
Pe aceeași temă
trump, zelenski, putin (1)
Donald Trump și Vladimir Putin au convenit să lanseze negocieri imediate pentru ca războiul...
putin, trump
Donald Trump spune că se va întâlni cu Vladimir Putin în Arabia Saudită
Pete Hegseth
Eliberarea completă a Ucrainei de Rusia şi intrarea ei în NATO sunt obiective „nerealiste”...
Elon Musk
Elon Musk avertizează că SUA intră în faliment dacă nu se fac reduceri bugetare: "Avem un...
Te-ar putea interesa și
donald trump si marc fogel
Un fost diplomat american, arestat în Rusia în 2021, după ce a fost prins cu marijuana în...
European,Union,Flag
Europa şi Canada vor răspunde noilor tarife impuse de SUA cu aceeaşi măsură
Frații Tate/ Profimedia
Fraţii Tate, vizaţi în premieră de un proces în Statele Unite. O femeie îi dă în judecată...
Meeting On The Global Partnership For AI - Paris
„Trebuie să fim pregătiţi. UE trebuie să fie gata să apere ceea ce vrea şi ce are nevoie”...
Partenerii noștri
Digi24 Medvedev, noi amenințări după convorbirea Trump-Putin: „Ceasul Apocalipsei nucleare își va continua marșul spre miezul nopții”
Medvedev, noi amenințări după convorbirea Trump-Putin: „Ceasul Apocalipsei...
DigiSport PAOK - FCSB | LIVE VIDEO, 22:00, DGS 1. Răzvan Lucescu vs campioana României! Cine merge în optimile UEL? Echipa probabilă
PAOK - FCSB | LIVE VIDEO, 22:00, DGS 1. Răzvan Lucescu vs campioana...
PeRoz Monica și Leonard Doroftei, iubire de 33 de ani, mereu îndrăgostiți. Fostul boxer: Mi-a câștigat inima din prima. Aveam nevoie s-o văd
Monica și Leonard Doroftei, iubire de 33 de ani, mereu îndrăgostiți...
Film Now Ce i-a spus Naya Rivera fiului ei înainte să se înece. Fostul soț: „Mă zguduie profund gândul că a fost martor la ultimele ei momente”
Ce i-a spus Naya Rivera fiului ei înainte să se înece. Fostul soț: „Mă...
Digi World Ce fel de cafea poți bea dacă ai arsuri la stomac sau reflux gastroesofagian
Ce fel de cafea poți bea dacă ai arsuri la stomac sau reflux...
Stirile Kanal D Obiectivul din Maramureș, unic în România: Are o lungime de 700 de metri
Obiectivul din Maramureș, unic în România: Are o lungime de 700 de metri
ProFM Alexandru Ciucu, prima reacție după dezvăluirile făcute de Alina Sorescu: „Se spun despre mine minciuni strigătoare la cer”
Alexandru Ciucu, prima reacție după dezvăluirile făcute de Alina Sorescu...
Digi Life Sute de persoane deghizate în Marilyn Monroe, toate îmbrăcate identic, au plonjat în ocean, în Australia
Sute de persoane deghizate în Marilyn Monroe, toate îmbrăcate identic, au...
Ultimele știri din matinal
ana dumbrava
Ana Dumbravă, campioană mondială la Counter-Strike pentru al 3-lea an consecutiv. Povestea...
Mihail WhatsApp Image 2025-01-22 at 14.13.28
Mihail despre izolarea în pădure și experiența uluitoare a colegului care a „murit” și s-a...
Contele Tibor Kálnoky
Cu ce pleacă Regele Charles din România? Contele Tibor Kálnoky dezvăluie preferințele regale
ana si cezar
Ana Ularu și Cezar Grumăzescu, invitați speciali la matinalul Digi FM: povești, provocări din...
Ultimele știri
Theft of the Cotofenesti Helmet, hearings in the Romanian Parliament, Bucharest, Romania - 27 Jan 2025
Fostul director al MNIR, despre ancheta din cazul tezaurului dacic furat: „Partea olandeză nu...
ronaldo (2)
Cristiano Ronaldo, cel mai bine plătit sportiv din lume. Nicio femeie nu se află în Top 100
Irina Viner, Alina Kabaeva
Antrenoarea echipei naţionale ruse de gimnastică artistică și-a dat demisia. Ar fi avut un...
crin antonescu, adina valean
Cine este Adina Vălean, soția lui Crin Antonescu, și ce spune candidatul la prezidențiale...