Bugetarii nu vor fi dați afară, dar vor fi evaluați în funcție de competență și performanță, spune co-președintele USR PLUS. Dacian Cioloș a declarat, în emisiunea „Omul potrivit” de la Digi FM, că este nevoie de o reformă în sistemul bugetar pe toate palierele.
Trebuie făcută o curățenie în rândul celor aduși pe criterii politice, astfel încât în să rămână doar cei competenți, a mai spus Cioloș.
N-a spus nimeni că vom da afară oameni pentru că vrem să dăm afară oameni! Vom face digitalizarea, vom eficientiza administrația publică, trebuie o reformă acolo și pentru a depolitiza și pentru a profesionaliza, și vom vedea unde va fi nevoie de oamenii aceia care acuma plimbă hârtii dintr-un birou în altul. O să plece unii care nu sunt calificați și nu o să facă față concursurilor care vor fi organizate pe bază de competență și o să vină alții care nu lucrează acum în administrația publică, dar care pot să vină cu un aer proaspăt, o să promoveze unii care până acum au stat ascunși pentru că nu erau neapărat cu un partid sau cu altul, dar erau oameni competenți, a precizat Dacian Cioloș.
Emisiunea „Omul potrivit” cu Adrian Cojocaru poate fi ascultată zilnic, la Digi FM, între orele 13:00 și 14:00 și urmărită LIVE pe pagina noastră de Facebook.
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!