Acum la Digi FM GWEN STEFANI - Rich Girl

Cum răspunde Adrian Streinu-Cercel demiterii din fruntea Comisiei anti-COVID

streinu cercel

Adrian Streinu-Cercel reacționează față de demiterea sa, decizie luată de ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, după ce a propus planul „Vacanța Mare”, care prevedea izolarea timp de mai multe săptămâni a persoanelor vârstnice.

Iată scrisoarea deschisă a managerului Institutului de Boli Infecțioase „Matei Balș” din Capitală:

„În ultimele zile, am fost întrebat de ce nu reacționez, în contextul în care am fost ținta unor atacuri fără precedent, urmare a interpretării eronate și tendențioase a documentului intitulat „Programul Vacanța Mare de prevenire a îmbolnăvirilor cu SARS-CoV-2/COVID-19”.

Pentru că situația continuă să fie prezentată distorsionat, fac următoarele precizări. Acesta a fost un document de lucru elaborat la începutul pandemiei ca 0 propunere de intervenție de sănătate publică adresată tuturor categoriilor la risc și a fost propus spre dezbatere la momentul respectiv, astfel că este cu atât mai surprinzătoare apariția sa în spațiul public la acest moment, când, dată fiind evoluția epidemiei, propunerile cuprinse în document în mod evident nu mai sunt de actualitate.

Majoritatea materialelor apărute în presă pe această temă oferă o interpretare distorsionată și malițioasă a măsurilor propuse în acest draft. De exemplu, mesajul din presă legat de „carantinarea forțată” a persoanelor vârstnice, este profund eronat. Conceptul din materialul original specifică recomandarea ca vârstnicii să fie protejați prin izolarea la domiciliu singuri sau cu persoane de aceeași vârstă, indiferent cum se cheamă conceptul „casă” - propria locuință, locuință de vară, apartament închiriat etc., respectiv dacă nu au unde - instituționalizați prin rechiziționare de hoteluri etc”. De aici reiese clar că intenția era de protecție a persoanelor vârstnice care au nevoie de această protecție socială, nicidecum ideile tendențioase apărute recent în presă. Acesta este doar un exemplu de interpretare distorsionată a ideilor din acest material.

Modul în care a fost discutat acest document în spațiul public este un exemplu clar de fake news, măsurile fiind prezentate ca propuneri pentru perioada de relaxare, în condițiile în care, din textul materialului se poate vedea cât se poate de clar că el se adresa etapei de trecere
de la transmiterea locală spre cea comunitară.

Consider că prezentarea distorsionată în presă a acestor informații a fost făcută cu scopul evident de a induce panică în segmentul de populație cel mai expus, cu posibile consecințe nefaste în ceea ce privește aderența populației la măsurile întreprinse până acum. În contextul actual, propagarea unor informații false cu scopul vădit al dezinformării populației este extrem de periculoasă.

Așa cum am menționat în mai multe rânduri, măsurile luate până acum au fost cele mai potrivite pentru țara noastră, iar încercarea de a induce informații false poate pune în pericol rezultatul eforturilor depuse până în acest moment.

Având în vedere perioada dificilă prin care trecem - pandemia SARS-CoV-2 - reiterez importanța ca în aceste momente, eforturile noastre, ale tuturor, să fie concentrate asupra îngrijirii pacienților și prevenirii îmbolnăvirilor.

Sunt aici pentru dumneavoastră, așa cum am fost și până acum. Vă asigur de întreaga mea considerație,

Prof. Dr. Adrian Streinu-Cercel”

Adrian Streinu-Cercel a fost demis de la conducerea Comisiei anti-COVID a Ministerului Sănătății. Ministrul Nelu Tătaru a făcut anunțul astăzi, după apariția în presă a planului privind izolarea timp de mai multe săptămâni a persoanelor vârstnice.

Domnul profesor Streinu-Cercel era membru al Comisiei speciale anti-COVID, era chiar președinte, Noi avem discuții, sunt propuneri, chiar și aceste propuneri le gândim, dar n-am putut să fiu de acord cu dânsul, de asta am spus gândim și oportunități, protejăm persoanele vârstnice, dar nu pot fi de acord. Apariția acelui plan de vacanță n-a făcut decât să extrapoleze anumite gânduri. De altfel, decizia a fost de a-l demite din funcția de președinte al acestei comisii și i-am comunicat și dânsului acest lucru, Comisia Științifică de la nivelul Ministerului, nemaifăcând parte și nemaifiind nici președinte, a spus Tătaru.

Cercel va fi înlocuit de Adriana Pistol, șefa Institutului Național de Sănătate Publică.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 9
lia savonea
Radu Paraschivescu, la Digi FM, despre prietenia pierdută cu Lia...
mix maraton 2026
Maraton de muzică de Revelion 2026. Din nou, la Digi FM
fritz
Dominic Fritz: „Mi-am depus jurământul de credinţă faţă de România...
Pe aceeași temă
2025-11-05-0657
Nicuşor Dan: „Când 200 de magistraţi spun că este o problemă de integritate în sistemul de...
US President Donald Trump during a press conference at Chequers, near Aylesbury in Buckinghamshire, on day two of the president's second state visit to the UK. Picture date: Thursday September 18, 2025.
Trump afirmă că planul SUA de a pune capăt războiului din Ucraina nu este ”ultima ofertă”...
Us,And,Russia,Relationship,Trump,Putin,Zelensky
Ce se ştie despre planul american menit să pună capăt războiului din Ucraina
Reacția lui Irinel Columbeanu după ce a aflat că Monica Gabor s-a întors în România/ Foto: Facebook
Reacția lui Irinel Columbeanu după ce a aflat că Monica Gabor s-a întors în România în secret...
Te-ar putea interesa și
Plenary session of Eastern Economic Forum
Putin ameninţă cu un răspuns ”foarte puternic” în cazul unui atac pe teritoriul Rusiei cu...
Jurnalistă chineză care a relatat despre COVID-19, condamnată la încă patru ani de închisoare/ Profimedia
Jurnalistă chineză care a relatat despre COVID-19, condamnată la încă patru ani de închisoare
Netanyahu
Netanyahu recunoaşte că Israelul se confruntă cu o „izolare” prelungită din cauza războiului...
Kylian Mbappe/ Profimedia
Bolnav, Kylian Mbappé a fost plasat în izolare de staful de la Real Madrid
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Daniel David, Minister of Education, press conference, Bucharest, Romania - 21 May 2025
Daniel David a demisionat din funcția de ministru al Educației: "Decizia mea de retragere este...
Chris Rea
Chris Rea a murit. Interpretul piesei "Driving Home For Christmas" avea 74 de ani
AH9197
Moș Crăciun a sosit la Polul Colosseum Mall, într-o paradă electrică spectaculoasă
bogdan nica
Bogdan Nica, fostul manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă Ploieşti, trimis în judecată de...