Acum la Digi FM Alex și Antonia JUSTIN TIMBERLAKE - Cant Stop The Feeling
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

CCR amână pentru septembrie sesizarea lui Bolojan privind conflictul cu ICCJ pe tema restanţelor salariale

CCR
Curtea Constitutională

Curtea Constituţională a amânat joi, pentru 23 septembrie, dezbaterea sesizării depuse de premierul interimar Ilie Bolojan cu privire la soluţionarea unui conflict juridic de natură constituţională între Guvern şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în legătură cu plata restanţelor salariale ale magistraţilor.

Sesizarea a fost depusă după ce Instanţa supremă a dat Guvernul în judecată şi a câştigat în primă instanţă pentru neplata acestor restanţe salariale apărute ca urmare a unor majorări stabilite retroactiv prin hotărâri judecătoreşti.

"Am decis (...) în şedinţa de Guvern sesizarea Curţii Constituţionale pentru soluţionarea unui conflict juridic de natură constituţională cu Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. De ce am fost nevoiţi să facem acest lucru? Pentru că instanţa de judecată s-a substituit puterii executive şi legislative în materie bugetară şi a gestionării finanţelor publice. Sarcina puterii judecătoreşti, conform legii şi Constituţiei, este de a interpreta şi de a aplica legile existente, iar din punctul de vedere al juriştilor Guvernului instanţa îşi depăşeşte sfera de competenţă atribuită constituţional pentru că, potrivit Legii 500 din 2002 privind finanţele publice şi Codului administrativ, elaborarea proiectului bugetului de stat, rectificările bugetare şi alocarea sumelor din fondul de rezervă bugetară reprezintă atribute exclusive şi suverane ale puterii executive şi legislative. În acest moment, puterea judecătorească nu are nici competenţă tehnică, nici legitimitatea de a stabili cum anume se distribuie banii publici dintr-un buget general consolidat, obligând Guvernul să aloce sume pentru un singur sector. E vorba de plata restanţelor salariale din zona de Justiţie", declara, pe 2 iulie, Bolojan, potrivit Agerpres.ro. 

El a susţinut atunci că "instanţa perturbă direct echilibrul bugetar naţional", act ce reprezintă "o ingerinţă directă" în activitatea executivă a statului.

"În luna martie, Înalta Curte de Casaţie a sesizat Curtea de Apel Bucureşti, solicitând obligarea Guvernului să achite 4,8 miliarde lei, sume reprezentând restanţe salariale câştigate prin procese sau penalităţi la aceste restanţe. Ce am constatat foarte repede, cu mare celeritate: Curtea de Apel Bucureşti a emis această acţiune la începutul lunii mai. Sigur, Guvernul a contestat această acţiune şi termenul care a fost stabilit de către Înalta Curte este de 9 iulie. Prima instanţă a stabilit în afara acestei sume şi penalităţi de 1% pe zi din această sumă, care reprezintă 48 de milioane de lei pe zi, deci o sumă enormă, de aproximativ 9 milioane de euro, în afara amenzilor şi a altor aspecte de genul acesta stabilite pentru Ministerul de Finanţe şi pentru Guvern. Acest cuantum este în fapt mult mai mare, pentru că în afară de aceste sume solicitate de Înalta Curte mai sunt şi sume în zona de Parchet care şi acestea sunt de aproximativ 3 miliarde de lei", a explicat prim-ministrul.

Ministerul de Finanţe consideră că o astfel de decizie ar aduce atingere separaţiei şi echilibrului puterilor în stat şi ar crea grave prejudicii asupra bugetului de stat.

Pe 5 mai, Curtea de Apel Bucureşti a admis acţiunea introdusă de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi a obligat Guvernul şi Ministerul Finanţelor să plătească, inclusiv prin rectificare bugetară, drepturile salariale restante ale magistraţilor.

CAB a mai stabilit că Guvernul şi Ministerul de Finanţe trebuie să pună în executare decizia în termen de 10 zile de la data rămânerii definitive a hotărârii instanţei, cu penalităţi de 1% pentru fiecare zi de întârziere, dar şi amendă de 20% din salariul minim brut pe economie pe zi de întârziere.

Cererea de chemare în judecată este semnată de preşedinta Înaltei Curţi, Lia Savonea, iar acţiunea a fost soluţionată în timp record, chiar de la primul termen al procesului.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Bucharest, Romania. 7 Sep 2025: Ilie Bolojan, Prime Minister of Romania, gives his speech during the debate on the four motions of no confidence filed by the Alliance for the Union of Romanians (AUR) in response to the government's decision to assume resp
Scandal la Ziua Marinei. Ilie Bolojan, huiduit și fluierat în timp ce își ținea discursul la...
ilie bolojan vine la audienta nationala
Ilie Bolojan, mesaj de Ziua Marinei: „Veghind pe mare, ne permit nouă să dormim liniștiți pe...
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: "Sistemul energetic este stabil. Toate estimările arată că nu există riscuri...
ccr bun
CCR analizează noua Lege ANI. Ce se întâmplă cu mandatele aleșilor și declarațiile de avere...
Te-ar putea interesa și
Ilie Bolojan, Crin Antonescu
Crin Antonescu îl critică în termeni duri pe Ilie Bolojan: "Cred că face mișto de noi. Este un...
Ilie Bolojan
Bolojan, despre criza din energie: "O combinaţie de decizii greşite, de schimbări de miniştri...
Barajul Vidraru
Ilie Bolojan explică de ce au fost golite unele lacuri de acumulare: "Acum barajele se reumplu"
Ilie Bolojan
Bolojan atacă „alianța de facto PSD-AUR”: „A minat legile din PNRR și a doborât Guvernul...
Partenerii noștri
Digi24 Ce a făcut preşedintele Nicuşor Dan după ce a participat la slujba de Sfânta Maria. Șeful statului, surprins în momente de relaxare
Ce a făcut preşedintele Nicuşor Dan după ce a participat la slujba de...
DigiSport Gigi Becali, gata să dea lovitura la FCSB: profit de 10 ori mai mare în doar 8 luni
Gigi Becali, gata să dea lovitura la FCSB: profit de 10 ori mai mare în...
PeRoz Li s-a spus că șansele de a deveni părinți sunt aproape zero. Ce a urmat i-a uimit chiar și pe medici: „A fost copleșitor”
Li s-a spus că șansele de a deveni părinți sunt aproape zero. Ce a urmat...
Film Now Hayden Panettiere ar fi împlinit 37 de ani în câteva zile. Tatăl ei: "A fost o lumină incredibilă și o forță a naturii"
Hayden Panettiere ar fi împlinit 37 de ani în câteva zile. Tatăl ei: "A...
Digi World Următoarea eclipsă totală de Soare va fi cea mai lungă din acest secol. În ce regiuni se va vedea cel mai bine
Următoarea eclipsă totală de Soare va fi cea mai lungă din acest secol. În...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM De ce îi punea Michael Jackson pe copiii lui să poarte măști în public. Fiica lui povestește: "Atunci avea sens"
De ce îi punea Michael Jackson pe copiii lui să poarte măști în public...
Digi Life O carte a fost returnată unei biblioteci după 150 de ani. Ce s-a întâmplat cu amenda de 28.000 de dolari australieni
O carte a fost returnată unei biblioteci după 150 de ani. Ce s-a întâmplat...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
David Popovici și Taisia Nițuleasa/ Foto: Instagram
Iubita lui David Popovici, declarație de dragoste după victoria de la Paris: „Îl iubesc prea...
Madonna arrives at the Dolce & Gabbana after party in Milan!
Madonna, aniversare de lux în Grecia. Artista a zburat cu elicopterul la Meteora pentru o...
Patru opere ale lui Antonello da Messina, furate dintr-un muzeu/ Profimedia
Patru opere ale lui Antonello da Messina, furate dintr-un muzeu. Hoții au dat lovitura chiar...
Iranul înăsprește sancțiunile pentru cei care vorbesc cu presa/ Profimedia
Iranul înăsprește sancțiunile pentru cei care vorbesc cu presa. Interviurile „ostile”...