Acum la Digi FM Antonia Stancu JESSIE J FT ARIANA GRANDE & NICKI MENAJ - Bang Bang

Bujduveanu, despre alegerile la Primăria Bucureşti: „Dacă fragmentăm dreapta, cum am făcut-o în ultimii 20 de ani, ne vom trezi că dăm Capitala pe mâna unui extremist”

Stelian Bujduveanu
Stelian Bujduveanu / Profimedia Images

Primarul ingterimar al Capitalei Stelian Bujduveanu nu exclude posibilitatea unei candidaturi la alegerile pentru Primăria Bucureşti, însă a precizat că acest lcuru nu a fost discutat în interiorul partidului, întrucât nici nun s-a luat de vătre Guvern decizia organizării scrutinului. Bujduveanu avertizează, însă, că există riscul ca un ”extremist” că câştige alegerile, dacă partidele pro-occidentale fragmentează votul.

“În primul rând, singurul care poate hotărî când va fi data alegerilor este Guvernul României. Decizia pe care o va lua la momentul la care are toate datele pe masă, raportat la discuţiile din coaliţie (...)raportat la cum va arăta economia României, costurile de organizare a alegerilor, economia României la nivel de toamnă-iarnă când se vehiculează şi, în funcţie de aceste aspecte, cu siguranţă, Guvernul va lua o decizie”, a declarat, marţis eară, la B1 TV Stelian Bujduveanu, potrivit News.ro. 

Acesta a asigurat că Primăria funcţionează ”şi va funcţiona în continuare foarte, foarte bine pe repararea de ţevi, schimbarea liniilor de tramvai”.

Bujduveanu a precizat că în interiorul PNL nu s-a discutat încă despre alegerile de la Bucureşti şi eventualii candidaţi.

“În primul rând, noi n-am avut gândire internă în partid, n-am avut o discuţie aplicată în partid despre acest scenariu. După ce Guvernul va hotărî când va fi data alegerilor, cu siguranţă, toţi cei care îşi doresc şi care au ceva de zis pentru oraşul acesta sunt liberi să-şi anunţe candidatura.Orice mecanism de departajare, având în vedere că nu avem alegeri în două tururi, e binevenit. Ce se întâmplă, în România? Dacă fragmentăm dreapta, cum am făcut-o în ultimii 20 de ani, ne vom trezi că dăm Capitala pe mâna unui extremist”, a mai declarat primarul general interimar.

Potrivit acestuia, ”există riscul” ca alegerile să fie câştigate de un candidat din opoziţie, ”pentru că alegerile vor fi o supapă pentru măsurile guvernamentale care nu sunt populare, dar sunt necesare”.

”Cam toate partidele care sunt pe partea pro-europeană, toate fac parte din arcul de guvernare. În momentul în care vei avea alegeri şi nu gestionezi foarte bine problema pe comunicare şi n-ai un candidat care să fii sigur că poate, în primul rând, să facă ceva pentru oraşul acesta, că doar dacă facem alegeri că cineva nu are loc de muncă, să-mi fie cu iertare, atunci cred că iar vom fi taxaţi de bucureşteni. Scopul nostru este să găsim acel om care poate duce Capitala în direcţia corectă, aşa cum a lăsat-o preşedintele României şi cum este acum şi 2 – să nu riscăm să o dăm pe mâna unui extremist din cauza suprapunerii efectelor guvernamentale”, a mai declarat Bujduveanu.

Acesta a precizat că ”cea mai mare îngrijorare este că, dacă noi acum vorbim despre nume, fără să avem data alegerilor, nu facem altceva decât să punem benzină pe foc”.

Întrebat dacă va candida, Bujduveanu a afirmat: ”Nu exclud şi vă spun de ce. De 10 ani, activitatea mea pe care o desfăşor e la Primăria Capitalei. Consider că sunt lucruri bune care pot fi continuate şi lucruri şi mai bune care pot fi făcute”.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
marea finala 2025 770x440
MAREA FINALĂ! 10 ani de Digi FM și un premiu pe măsură: O MAȘINĂ DE...
ploaie
Meteorologii anunţă ploi însemnate cantitativ şi intensificări ale...
FRANKENSTEIN Premiere
Sebastian Stan spune că Marvel l-a ajutat să se dezvolte ca actor...
Pe aceeași temă
catalin drula
Cătălin Drulă: „Nu sunt fan al sectoarelor în forma actuală. Bucureşti și Ilfov ar trebui să...
Deadly Gas Explosion Hits Residential Building in Bucharest, Romania
Stelian Bujduveanu, noi detalii despre blocul afectat de explozia din Rahova: "Prima dată îl...
Vot, scrutin, alegeri locale, referendum, urne, secții de votare, alegători, electoral
Coaliția de guvernare a decis ca alegerile pentru Primăria Capitalei să aibă loc în 7 decembrie
2025-05-23-0508
Explozie în Capitală. Proprietarii mașinilor distruse vor primi abonamente gratuite la...
Te-ar putea interesa și
liceu, explozie rahova
Bujduveanu, despre situaţia liceului de lângă blocul unde s-a produs explozia: „Nu putem...
Stelian Bujduveanu
Bujduveanu dă asigurări că iarna aceasta va fi mai bine în privinţa apei calde şi a căldurii...
ciprian ciucu
Ciprian Ciucu: "Înţeleg că mâine nu e întâlnire în Coaliţie. Probabil alegerile pentru...
ludovic orban
Ludovic Orban nu exclude o revenire în PNL: "Mi-am petrecut jumătate din viaţă în acest partid"
Partenerii noștri
Digi24 Povestea „Diamantului Florentin”, bijuteria care a stat ascunsă un veac într-o bancă din Canada: dinastia celebră căreia îi aparține
Povestea „Diamantului Florentin”, bijuteria care a stat ascunsă un veac...
DigiSport S-a terminat! Gigi Becali a anunțat decizia finală în cazul lui Louis Munteanu
S-a terminat! Gigi Becali a anunțat decizia finală în cazul lui Louis...
PeRoz Ce a făcut o tânără cu inelul de logodnă, după ce s-a despărțit de iubit cu două luni înainte de nuntă. Surpriza amară pe care a avut-o
Ce a făcut o tânără cu inelul de logodnă, după ce s-a despărțit de iubit...
Film Now Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra niciodată. Cine sunt însă actrițele lui preferate
Brad Pitt are o listă „neagră” a starurilor cu care nu va mai lucra...
Digi World Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin: „Trei ouă, nu patru și niciodată sare prea devreme!”
Secretul pentru o omletă perfectă, dezvăluit de un chef cu stea Michelin...
ProFM Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o piesă lansată recent: „Jur pe Dumnezeu, am încercat!”
Katy Perry pare să vorbească despre despărțirea de Orlando Bloom, într-o...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
biden trump1
Joe Biden îl atacă în termeni duri pe Donald Trump: "A distrus democrația...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Emeric Ienei
Emeric Ienei, înmormântat la Oradea, în prezența a peste 1000 de oameni. O bucată din gazonul...
oana gheorghiu (2)
Oana Gheorghiu, despre spusele lui Grindeanu despre ea: "A profitat de ocazie să tragă nişte...
Robert de Niro si papa leon
Papa Leon și Robert de Niro, întâlnire la Vatican. Suveranul Pontif i-a dăruit actorului un...
granita bulgaria
Ce se întâmplă cu românul care a provocat un accident grav în Bulgaria, în urma căruia au...