Acum la Digi FM M.V.P. - Rock Ya Body

Belarus: Lukaşenko apare într-o înregistrare video cu vestă antiglonţ şi cu o armă automată în mână

aleksandr lukaseno foto president gov by

Preşedintele bielorus Aleksandr Lukaşenko apare, într-o înregistrare video transmisă duminică seară, ajungând, îmbrăcat cu vestă antiglonţ şi cu o armă kalaşnikov în mână, la reşedinţa sa din Minsk nu departe de manifestaţiile opoziţiei, relatează AFP, citată de Agerpres.

Înregistrarea video, publicată pe Telegram de preşedinţia bielorusă, îl arată pe Lukanşenko, în vârstă de 65 de ani, cum coboară dintr-un elicopter după aterizarea acestuia pe teritoriul reşedinţei sale oficiale, Palatul Independenţei.

Reşedinţa este situată la circa doi kilometri de locul unde susţinătorii opoziţiei s-au mobilizat în masă, menţinând presiunea la două săptămâni de la declanşarea unei mişcări de protest istorice.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Preşedintele poartă o vestă antiglonţ şi ţine în mâini o armă automată, a precizat mesajul care a însoţit înregistrarea video.

Mobilizarea împotriva liderului forte din Belarus nu a slăbit de la anunţul privind rezultatele scrutinului de la 9 august, care l-au dat învingător cu 80% din voturi.

Duminică, demonstraţia a părut asemănătoare ca amploare cu cea de la 16 august, când circa 100.000 de persoane au ieşit în stradă la Minsk, potrivit jurnaliştilor AFP.

La putere de 26 de ani, Lukanşenko s-a angajat în această săptămână că va rezolva problema” contestării, despre care spune că este un complot occidental, şi chiar a plasat armata în stare de alertă, acuzând NATO de manevre la frontierele Belarusului.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
protest
Sindicaliştii din Finanţe protestează în faţa ministerului cu pancarte pe care scrie:"Taxaţi...
Demonstration For Housing In Palma De Mallorca
Mii de oameni au protestat împotriva turismului de masă în Mallorca: „Cei care iubesc Mallorca...
claudiu târziu
Claudiu Târziu, fost copreşedintele AUR: "De ce se teme George Simion că are putea fi arestat...
Washington, United States. 02nd Apr, 2025. US President Donald Trump arrives to announce reciprocal tariffs against US trading partners in the Rose Garden of the White House in Washington, DC, USA, 02 April 2025. Trump has branded the day ‘Liberation Day'
1.200 de demonstraţii împotriva lui Trump sunt planificate sâmbătă în Statele Unite, dar şi în...
Te-ar putea interesa și
Jandarmeria
Jandarmeria respinge informațiile potrivit cărora imaginile de la metrou apărute pe TikTok ar...
Serbian prime minister steps down after months of protests
După trei luni de proteste uriașe în Serbia, premierul Milos Vucevic și-a anunțat demisia 
Romanian Minister of Energy press conference, Bucharest, Romania - 17 Dec 2024
Burduja, despre protestele de la ELCEN: Nu vom da înapoi de la măsurile de eficientizare. Nu...
2025-01-10 instant-4635
Proteste ale susținătorilor lui Călin Georgescu în faţa Curţii Constituţionale şi a Palatului...
Partenerii noștri
DigiSport ”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea Craiova. Am luat feedback de la Steaua”
”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea...
PeRoz Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor neașteptată și abordarea lui curajoasă, la tragedia din Italia
Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor...
Film Now Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat publicul: „Una dintre cele mai proaste nopți din viața mea”
Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat...
Digi World Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ, vândute la licitație. Sumele, de-a dreptul fabuloase
Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ...
Stirile Kanal D „Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de libertate. A fost surprinsă în urmă cu puțin timp, de mână cu fiica ei! Ce are de gând să facă de acum înainte
„Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de...
ProFM Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția lui Chris Martin după ce i-a expus fără să-și dea seama
Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
felix baumgartner si mihaela radulescu (2)
Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Themenfoto: Felix Baumgartner, Extremsportler, Tod, Todesfall, Verunglueckt, Verstorben, Abgestuerzt, 18.07.2025
Fosta parteneră a lui Felix Baumgartner, mesaj după decesul sportivului: „Erai ca un...
andreea balan
"Furtuna a făcut ravagii și la mine". Andreea Bălan și-a găsit dulapul cu costumații de scenă...
Volodimir Zelenski și Donald Trump/ Foto: X
Zelenski spune că el şi Trump lucrează la un „mega-acord”: SUA ar urma să cumpere drone din...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului, interzis în România, îi dă replica ministrului Oana Ţoiu şi acuză...