Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu DORIAN - Mare albastra

Băneasa Shopping City se alătură luptei împotriva COVID-19 în parteneriat cu Asociația Dăruiește Viață

baneasa-city

Băneasa Shopping City continuă implicarea în lupta pandemiei COVID-19 în România si lansează inițiativa „Împreună facem un pas pentru viitor” prin care își invită comunitatea să doneze 2 euro prin SMS la numărul 8826 către asociația Dăruiește Viață.

Pentru a limita efectele noului tip de coronavirus pe plan local,  Băneasa Shopping City se alătură inițiativei asociatiei Dăruiește Viață și donează suma de 50.000 de euro pentru achiziționarea de echipamente speciale de protecție și aparatură medicală indispensabile în asigurarea unei îngrijiri complexe a persoanelor afectate: aparate de ventilație, instrumente medicale dar și echipamente de protecție pentru personalul medical din prima linie: combinezoane, mănuși sterile, măști, ochelari de protecție și dezinfectanți.

În același timp, Băneasa Shopping City își îndeamnă clienții să fie solidari și îi invită să sprijine lupta împotriva COVID-19 și să doneze online pe  www.daruiesteviata.ro sau prin SMS la numărul scurt 8826    (2 euro donație unică, doar pe teritoriul României) către asociația Dăruiește Viață.

„Ne aflăm într-un moment în care acțiunile noastre trebuie să facă parte dintr-un efort comun de a lupta împotriva COVID-19 și de a fi alături de sistemul medical românesc iar pe această cale țin să mulțumesc tuturor celor care astăzi muncesc pentru binele celorlalți. Donația noastră, asemenea deciziei voluntare de suspendare temporară a activității comerciale, este un gest prin care vrem să ne exprimăm solidaritatea și responsabilitatea față de comunitatea din care facem și noi parte. Acum, mai mult decât niciodată, trebuie să ne unim forțele și, în numele siguranței, să acționăm pentru a ajuta spitalele și toate cadrele medicale din prima linie care îi tratează pe cei care au cea mai mare nevoie. Sperăm ca atitudinea noastră să aibă ecou și în rândul partenerilor noștri și împreună să creștem numărul donațiilor.” a declarat Arthur Popa, CEO Băneasa Shopping City.

Asociația Dăruiește Viață a decis ca toate donațiile primite începând cu 11 martie 2020 să fie redirecționate către sprijinirea spitalelor și a cadrelor medicale pentru a avea resursele necesare de a-i trata pe toți cei afectați de noul coronavirus COVID-19. Asociația face în acest moment achiziții de echipamente de protecție, materiale și aparatură medicală necesară pentru a fi donate către spitale.

„În acest moment, spitalele din România au nevoie de tot sprijinul pe care îl putem oferi. Sunem doar cu câteva săptămâni în urmă față de țări ca Italia, Spania și Franța. Putem să le ajutăm individual, stând acasă și respectând indicațiile de carantină și izolare și, împreună, oferindu-le echipamentele și intrumentele de care au nevoie pentru a salva vieți. Cred că doar împreună vom reuși să trecem peste această pandemie, fiind responsabili și solidari.” a declarat Carmen Uscatu, fondatoarea asociației  Dăruiește Viață.

Acțiunile de CSR ale Băneasa Shopping City stau sub mesajul Together for Tomorrow și sub viziunea că succesul oricărei inițiative îndreptate spre beneficiul comunităților este reprezentat de munca în echipa, de sentimentul de solidaritate creat și o cât mai largă participare, atât a oamenilor, cât și a brandurilor. Prin campaniile de responsabilitate socială desfășurate, Băneasa Shopping City își dorește să contribuie la construirea unui viitor sigur si sustenabil.

Pentru mai multe detalii referitoare la campanie, puteți accesa pagina www.baneasa.ro

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
Madrid, Spain. 14th Sep, 2025. Video of Venezuelan politician Maria Corina Machado addressing the audience, during the "Europa Viva 2025" event, held at the Vistalegre Palace in Madrid. Europa Viva 2025 is the convention of the Spanish far-right party VOX
Maria Corina Machado a câștigat Premiul Nobel pentru Pace
lidia buble
Lidia Buble, surpriză vestimentară de efect la meciul...
TikTok și Instagram
Instagram plănuiește o mișcare importantă pentru a concura mai...
Pe aceeași temă
noul spital construit de Asociaţia Dăruieşte Viaţa
Cine va administra noul spital construit de Asociaţia Dăruieşte Viaţa: Noul spital nu va intra...
carmen uscatu oana gheorghiu
Fondatoarele „Dăruiește Viață” îi răspund lui Ciprian Ciucu: Noi facem un spital și asta...
Ciprian Ciucu
Ciprian Ciucu, scuze după ce a comparat spitalul construit de Dăruiește Viață cu un Logan: O...
oana gheorghiu carmen uscatu
Spitalul construit din donațiile a 350.000 de români este aproape gata
Te-ar putea interesa și
oana gheorghiu
Oana Gheorghiu (Dăruiește Viață), despre România „care se scufundă”: „Singurul răspunzător în...
oana gheorghiu
Oana Gheorghiu (Dăruiește Viață), mesaj pentru PNL și PSD: Rușine măi băieți, că bărbați nu...
carmen uscatu oana gheorghiu
Oana Gheorghiu: „Înșiruirea de containere de la Pipera a fost o risipă revoltătoare de bani”
carmen uscatu oana gheorghiu
Asociația Dăruiește Viață: Primul spital de oncologie pediatrică din România, construit din...
Partenerii noștri
Digi24 Cum voia Germania să ajute Rusia înainte ca Vladimir Putin să anexeze Crimeea
Cum voia Germania să ajute Rusia înainte ca Vladimir Putin să anexeze...
DigiSport Lovitură de proporții! Real Madrid a început discuțiile pentru înlocuitorul lui Vinicius Junior: 180.000.000€
Lovitură de proporții! Real Madrid a început discuțiile pentru...
PeRoz Jennifer Lopez și Ben Affleck, din nou împreună în public. Ce relație au cei doi după divorț: „Între ei nu mai este nimic”
Jennifer Lopez și Ben Affleck, din nou împreună în public. Ce relație au...
Film Now Fiul îndurerat al lui Diane Keaton, omagiu special adus mamei sale. Sarah Paulson și Ben Affleck, la reședința regretatei actrițe
Fiul îndurerat al lui Diane Keaton, omagiu special adus mamei sale. Sarah...
Digi World 5 motive să lași pantofii la ușă atunci când intri în casă. De ce nu e bine nici să stai desculț
5 motive să lași pantofii la ușă atunci când intri în casă. De ce nu e...
Stirile Kanal D Scandal violent la Spitalul din Medgidia! Doctoriță bătută de paciente. VIDEO
Scandal violent la Spitalul din Medgidia! Doctoriță bătută de paciente...
ProFM Ce spune Andrea Bocelli despre prestația fiului său, Matteo, la nunta lui Jeff Bezos și Lauren Sanchez: „Am fost onorat!”
Ce spune Andrea Bocelli despre prestația fiului său, Matteo, la nunta lui...
Digi Life Poze perfecte sub clar de lună. Mai mulți artiști și un fotograf talentat au realizat un super proiect întins pe mai mulți ani
Poze perfecte sub clar de lună. Mai mulți artiști și un fotograf talentat...
Ultimele știri din matinal
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
anamaria vartolomei
Anamaria Vartolomei: copilăria din România, succesul în Franța și „Jaful secolului”
jo la matinal 2025
JO, despre „Iartă-mă tu”: „E o piesă pentru suflet, nu pentru topuri”
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
Ultimele știri
Romania v Canada – International Friendly Match
Mircea Lucescu, discurs memorabil în vestiar după victoria cu Austria: „Aţi jucat cu o...
Romanian,Police,(politia,Rutiera),Car,Parked,Along,The,Street,In
Elevă de 8 ani din Gorj, rănită grav după ce poarta terenului de fotbal al școlii s-a...
nicusor-dan--crop-1757503613
Nicuşor Dan: „Violenţa împotriva copiilor nu se justifică în nicio circumstanţă, lasă urme în...
Autumnal foliage is reflected on Loch Faskally, in Pitlochry
Temperaturi oscilante şi precipitaţii temporare, în toată țara, în următoarele două săptămâni...