Acum la Digi FM Marius Dobre BATHSHEBA - Baya (Take Me Away)

Cine va administra noul spital construit de Asociaţia Dăruieşte Viaţa: Noul spital nu va intra la Administraţia Spitalelor din Bucureşti

noul spital construit de Asociaţia Dăruieşte Viaţa
noul spital construit de Asociaţia Dăruieşte Viaţa

Oana Gheorghiu, fondatoare a Asociaţiei Dăruieşte Viaţa, a declarat luni că noul spital construit din donaţiile românilor nu va intra la Administraţia Spitalelor din Bucureşti şi că este un spital public, construit pe terenul statului. Ea a arătat că peste 350.000 de oameni au pus bani, în șase ani am strâns din SMS-uri 20 de milioane de euro.

Oana Gheorghiu, membru fondator al Asociaţiei Dăruieşte Viaţa, a declarat în emisiunea Proiect de ţară: România, de la Prima News, că în 2015, strângeau bani pentru renovare, un proiect de un milion şi jumătate de euro.

Oana Gheorghiu, cofondatoare Asociaţia Dăruieşte Viaţa

”După ce ne-am dat seama că nu se poate face această renovare, am început să vorbim în 2016 despre construcţia unei secţii, ne gândeam că vom construi un etaj peste construcţia existentă şi atunci ajunsesem la un buget estimat de 5 milioane de euro. (..) De la 5 milioane la 33 de milioane de euro, cât a costat acest proiect, evident că, dacă îmi spuneaţi în 2016 că vom face un spital şi că vom strânge atâţia bani, aş fi spus că e o glumă bună”, a precizat Oana Gheorghiu.

Ea a fost întrebată de ce nu face statul ceea ce au reuşit să facă ele.

Este un spital public

”E o întrebare la care putem răspunde cu greu. Statul a pierdut finanţarea din PNRR pentru sănătate pentru că nu a avut proiecte suficient de avansate pe care să le califice şi să atragă bani, deşi eu ştiu că unele proiecte erau avansate şi nu au fost puse pe lista PNRR. (..) Uneori sunt nişte interese meschine care ne fac să stăm loc”, a spus Oana Gheorghiu.

Fondatoarea Dăruieşte Viaţa a precizat că visul lor este să reformeze sistemul de sănătate dar reforma se face încetul cu încetul, creând nişte modele.

”Asta ne dorim să facem noi aici la Marie Curie, să creăm un model. După care investim în pregătirea medicilor, îi susţinem să meargă la traning-uri în străinătate, al doilea pas, încercăm să ridicăm zona medicală să o susţinem şi al treilea pas este să încercăm să schimbă legislația. Încercăm să parcurgem aceşti paşi împreună cu statul român”, a completat ea.

”Când reuşeşti să faci nişte proiecte, capeţi şi energie, chiar dacă am muncit foarte mult, toată echipa Dăruieşte Viaţa, când vezi că a ieşit ceva şi e bine, e calitate şi acolo pot fi trataţi nişte copii care vor avea şanse în plus la viaţă, capeţi energie şi îţi dai seama că se poate şi că poate acesta este începutul schimbării în sănătate”, a subliniat Oana Gheorghiu.

Despre administrarea spitalului construit din banii românilor, Oana Gheorghiu a spus că ”din fericire, nu va intra la Administraţia Spitalelor din Bucureşti, pentru că este un spital care se află în administrarea Ministerului Sănătăţii”.

”Este un spital public, de la început a fost aşa pentru că este construit pe terenul statului cu parteneriat în care am primit dreptul de a construi, urmând să intre în dministrare publică, deci este un spital în care vor fi trataţi toţi copiii în sistemul de asigurări de sănătate, va fi administrat de statul român şi respectiv de managementul Spitalului Marie Curie. Vreau să vă spun că nu plecăm de acolo, rămânem să susţinem spitalul, managementul”, a precizat Oana Gheorghiu, arătând că a propus Ministerului Sănătăţii un proiect pilot, în urmă cu 10 luni, în care să testeze un alt mod de a facem management în sistemul de sănătate.

Gheorghiu a vorbit şi despre donatorii spitalului. ”Am avut peste 350.000 de oameni care au pus bani, 2 euro, 4 euro, de la oamenii ăştia am strâns în şase ani, de când avem campanie de SMS-uri, 20 de milioane de euro, practic jumătate din spital este construit cu sms-uri. Oamenii ne-au dat încredere şi bani”, a afirmat aceasta.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
marea finala 2025 770x440
MAREA FINALĂ! 10 ani de Digi FM și un premiu pe măsură: O MAȘINĂ DE...
Carmen Uscatu si Oana Gheorghiu
Oana Gheorghiu, criticată dur de asociata ei, Carmen Uscatu: „Există...
Incident aviatic pe Aeroportul Băneasa/ Freepik
Incident aviatic pe Aeroportul Băneasa, după aterizarea unui avion. A...
Pe aceeași temă
2025-11-05-0657
Nicuşor Dan, prima reacție în cazul disputei dintre magistraţi şi vicepremierul Oana...
Oana Gheorghiu
Vicepremierul Oana Gheorghiu, despre pensiile magistraților: "Un fel de Caritas. România nu-și...
oana gheorghiu (2)
Oana Gheorghiu, despre spusele lui Grindeanu despre ea: "A profitat de ocazie să tragă nişte...
politie, scoala sector 5
Un contabil din București, acuzat că a furat, timp de șase ani, peste 200.000 de euro din...
Te-ar putea interesa și
liceul theodor pallady bucuresti
Liceul Theodor Pallady din București, evacuat după sesizarea unui miros de gaz. Distrigaz a...
Sorin Grindeanu
Sorin Grindeanu, după ce Oana Gheorghiu a devenit vicepremier: "Nu mi-am schimbat punctul de...
oana gheorghiu vicepremier
Oana Gheorghiu a depus jurământul de vicepremier în fața lui Nicușor Dan: "Oamenii vor...
oana gheorghiu
Oana Gheorghiu, reacție după ce Grindeanu a cerut retragerea nominalizării ei ca vicepremier...
Partenerii noștri
anamaria sinesti
O poveste de 10: Ana, eleva din Sinești care are grijă de frații ei și...
loto
Cine este românul care a câștigat 9,6 milioane de euro la Loto 6/49. Ce...
Brüssel, Belgien, 23.10.2025: Europa-Gebäude: Europäischer Rat: Nicusor Dan, Präsident von Rumänien *** Brussels, Belgiu
Preşedintele se întâlneşte, miercuri, cu liderii coaliţiei şi cu...
Ukraine and Romania flag waving in the wind against white cloudy blue sky together. Diplomacy concept, international relations.
România și Ucraina dezmint acuzațiile Moscovei privind un complot...
Cristiano Ronaldo file photo
Cristiano Ronaldo se va retrage „într- un an sau doi”
Pitbull/ Freepik
Un băiat de 13 ani din Dolj şi-a îndemnat câinele Pitbull să atace un alt...
Spital/ Freepik
Medicii de la Spitalul de Copii din Timişoara susțin că fata de 17 ani a...
O adolescentă de la un liceu de elită din Timişoara a murit la Spitalul de Copii/ Foto: Facebook
O adolescentă de la un liceu de elită din Timişoara a murit la Spitalul de...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
O scriitoare israeliană acuză un gardian elvețian de antisemitism/ Profimedia
Anchetă la Vatican. O scriitoare israeliană acuză un gardian elvețian de antisemitism
Explozie devastatoare la Islamabad/ Profimedia
Explozie devastatoare la Islamabad. Cel puțin două victime după o deflagrație în fața unui...
Bucharest, Romania. 10th Apr, 2025: Dominic Fritz, vice president of the Save Romania Union (USR), holds a press conference after USR voted, in an informal Political Committee meeting, to support Nicusor Dan in the 2025 Romanian presidential race against
Dominic Fritz, despre un angajat al Inspectoratului de Stat în Construcţii: „Seara mă înjură...
Bucharest, Romania. 3rd Oct, 2025: Ilie Bolojan, Prime Minister of Romania, holds a press conference marking 100 days since taking office at Victoria Palace, the headquarters of the Romanian Government. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Ilie Bolojan: „România a pierdut, în total, 31 de militari în misiunile din teatrele de...