Acum la Digi FM Marius Dobre AVA MAX - Torn (Beatmix Nou)

Alegeri prezidențiale 2025. AEP: Până sâmbătă, la ora 21:00, s-au prezentat la urne în diaspora peste 374.000 de alegători

Romania,Elections,And,Voting,Capacity
Alegeri prezidențiale 2025. Shutterstock

UPDATE 21:30: Peste 374.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până sâmbătă, la ora 21:00 (ora României), pentru a vota la primul tur al alegerilor prezidenţiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.

UPDATE 18:15: Peste 295.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până sâmbătă, la ora 18:00 (ora României), pentru a vota la primul tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.

Conform AEP, de la deschiderea urnelor, respectiv de joi seara, ora 22:00 ora României (ora locală 7:00) și până sâmbătă, la ora 18:00, s-au prezentat la urne 295.608 cetățeni români.

De asemenea, 4.106 alegători au votat prin corespondență, totalul voturilor exprimate în străinătate fiind în prezent de 299.714.

UPDATE 16:15: Peste 246.000 de persoane au votat la secţiile din afara ţării, în cadrul scrutinului pentru alegerea preşedintelui, până  sâmbătă, la ora 16.00.  Acestora li se adaugă 4.106 votanţi pe liste de corespondenţă, astfel că totalul depăşeşte 250.000  Anul trecut, până la aceeaşi oră, votaseră 120.899 de persoane, cărora li se adăugau 4.227 de votanţi prin corespondenţă, totalul fiind 125.126.

 Potrivit AEP,  până sâmbătă, la ora 16.00, au votat în afara ţării 246.706 de alegători.   Acestora li se adaugă 4.106 votanţi pe liste de corespondenţă, astfel că totalul ajunge la 250.812.

La alegerile din 24 noiembrie 2024, până sâmbătă, la ora 16.00, au votat  120.899 de persoane, cărora li se adăugau 4.227 de votanţi prin corespondenţă, totalul fiind 125.126.

UPDATE 12:22: Peste 157.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până sâmbătă, la ora 12:00 (ora României), pentru a vota la primul tur al alegerilor prezidențiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.

Conform AEP, de la deschiderea urnelor, respectiv de joi seara, ora 22:00 ora României (ora locală 7:00) și până sâmbătă, la ora 12:00, s-au prezentat la urne 157.404 cetățeni români.

UPDATE 10:12:  Peste 127.000 de persoane au votat la secţiile din afara ţării, în cadrul scrutinului pentru alegerea preşedintelui, până sâmbătă, la ora 10.00. Acestora li se adaugă 4.106 votanţi pe liste de corespondenţă, astfel că totalul este 132.029. Anul trecut, până la aceeaşi oră, votaseră 46.459 persoane, cărora li se adăugau 4.227 de votanţi prin corespondenţă, totalul fiind 50.686.

Potrivit AEP, pâmnă sâmbătă, la ora 10.00, au votat în afara ţării 127.923 de persoane Acestora li se adaugă 4.106 votanţi pe liste de corespondenţă, astfel că totalul este 132.029..

La alegerile din 24 noiembrie 2024, până sâmbătă, la ora 10.00, au votat 46.459 persoane, cărora li se adăugau 4.227 de votanţi prin corespondenţă, totalul fiind 50.686.

Știrea inițială;

Peste 121.000 de alegători s-au prezentat la urne în diaspora, până sâmbătă, la ora 09:00 (ora României), pentru a vota la primul tur al alegerilor prezidenţiale, potrivit datelor furnizate în timp real de Autoritatea Electorală Permanentă.

Conform AEP, de la deschiderea urnelor, respectiv de joi seara, ora 22:00 ora României (ora locală 7:00) şi până sâmbătă, la ora 09:00, s-au prezentat la urne 121.035 de cetăţeni români.

De asemenea, 4.106 alegători au votat prin corespondenţă, totalul voturilor exprimate în străinătate fiind în prezent de 125.141

Cei mai mulţi alegători români au votat în Italia - 19.206, Marea Britanie - 18.851, Germania - 17.692, Spania - 15.929, Republica Moldova - 13.173.

În Franţa au votat un număr de 5.378 cetăţeni români, în Statele Unite ale Americii - 2.440, iar în Canada - 2.162.

Datele sunt prezentate în timp real pe site-ul prezenta.roaep.ro.

Votul în diaspora la alegerile prezidenţiale se desfăşoară pe parcursul a trei zile, de vineri până duminică:
* vineri, 2 mai, între orele 7:00 şi 21:00 (orele locale);
* sâmbătă, 3 mai, între orele 7:00 şi 21:00 (orele locale);
* duminică, 4 mai, între 7:00 (ora locală) şi 21:00 (ora locală a României).

În cele 965 de secţii de votare din diaspora organizate pentru alegerile prezidenţiale din acest an pot vota cetăţenii români care se află în străinătate în ziua scrutinului, indiferent dacă au sau nu domiciliul ori reşedinţa în afara ţării.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Florin Negruțiu, despre privilegiile bugetarilor și austeritatea...
andreea marin
Andreea Marin, mărturisire din vacanța în Capri: "Știu că sunt cam...
Iulia Putințeva / Profimedia
Scandal la Wimbledon. Iulia Putințeva a cerut evacuarea unui...
Pe aceeași temă
ccr, ilie bolojan, nicusor dan
CCR a validat rezultatul alegerilor prezidențiale: Nicușor Dan e președintele României: Vreau...
george simion (7)
Cererea de anulare a alegerilor prezidențiale, depusă de George Simion, respinsă de CCR cu...
Ilie Bolojan
Bolojan: Am avut alegeri desfăşurate în bune condiţii
George Simion și Gigi Becali
Gigi Becali, după ce George Simion a spus că va contesta rezultatul alegerilor prezidențiale...
Te-ar putea interesa și
George Simion și Gigi Becali
Gigi Becali, în vizită la George Simion, după ce liderul AUR a pierdut alegerile...
paleologu012
Analiza lui Theodor Paleologu. Ce spune victoria lui Nicușor Dan despre România
Nicușor Dan
Nicușor Dan, în mijlocul susținătorilor, după ce a fost ales președinte: "E victoria voastră...
Ion?Marcel Ciolacu, Prime Minister of Romania, taken during a press conference after the joint talks with Olaf Scholz, Federal Chancellor (not pictured here) in the Federal Chancellery in Berlin, July 4th, 2023.
Marcel Ciolacu: Îl felicit pe Nicuşor Dan pentru victorie. România are nevoie de reconciliere...
Partenerii noștri
DigiSport Președintele lui Csikszereda a anunțat ce obiectiv are echipa sa în sezonul viitor: ”Nu ne gândim”
Președintele lui Csikszereda a anunțat ce obiectiv are echipa sa în...
PeRoz Poze superbe cu familia Irinei Loghin, de acum zeci de ani. Solista și soțul ei, Ion Cernea, alături de cei doi copii ai lor
Poze superbe cu familia Irinei Loghin, de acum zeci de ani. Solista și...
Film Now De ce a lipsit Salma Hayek de la nunta lui Jeff Bezos. Soțul ei, miliardarul François-Henri Pinault, a mers singur la eveniment
De ce a lipsit Salma Hayek de la nunta lui Jeff Bezos. Soțul ei...
Digi World “Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte ciudat. Am început să ne strângem lucrurile și să fugim. Arăta ca un tsunami”” is locked Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte ciudat. Am început să ne strângem lucrurile și să fugim. Arăta ca un tsunami”
“Un „nor-rulou” rar, observat în largul Portugaliei. „A fost foarte...
ProFM Rihanna, apariție spectaculoasă la un club din Paris. Într-o rochie mulată și sfâșiată de sus până jos, și-a expus burtica de gravidă
Rihanna, apariție spectaculoasă la un club din Paris. Într-o rochie mulată...
Digi Life O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei năstrușnice, a murit la 97 de ani. A pozat pe mătură ca Harry Potter, în costum de câine sau de zână
O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei...
Dua Lipa "Radical Optimism" At Aviva Stadium, Dublin
Turiştii care au mers la concertele și festivalurile muzicale din Marea...
Rezultate la Evaluarea Națională
Când vor fi afișate rezultatele la Evaluarea Națională 2025. Ce schimbări...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
Fun time for children in summer camp
Reprezentanții MAI, recomandări pentru părinții ce își pregătesc copiii de plecare în tabără...
Adrian Negrescu
Economist, despre protestele sindicaliştilor de la Finanţe: „Să spui că există riscul neplăţii...
Elena Udrea cu polițiști lângă ea
Judecătorii au decis eliberarea Elenei Udrea din închisoare. DNA poate face recurs în trei zile
Panică pe o plajă din Portugalia, din cauza unui fenomen foarte rar/ Foto: Captură video
Panică pe o plajă din Portugalia, din cauza unui fenomen foarte rar. Turiștii au crezut că un...