30.05.2019
Ministrul de Interne refuză să-şi dea demisia, aşa cum i-a cerut preşedintele Klaus Iohannis. Şeful statului este nemulţumit de modul în care s-a desfăşurat votul în toate oraşele europene în care sunt români.
Ministrul de Interne refuză să-şi dea demisia, aşa cum i-a cerut preşedintele Klaus Iohannis. Şeful statului este nemulţumit de modul în care s-a desfăşurat votul în toate oraşele europene în care sunt români.
Vizita Papei Francisc la București modifică traficul mijloacelor de transport în comun. 18 trasee vor fi deviate, în timp ce 9 linii vor fi suplimentate spre aeroport şi Gara de Nord. Printre ele, 85, 123, 133, 136 sau 783.
Jumătate dintre votanții PSD au votat și la referendumul convocat de președintele Klaus Iohannis. Şi doar unul din patru a pus ștampila pe „Nu", pentru ambele întrebări. Aşa arată o analiză a institutului de sondare IRES, făcut în ziua alegerilor şi publicată miercuri.
7 oameni au murit și alți 19 sunt dați dispăruți după ce un vas plin cu turiști s-a scufundat aseară în Dunăre, în centrul capitalei ungare, Budapesta. La bordul navei erau 33 de turiști sud-coreeni și doi cetățeni maghiari, membri ai echipajului. 7 persoane au fost salvate, iar operațiunile de căutare salvare continuă.
Bogdan Bănică, vicepreşedintele Sindicatului Naţional al Poliţiştilor din România (SNPR) Decus, a postat pe Facebook un mesaj prin care îi cere ministrului de interne Carmen Dan „să plece acasă”.
Social-democrații invocă din nou abuzurile din justiție, la doar o zi după ce au anunțat că acest subiect este încheiat. Senatorul PSD Șerban Nicolae a declarat azi că PSD nu va vota în plenul Senatului cererea DNA de ridicare a imunității lui Călin Popescu Tăriceanu, suspectat de fapte de corupție în dosarul Microsoft.
Cojocaru Nicu Alexandru, președinte TSD Drobeta Turnu Severin, care spune că este „un tânăr membru PSD și sunt mândru de asta”, a fost inspirat de Cătălin Rădulescu și a scris pe Facebook că duminică noaptea a avut cea mai mare dezamăgire din viață lui. Asta pentru că PSD-ul nu a fost votat de medicii cărora partidul le-a triplat salariile.