Acum la Digi FM Nono Semen SHAKIRA - Me Enamore
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Știrile zilei - 21.04.2026

Logo Știrile Digi FM

Știrile Digi FM de la ora 13 aduc detalii despre cum PSD îi dă un ultimatum premierului Ilie Bolojan. Să plece din Guvern până joi, altfel miniștrii PSD se retrag. De asemenea, Franța propune înființarea unui Tribunal Special care să judece invazia Ucrainei de către Rusia.

PSD pleacă joi din Guvern dacă Bolojan nu demisionează

Miniștrii social democrați se vor retrage joi din Guvern. Asta dacă Ilie Bolojan nu se retrage, iar consultările de la Cotroceni vor fi fără rezultat, nu va demisiona și nu se va ajunge la un compromis în consultările de la Cotroceni, a declarat la Digi24 Claudiu Manda, secretarul general al PSD. Potrivit acestuia, social democrații sunt pregătiți să iasă de la guvernare și transmite că partidul nu va continua colaborarea în actuala formulă. Manda mai spune că, deocamdată, nu ne confruntăm cu o criză politică, dar dacă Ilie Bolojan nu va demisiona, atunci va fi declanșată criza.

Consultări la Cotroceni: cine merge și când

Președintele Nicușor Dan cheamă la consultări partidele din coaliția de guvernare. Acestea vor avea loc mâine la Palatul Cotroceni. PSD e primul partid care va fi chemat de la ora 9, urmează PNL de la 10.30, UDMR de la 15, minoritătile nationale de la 16:30, iar USR va merge la consultări mâine de la 18:30.

PNL: guvernul trebuie să-și continue activitatea

PNL va continua politica de reformare a statului. Prin urmare, guvernul trebuie să-și continue activitatea, spune prim- vicepreședintele partidului, Emil Boc. Alegerile anticipate ar fi o ultimă soluție pentru rezolvarea crizei, dar sunt puține șanse ca acest lucru să se întâmple, în opinia sa. Liberalii sunt în ședință, de mai bine de 3 ore, la parlament pentru a stabili ce vor face după retragerea sprijinului PSD pentru Ilie Bolojan.

Avertisment: criza politică lovește piețele financiare

Piețele finciare vor reacționa dacă va persista criză politică. Iar combunația între șocul extern și criza politică e una foarte toxică, avertizează președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu. Acesta vorbește despre un prag de toleranță al măsurilor de austeritate, care nu poate poate fi depășit.

Franța cere tribunal special pentru invazia Rusiei în Ucraina

Franţa susţine înfiinţarea unui Tribunal Special care să judece invazia Ucrainei de către Rusia, în completarea Curţii Penale Internaţionale. Anunțul a fost făcut la Strasbourg de şeful diplomaţiei franceze. În opinia sa, „liderii ruşi trebuie să dea socoteală”, potrivit AFP.

Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Alte videouri
antonia stancu alexia alex mocanu
Secretele Alexiei: de ce nu mănâncă roșii și cum și-a mințit mama
antonia stancu bogdan ivanescu alex mocanu
Dr. Bogdan Ivănescu, la Digi FM: „Orașul ne fură din anii de viață prin poluare...
antonia stancu maria alex mocanu
Maria, despre zacusca din copilărie și teama de singurătate, la Digi FM
oana zamfir vlad craioveanu edy chereji
Surprize uriașe la UNTOLD: Sadhguru, Animal X și o scenă revoluționară
Ultimele știri
Vatican, Rome: Pope Leo XIV Receives Patricia Lee "Patti" Smith
Papa Leon a primit-o la Vatican pe Patti Smith. Detaliul special care îi leagă pe cei doi
Spain Deploys Troops In Response To Border Breach In Ceuta
Spania anunţă că aproape toţi migranţii au părăsit Ceuta. Ministrul Albares: Integritatea...
View,Of,Fitch,Rating,Headquarters,In,New,York,On,August
Fitch menţine ratingul suveran al României la „BBB minus”, cu perspectivă negativă
Ilie Bolojan Press Conference, Bucharest, Romania
Bolojan: Am declarat stare de alertă la nivel naţional, în luna august, ca efect al scăderii...