Acum la Digi FM Alice Tudor ANGELINA JORDAN - LOVE DONT LET ME GO
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Viorica Dăncilă îi cere lui Klaus Iohannis deblocarea situației de la Interne

Viorica Dăncilă, la PSD

Premierul Viorica Dăncilă a transmis o scrisoare deschisă către președintele Klaus Iohannis. Aceasta îi cere deblocarea situației de la Interne, precizând că îi va transmite șefului statului în zilele următoare o serie de propuneri pentru funcția de ministru al Afacerilor Interne. Vă reamintim, președintele a cerut premierului să meargă în Parlament cu noua structură guvernamentală pe motiv, că după plecarea ALDE, s-a schimbat culoarea politică a executivului. Și totuși, Viorica Dăncilă insistă.

Viorica Dăncilă îi spune Președintelui ca Ministerul de Interne este fără un titular tocmai acum, când oamenii le cer politicienilor cu disperare să facă ceva concret pentru siguranța copiilor acestei țări.

„Când apar blocaje în domenii precum siguranța cetățeanului, vedem întâmplându-se adevărate tragedii”, mai scrie în postarea Vioricăi Dăncilă.

Ea face un apel la umanitate către șeful statului și lasă de înțeles că acesta ar cultiva între români sentimentul de frică pentru siguranța lor și a celor dragi.

Totul în contextul în care Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat pe 12 septembrie că respinge remanierea cerută de premierul Viorica Dăncilă, spunând că o consideră nepotrivită.

Iată mesajul complet al Vioricăi Dăncilă:

„Scrisoare deschisă către Președintele României, domnul Klaus Iohannis

Domnule președinte,

Fac către dumneavoastră un apel la responsabilitate și umanitate. Din toate blocajele pe care le-ați indus Guvernului României în ultima perioadă nu a rezultat nimic bun pentru oameni. Din încălcarea Constituției prin refuzarea numirii miniștrilor nu va rezulta niciodată nimic bun pentru români.

Fac către dumneavoastră, domnule președinte, un apel ferm pentru numirea unui ministru interimar la Ministerul Afacerilor Interne, ca să putem continua reformele începute și lupta împotriva criminalității, ca să putem combate acest flagel, ca parte a datoriei noastre față de țară. Ministerul de Interne este fără un titular tocmai acum, când oamenii ne cer cu disperare să facem ceva concret pentru siguranța copiilor acestei țări. Sunt mamă și nu am cum să rămân indiferentă în fața acestui apel.

Vă voi transmite în zilele următoare o serie de propuneri pentru această funcție. Vă rog să le analizați și să îmi comunicați un răspuns. Vă rog să înțelegeți că nu îmi faceți mie o favoare, ci vă faceți datoria constituțională.

Noi, cei din Guvernul României, am înțeles că e imperativ să schimbăm lucruri. Am înțeles că trebuie să reformăm sistemul, să eliminăm neajunsurile provocate de nepăsarea și neputința ultimelor guvernări. Și am început acest proces - unul de reevaluare și îmbunătățire a procedurilor și legislației, de optimizare a serviciului 112 și a modului de acțiune a autorităților în astfel de cazuri, precum și înăsprirea pedepselor.

Însă dumneavoastră, domnule președinte, ați ales să fiți candidatul PNL înainte de a fi șeful statului. Este de nepermis ca ambiția dumneavoastră pentru un nou mandat să blocheze activitatea Executivului. Iar atunci când aceste blocaje apar în domenii precum siguranța cetățeanului, vedem întâmplându-se adevărate tragedii.

Fac către dumneavoastră un apel pentru asumarea responsabilităților funcției de șef al statului și un apel la umanitate. Nu uitați să fiți om înainte de toate, domnule președinte! Nu cultivați între români sentimentul de frică pentru siguranța lor și a celor dragi! Nu permiteți ca oamenii să își piardă încrederea în autorități și în instituțiile statului! Nu ignorați aceste drame și nu uitați de poporul român!

Aștept, cu preocupare, un răspuns din partea dumneavoastră.”

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 – Part 20
valentin chisoceanu serban trimbitasu
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și...
adrian asoltanie web
Cum să supraviețuiești „iernii economice”: Adrian Asoltanie te învață...
marius-popescu-2
Marius Popescu, expert în aviație, avertizează pasagerii: „Vreți să...
Pe aceeași temă
Viorica Dăncilă, cu mâna ridicată
Viorica Dăncilă rupe tăcerea despre perioada în care a fost premier: „Am fost trădată de cei...
Romanian Political Crisis, President Dan Meets PSD Leaders, Bucharest, Romania - 18 May 2026
Florin Negruțiu: De ce fuge PSD de guvernare și care este adevărata miză a banilor din...
Klaus Iohannis, împreună cu soţia la slujba de Florii la biserica din centrul Sibiului/ Foto: Captură video
Klaus Iohannis, împreună cu soţia la slujba de Florii la biserica din centrul Sibiului. Fostul...
Nicușor Dan
Cât a cheltuit Nicușor Dan pe toate deplasările din 2025. Suma ar fi acoperit doar un singur...
Te-ar putea interesa și
BUCHAREST: Romanian President Klaus Iohannis - resignation farwell ceremony
Dosarul ANAF împotriva lui Klaus Iohannis, mutat la Hunedoara. Statul vrea să recupereze banii...
emil hurezeanu
Emil Hurezeanu, despre fostul preşedinte Klaus Iohannis: „Când vrei să fii secretar general al...
BUCHAREST: Romanian President Klaus Iohannis - resignation farwell ceremony
Demersurile legale pentru recuperarea despăgubirilor datorate de Klaus Iohannis vor...
UNGURU BULAN 2025
Unguru' Bulan: „Lucrez pac-pac, mai repede decât ANAF”
Partenerii noștri
Digi24 Ce a făcut preşedintele Nicuşor Dan după ce a participat la slujba de Sfânta Maria. Șeful statului, surprins în momente de relaxare
Ce a făcut preşedintele Nicuşor Dan după ce a participat la slujba de...
DigiSport Oțelul - Universitatea Craiova 1-1. Gol spectaculos marcat în minutul 86. Campioana a jucat în 10 mai bine de o repriză
Oțelul - Universitatea Craiova 1-1. Gol spectaculos marcat în minutul 86...
PeRoz Li s-a spus că șansele de a deveni părinți sunt aproape zero. Ce a urmat i-a uimit chiar și pe medici: „A fost copleșitor”
Li s-a spus că șansele de a deveni părinți sunt aproape zero. Ce a urmat...
Film Now O actriță din Harry Potter, metodă surprinzătoare de a-și întreține cei patru copii: "Am câștigat mai mult decât în toată cariera mea"
O actriță din Harry Potter, metodă surprinzătoare de a-și întreține cei...
Digi World De ce unii oameni sunt „magnet” pentru ţânţari, în timp ce alţii par să fie ocoliţi de aceste insecte. Cercetătorii au răspunsul
De ce unii oameni sunt „magnet” pentru ţânţari, în timp ce alţii par să...
Stirile Kanal D O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o șoferiță care consumase alcool
O mireasă a murit chiar în noaptea nunții, după ce a fost lovită de o...
ProFM De ce îi punea Michael Jackson pe copiii lui să poarte măști în public. Fiica lui povestește: "Atunci avea sens"
De ce îi punea Michael Jackson pe copiii lui să poarte măști în public...
Digi Life O carte a fost returnată unei biblioteci după 150 de ani. Ce s-a întâmplat cu amenda de 28.000 de dolari australieni
O carte a fost returnată unei biblioteci după 150 de ani. Ce s-a întâmplat...
Ultimele știri din matinal
oana zamfir vlad craioveanu mikey hash
De la milionar pe YouTube, la navigator pe ocean. Mikey Hash, dezvăluiri la Digi FM despre...
oana zamfir vlad craioveanu serban copot
Șerban Copoț, la Digi FM: Reuniunea istorică Animal X la Untold și adevărul despre hitul „Să...
selly
Selly, dezvăluiri la matinalul Digi FM: De ce nu îl aduce pe Eminem la Beach, Please și cât a...
alex stamate
Cine este Alex Stamate? Fenomenul viral care a răvășit TikTok-ul, dezbătut la matinalul Digi FM
Ultimele știri
David Popovici și Taisia Nițuleasa/ Foto: Instagram
Iubita lui David Popovici, declarație de dragoste după victoria de la Paris: „Îl iubesc prea...
Madonna arrives at the Dolce & Gabbana after party in Milan!
Madonna, aniversare de lux în Grecia. Artista a zburat cu elicopterul la Meteora pentru o...
Patru opere ale lui Antonello da Messina, furate dintr-un muzeu/ Profimedia
Patru opere ale lui Antonello da Messina, furate dintr-un muzeu. Hoții au dat lovitura chiar...
Iranul înăsprește sancțiunile pentru cei care vorbesc cu presa/ Profimedia
Iranul înăsprește sancțiunile pentru cei care vorbesc cu presa. Interviurile „ostile”...