Acum la Digi FM MILOW - Ayo Technology

Val de reacții în Japonia, după ce o ucraineancă a fost aleasă Miss Japonia: „Dacă s-ar fi născut rusoaică, n-ar fi câştigat”

miss japonia
Japonia, împărţită după ce o ucraineancă naturalizată, Carolina Shiino, este aleasă Miss Japonia / Credit foto: Instagram

Manechinul Carolina Shiino, în vârstă de 26 de ani, a devenit prima japoneză naturalizată, de origine ucraineană, care a fost aleasă la Tokyo Miss Japonia, provocând o polemică ce ridică multe întrebări, relatează Paris Match.

Carolina Shiino, care a devenit Miss Japonia luni, s-a născut în Ucraina şi s-a mutat împreună cu părinţii săi la Nagoya pe când avea cinci ani.

Ea a obţinut cetăţenia japoneză la vârsta de 24 de ani, în 2002.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Însă alegerea sa Miss Japonia este primită împărţit pe reţele de socializare.

În urma acestor critici, ea dă asigurări postului francez BFMTV că s-a ”simţit japoneză de mică”.

”Însă nu arăt ca o japoneză. Toată viaţa a trebuit să jonglez între a mă simţi japoneză şi a avea un aer japonez”, declară ea.

Unii navigatori pe Internet îi reproşează că nu are părinţi japonezi, iar alţii consideră că alegerea sa este o alegere politică.

Alegerea sa a relansat dezbaterea pe tema ”ce înseamnă să fii japonez”, comentează BBC.

”Această persoană care a fost aleasă Miss Japonia nu este nici măcar un amestec de japonezi, ci este 100% pur ucraineancă. Înţeleg că e frumoasă, dar aici e «Miss Japan». Unde este japoneza?”, comentează un utilizator pe X.

”UN MESAJ PROST”

”Cred că japonezii primesc în mod natural un mesaj, atunci când o persoană de apartenenţă europeană este considerată cea mai frumoasă dintre japoneze”, îşi exprimă regretul un navigator pe Internet.

Alegerea lui Carolina Shiino a ridicat probleme politice.

”Dacă s-ar fi născut rusoaică, n-ar fi câştigat. Nicio şansă...”, scrie altcineva.

”ESTE MAI JAPONEZĂ CA NOI”

”Sunt un bun exemplu al faptului că ceea ce simţim nu este neapărat ceea ce se vede la exterior. Sper să fac lucrurile să se schimbe şi că oamenii se vor gândi la această dialitate”, declară ea postului francez.

Organizatoarea concursului, Ai Wada, a dat asigurări la BBC că Carolina Shiino a fost aleasă de un juriu de 30 de membri ”în deplină încredere”. Publicul nu votează în Japonia.

”Ea vorbeşte şi scrie într-o japoneză minunată şi politicoasă. Este mai japoneză ca noi”, apreciază orgnizatoarea.

Această părere este împărtăşită de numeroşi navigatori pe Internet, care consideră încoronarea tinerei drept ”un semn al vremurilor”.

Noua Miss Japonia scris pe Instagram, la momentul naturalizării, că ”poate că nu are un aer japonez”, dar că spiritul său a ”devenit japonez”.

La primirea trofeului, ea a declarat că cucerirea titlului este ”un vis”. ”Să fiu recunoscută ca japoneză într-un concurs mă umple de recunoştinţă”.

În 2015. alegerea Miss Japonia a provocat o dezbatere după acordarea coroanei lui Ariana Miyamoto, o femeie metisă.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
trofeu
Patru medalii de aur pentru elevii români la Olimpiada Internaţională...
Stelian Bujduveanu
Bujduveanu: Este exclus ca în faţa Gării de Nord, unde este parcul...
femeie injunghiata dolj
O femeie de 44 de ani, înjunghiată mortal de soț. Bărbatul a sărit de...
Pe aceeași temă
Bucharest,,Romania,-,16th,Feb,,2024:,Sebastian,Burduja,,The,Romanian
Val de reacţii după ce ministrul Energiei i-a întrebat pe români cât plătesc factura la...
Nicu Covaci/ Foto: Facebook
Reacții din lumea muzicii, după moartea lui Nicu Covaci: „Vei rămâne o sursă de inspiraţie”
ursi
Urşi filmaţi în timp ce traversează DN 15, în judeţul Mureş. Imaginile au stârnit ample...
marcel ciolacu
Premierul Marcel Ciolacu, despre acuzaţiile privind declaraţiile sale despre Roşia Montană...
Te-ar putea interesa și
Tribunalul_Bucuresti
Tribunalul București, după decizia din dosarul „10 august”: Nu e loc de emoții și sentimente
Brexit
Presa europeană, în ziua Brexitului: „Ar trebui să râdem sau să plângem?”
rovana-plumb
Presa internațională, după blocarea Rovanei Plumb: Respingerea face de râs Guvernul României
mihai fifor
PSD-iștii reacționează dur la mesajul lui Ludovic Orban cu privire la „tăntica incultă”...
Partenerii noștri
Digi24 Prima reacție a părinților tinerilor uciși la 2 Mai, după aflarea sentinței definitive a lui Vlad Pascu
Prima reacție a părinților tinerilor uciși la 2 Mai, după aflarea...
DigiSport ”V-am spus!”. Elias Charalambous, fără dubii după remiza dintre Aberdeen și FCSB
”V-am spus!”. Elias Charalambous, fără dubii după remiza dintre Aberdeen...
PeRoz O tânără susține că Vladimir Putin i-a fost iubit la 17 ani, în timp ce el era căsătorit cu Ludmila și apropiat de Alina Kabaeva
O tânără susține că Vladimir Putin i-a fost iubit la 17 ani, în timp ce el...
Film Now Fostul soț al Jessicăi Alba nu-și mai ascunde noua relație. Iubita lui model, cu 20 de ani mai tânără, toată un zâmbet lângă el
Fostul soț al Jessicăi Alba nu-și mai ascunde noua relație. Iubita lui...
Digi World O lună a planetei Uranus, necunoscută anterior, descoperită cu ajutorul telescopului spaţial James Webb. „O istorie haotică”
O lună a planetei Uranus, necunoscută anterior, descoperită cu ajutorul...
Stirile Kanal D Începerea școlii pe 8 septembrie cu salarii şi burse, imposibilă! Anunțul făcut de ministrul Educației despre situația de criză
Începerea școlii pe 8 septembrie cu salarii şi burse, imposibilă! Anunțul...
ProFM Prieten apropiat, despre Ozzy Osbourne: „A trăit la limită atât de mult, încât faptul că a ajuns să trăiască atât a fost un miracol”
Prieten apropiat, despre Ozzy Osbourne: „A trăit la limită atât de mult...
Digi Life Cea mai vârstnică persoană din lume împlineşte 116 ani. Ethel Caterham trăiește într-un azil din Surrey
Cea mai vârstnică persoană din lume împlineşte 116 ani. Ethel Caterham...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Ukraine,Flag,Large,National,Symbol,Fluttering,In,Blue,Sky.,Large
Liderii europeni au abordat cu Trump şi aderarea Ucrainei la UE, considerată o formă de...
MApN/ Shutterstock
Ministerul Apărării: „România îşi menţine angajamentul pentru un sprijin durabil acordat...
lavrov
Moscova respinge drept ”inacceptabilă” desfăşurarea unui contingent militar european în...
Bucharest,,Romania,-,December,5,,2018:,Logo,Of,The,Romanian
Noi precizări în cazul primarului din Mangalia reţinut de DNA pentru 24 de ore. Ce acuzații i...