Acum la Digi FM ADI ISTRATE ft Alexandra Stan - Aer

Dan Negru, reacție după ce Mihai Leu a povestit că a fost la un pas de moarte din cauza unei greșeli medicale: „La privat, medicii câștigă bani, iar la stat câștigă prestigiu”

Dan Negru, Mihai Leu
Dan Negru, Mihai Leu / Credit foto: Facebook

Dan Negru a reacționat după ce Mihai Leu, campion la box și raliu, a dezvăluit că a trecut prin momente dramatice după o operație aparent banală pentru înlocuirea unui stent la rinichi. „E cutremurător mesajul lui”, a scris prezentatorul TV. 

În cadrul unei postări pe care a făcut-o pe rețelele sociale, Mihai Leu, în vârstă de 55 de ani, a povestit că a fost operat într-un spital privat, dar procedura s-a complicat neașteptat, iar viața lui a fost pusă în pericol, șansele sale de supraviețuire fiind „aproape de zero.”

O zi mai târziu, Dan Negru a comentat situația prin care a trecut sportivul. „E cutremurător mesajul lui Mihai Leu, care povestește cum a fost aproape de moarte din cauza unei greșeli medicale într-un spital privat românesc și cum transferul la Fundeni, un spital de stat, i-a salvat viața. Și e la fel de îngrijorătoare tăcerea: Ce spital ? Ce medic? Ce anchetă ? Împărțirea între doctorii din sistemul de stat și cel privat este veche. La privat, medicii câștigă bani, iar la stat câștigă prestigiu. Doar pacienții pierd, plimbați de la un sistem la altul. Mihai, să-ți fie bine!”, a scris el pe rețelele sociale.

De asemenea, prezentatorul TV a continuat șirul declarațiilor, subliniind că țara noastră nu investește mult în sănătate.

„România alocă sănătății 6% din PIB. Nemții dau 12%. Avem speranța de viață cea mai mică din Europa, alături de bulgari. Ați auzit vorbindu-se despre asta în campania lor electorală?
Dacă treceți pe la Săpânța, găsiți pe o cruce un epitaf care spune mai mult decât orice statistică:
„Sănătos şi fără piedici
Doarme-aici un anumit,
Care-a apelat la medici…
Altfel, ar mai fi trăit”, a mai spus el.

Mihai Leu este internat la Institutul Clinic Fundeni

Situația critică l-a determinat pe Leu și familia sa să ceară transferul de urgență la Institutul Clinic Fundeni, unde, sub îngrijirea echipei coordonate de profesorul Irinel Popescu, starea lui s-a stabilizat. Sportivul de 55 de ani a anunțat recent pe rețelele sociale că este în viață și se recuperează, mulțumindu-le celor care i-au transmis gânduri bune.

„Vă mulţumesc tuturor pentru gândurile bune şi că mi-aţi transmis energia voastră pozitivă. Familia a cerut transferul de urgenţă la Institutul Clinic Fundeni, iar acum sunt bine datorită domnului profesor Irinel Popescu şi al echipei sale. Cu ajutorul lor, sunt în viaţă acum şi mă recuperez. O să vă ţin la curent şi sper să vă aduc numai veşti bune”, a scris Leu pe Facebook.

Situația critică l-a determinat pe Leu și familia sa să ceară transferul de urgență la Institutul Clinic Fundeni, unde, sub îngrijirea echipei coordonate de profesorul Irinel Popescu, starea lui s-a stabilizat. Sportivul de 55 de ani a anunțat recent pe rețelele sociale că este în viață și se recuperează, mulțumindu-le celor care i-au transmis gânduri bune.

„Vă mulţumesc tuturor pentru gândurile bune şi că mi-aţi transmis energia voastră pozitivă. Familia a cerut transferul de urgenţă la Institutul Clinic Fundeni, iar acum sunt bine datorită domnului profesor Irinel Popescu şi al echipei sale. Cu ajutorul lor, sunt în viaţă acum şi mă recuperez. O să vă ţin la curent şi sper să vă aduc numai veşti bune”, a scris Leu pe Facebook.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Aceasta nu este prima oară când Mihai Leu trece printr-un episod medical critic. În luna mai a acestui an, el a fost din nou internat de urgență din cauza unor complicații de sănătate. La momentul respectiv, sportivul a declarat că se află „pe mâini bune” și că se gândește să revină la cursele de raliu, o pasiune care l-a consacrat după încheierea carierei de boxer.

Mihai Leu are un istoric medical dificil, fiind diagnosticat în 2014 cu cancer de colon. Timp de două luni, a fost internat în spital și a trecut prin două intervenții chirurgicale, reușind să învingă boala. Prin voință și determinare, Leu a revenit ulterior în lumea sportului, continuând să participe la competiții de raliuri, unde a obținut performanțe remarcabile. Este campion absolut la raliuri și deține trei titluri naționale la Viteză în Coastă.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
Jude Bellingham/ Profimedia
Jude Bellingham a fost operat la umăr şi va fi indisponibil timp de aproximativ trei luni
Dan Negru, alături de soția și copiii lor/ Foto: Facebook
Ce medie a avut fiica lui Dan Negru la Evaluarea Națională. Prezentatorul e un tată mândru...
Mihai Leu/ Foto: Facebook
Mihai Leu, un ultim mesaj: Drumul meu pe acest pământ s-a încheiat. Viaţa a fost pentru mine o...
mihai leu1
Mihai Leu a fost condus pe ultimul drum, după o ceremonie tulburătoare: „Să nu vă întristaţi...
Te-ar putea interesa și
Mihai Leu/ Foto: Facebook
Zi de doliu, vineri, în automobilismul sportiv românesc, după decesul lui Mihai Leu
Trupul lui Mihai Leu a ajuns la Hunedoara
Mihai Leu s-a întors la Hunedoara pentru a rămâne veşnic. Trupul campionului a fost depus în...
mihai leu (3)
Ultimul mesaj scris de Mihai Leu pe Facebook. Ce a postat cu trei săptămâni înainte să moară...
Dan Negru și Mihai Leu/ Foto: Facebook
Dan Negru, prima reacție după moartea lui Mihai Leu: „E bună moartea când nu-ți pare rău că ai...
Partenerii noștri
DigiSport ”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea Craiova. Am luat feedback de la Steaua”
”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea...
PeRoz Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor neașteptată și abordarea lui curajoasă, la tragedia din Italia
Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor...
Film Now Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat publicul: „Una dintre cele mai proaste nopți din viața mea”
Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat...
Digi World Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ, vândute la licitație. Sumele, de-a dreptul fabuloase
Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ...
Stirile Kanal D „Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de libertate. A fost surprinsă în urmă cu puțin timp, de mână cu fiica ei! Ce are de gând să facă de acum înainte
„Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de...
ProFM Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția lui Chris Martin după ce i-a expus fără să-și dea seama
Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
felix baumgartner si mihaela radulescu (2)
Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Themenfoto: Felix Baumgartner, Extremsportler, Tod, Todesfall, Verunglueckt, Verstorben, Abgestuerzt, 18.07.2025
Fosta parteneră a lui Felix Baumgartner, mesaj după decesul sportivului: „Erai ca un...
andreea balan
"Furtuna a făcut ravagii și la mine". Andreea Bălan și-a găsit dulapul cu costumații de scenă...
Volodimir Zelenski și Donald Trump/ Foto: X
Zelenski spune că el şi Trump lucrează la un „mega-acord”: SUA ar urma să cumpere drone din...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului, interzis în România, îi dă replica ministrului Oana Ţoiu şi acuză...