Acum la Digi FM Nono Semen PITBULL FT. NE-YO, AFRO JACK AND NAYE - Give me everything

Serena Williams și Bianca Andreescu, eliminate de la US Open

serena williams profimedia-0719002183
Foto: Profimedia Images

Serena Williams a fost învinsă, vineri seara, în turul al treilea de la US Open, de australianca Ajla Tomljanović, nr. 46 WTA. Pentru Serena Williams, jucătoarea care a scris pagini de istorie în tenisul mondial, a fost ultimul meci oficial în circuitul WTA. Americanca împlinește luna aceasta 41 de ani și și-a anunțat retragerea după US Open. 

 Serena Williams pleacă din tenisul profesionist cu 23 de titluri de Grand Slam şi 73 de turnee câștigate.  Ea oferise miercuri o speranță publicului american că poate reuși o nouă super-performanță, după ce s-a calificat în turul al treilea la US Open învingând-o pe estoniana Anett Kontaveit, numărul 2 mondial. Vineri, însă, nu i-a mai făcut față australiencei Ajla Tomljanovic, însă nu a cedat ușor. A fost o partidă încheiată în trei seturi, care a durat mai bine de trei ore. După un prim set pierdut cu 5-7, Serena a revenit în setul al doilea, câștigat la tie-break cu 7-6 (7-4) și a dus partida în decisiv. Aici, însă, lucurile au fost clare pentru austrialiancă. Și-a adjudecat setul cu 6-1, dar după aproape o oră de joc.

Și jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu, nr 48 WTA, care în 2019 scria istorie la US Open câștigând turneul la numai 19 ani, a fost eliminată vineri în turul al treilea al competiției de franțuzoaica Caroline Garcia, nr. 17 WTA, după două seturi, încheiate 6-3, 6-2.

Tot o franțuzoaică, Alize Cornet (nr. 40 WTA) reușise eliminarea încă din primul tur a deținătoarei titlului la US Open, britanica Emma Răducanu, numărul 11 mondial, și ea cu origini românești. A fost învinsă în două seturi, 6-3, 6-3. Răducanu, al cărei tată este român, a uimit lumea tenisului în 2021, când a devenit prima jucătoare din istorie care câştigă un turneu de Grand Slam venind din calificări. Ea s-a impus anul trecut la US Open fără să piardă niciun set pe parcursul competiţiei, învingând-o în finală pe canadianca Leylah Fernandez. „Această înfrângere este dureroasă pentru că e turneul meu preferat şi am trăit aici emoţii imense anul trecut”, a declarat Emma Răducanu la conferinţa de presă pe care a susţinut-o după meciul cu Cornet, scrie digisport.ro. După această înfrângere, britanica va coborî cel puțin 80 de locuri în clasamentul WTA.

O altă înfrângere, poate și mai dureroasă, a suferit-o însă Simona Halep, care a părăsit prematur turneul, chiar după prima partidă, în care a fost învinsă de ucraineanca Daria Snigur (20 de ani, 124 WTA). A fost prima mare surpriză a turneului de la Flushing Meadows, iar românca a fost vizibil afectată. În prezent, România nu mai are nicio reprezentantă la ultimul Grand Slam al anului, Irina Begu, Sorana Cîrstea și Gabriela Ruse fiind eliminate și ele în turul al doilea al turneului. Jaqueline Cristian pierduse, la rândul ei, din primul tur.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Benjamin Netanyahu si Donald Trump
Netanyahu, cadoul suprem pentru Donald Trump. L-a nominalizat la...
Bulgaria trece oficial la euro la 1 ianuarie 2026/ Shutterstock
Bulgaria aşteaptă marți ultima aprobare pentru a adopta moneda euro...
Păcănele, jocuri de noroc
Ilie Bolojan, după ce s-a schimbat taxarea jocurilor de noroc la 4%...
Pe aceeași temă
Emma Raducanu during practice session at the All England Lawn Tennis and Croquet Club in Wimbledon ahead of the Wimbledon Championships, which start tomorrow. Picture date: Sunday June 29, 2025.
Emma Răducanu pune capăt zvonurilor privind o idilă cu Carlos Alcaraz: „Suntem doar buni...
Serena Williams
Serena Williams spune că ar fi primit o interdicţie de 20 de ani și i s-ar fi luat titlurile...
serena williams (2)
Val de comentarii după ce Serena Williams a slăbit spectaculos: „Ești bine? Medicamentul...
Serena Williams/ Profimedia
Serena Williams răspunde acuzaţiilor cu privire la aspectul ei: „Nu mi-am decolorat pielea”
Te-ar putea interesa și
rafael nadal si serena williams
Serena Williams, după retragerea din tenis a lui Rafael Nadal: "M-ai inspirat să fiu mai bună...
RECORD DATE NOT STATED Tennis star Serena Williams takes part in event in Sao Paulo Sao Paulo (SP), 09/26/2024 - SPORTS/
Serena Williams, operată de un chist cât un mic grapefruit, la gât: Am avut medici formidabili
Jannik Sinner
Jannik Sinner dedică victoria de la US Open mătuşii sale care are probleme de sănătate: „Nu...
Tennis :Us Open 2024 - Usa - 31/08/2024
Djokovic, eliminat în turul 3 la US Open: A fost una dintre cele mai proaste partide de tenis...
Partenerii noștri
DigiSport N-are niciun dubiu despre Dennis Politic, după primele trei meciuri la FCSB
N-are niciun dubiu despre Dennis Politic, după primele trei meciuri la FCSB
PeRoz S-a aflat acum ce relația avea Meghan Markle cu Regele Charles. Porecla pe care i-a atribuit-o monarhul fostei actrițe spune totul
S-a aflat acum ce relația avea Meghan Markle cu Regele Charles. Porecla pe...
Film Now Pamela Anderson, adevărul despre relația cu Liam Neeson, după ce actorul a declarat că este „îndrăgostit nebunește” de ea
Pamela Anderson, adevărul despre relația cu Liam Neeson, după ce actorul a...
Digi World Descoperire revoluționară în Marea Piramidă din Egipt. Inscripții vechi de 4.500 de ani schimbă tot ce se știa despre cum a fost construită
Descoperire revoluționară în Marea Piramidă din Egipt. Inscripții vechi de...
ProFM Smiley și Gina Pistol tot nu vor să arate chipul fiicei lor. "De ce i-aș face asta? Nu înseamnă că merg cu cearșaful pe fața ei"
Smiley și Gina Pistol tot nu vor să arate chipul fiicei lor. "De ce i-aș...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Asian senior or elderly old lady woman patient eating breakfast vegetable healthy food with hope and happy while sitting and hungry on bed in hospital
Ministrul Sănătăţii, despre mâncarea din spitale: Nu e o „problemă de...
Bucharest, Romania. 12th July, 2025: Ilie Bolojan, president of the National Liberal Party (PNL) and Romanian Prime Minister, gives his speech during the Extraordinary Congress of the National Liberal Party. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Bolojan, după ce a fost ales președintele PNL: Românii ne vor judeca după...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Weather,Forecast,Concept,,Climate,Change,Background,,Collage,Of,Sky,Image
România, împărțită între caniculă şi furtuni săptămâna viitoare. Zona din țară unde se...
Tennis : Wimbledon -2025 - ITF -
Mesajul Simonei Halep, după finala de la Wimbledon, pe care a urmărit-o din loja regală...
Wimbledon Tennis Championships, Day 13, The All England Lawn Tennis and Croquet Club, London, UK - 12 Jul 2025
Ovații pentru prințesa Kate, la Wimbledon. Simona Halep, câștigătoarea din 2019, în loja regală
wimbledon (19)
Iga Swiatek cucerește în premieră trofeul de la Wimbledon, cu un scor incredibil: 6-0, 6-0