Acum la Digi FM Gabriel Cindea KYGO FEAT PARSON JAMES - Stole The Show

România-Israel: 1-1 pe Arena Națională, în grupa I a preliminariilor pentru Euro 2024. Marți urmează meciul cu Kosovo

romania-israel
România a remizat acasă cu Israel, 1-1, în grupa I de calificare de la Euro 2024. / Foto: Profimedia

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu reprezentativa Israelului, 1-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii au deschis scorul prin Denis Alibec (27), dar oaspeţii au egalat după pauză prin Oscar Gloukh (53).

România a făcut din nou un joc modest şi a fost dominată clar de Israel. Oaspeţii au pasat mai bine, au arătat un plus de viteză şi de valoare, scrie Agerpres în cronica meciului.

Prima ocazie notabilă a fost un jut de la 22 de metri al lui Jehezkel (17), prins de Moldovan.

Tricolorii au fost periculoşi în min. 21, când Burcă a trimis cu capul pe lângă, după o lovitură liberă executată de Răzvan Marin.

România a deschis scorul oarecum împotriva cursului jocului: Stanciu a şutat din marginea careului, portarul Glazer a respins, iar Alibec a reluat în plasă (27). Stanciu şi-a mai încercat norocul o dată (30), de la 18 metri, dar mingea s-a dus puţin alături.

Israelienii au fost aproape de egalare, dar Burcă a blocat salvator şutul lui Peretz din careu (32). Acelaşi Peretz a tras de la 22 de metri, însă Moldovan a respins (42).

La reluare, israelienii au continuat să construiască şi să preseze, iar Gloukh a încheiat cu şut la colţul lung o acţiune (53), profitând de pasivitatea jucătorilor români şi de faptul că Moldovan era mascat.

Vizitatorii nu s-au mulţumit cu egalarea şi au continuat să caute drumul spre poartă, iar un şut-centrare al lui Jehezkel (58) a căzut pe bara transversală. Peretz a tras de la 17 metri, dar mingea s-a dus în blocaj (59).

România a avut puţine ocazii bune de gol în partea secundă, una dintre ele fiind lovitura liberă executată de Alibec de la 30 de metri (63), respinsă de portarul Glazer.

Moldovan a gafat aproape de colţul terenului (66), iar Weissman a fost aproape să marcheze, însă şutul său din unghi a trecut peste poartă.

Cea mai mare ocazie a oaspeţilor s-a consumat în min. 76, când Gloukh a scăpat singur, dar s-a complicat şi în cele din urmă a şutat în bară.

Abu Fani a avut şi el două şuturi bune, dar la primul, Moldovan a fost la post (80), iar apoi, israelianul a trimis peste poartă din marginea careului (83).

Moldovan (89) a fost providenţial la colţul scurt, la şutul trimis de Kanichowsky.

Tricolorii au ratat o şansă mare prin Puşcaş (78), care a tras mult peste poartă din careu, iar la ultima fază Răzvan Marin a şutat puţin alături de la 22 de metri (90+4).

România rămâne în cursă pentru locul al doilea după acest egal, iar marţi va juca, tot la Bucureşti, cu Kosovo, care a smuls egalul cu Elveţia, 2-2.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
woofest Vizual 3
Cu Digi FM, Bobiță dă din coadă de bucurie! Cum care Bobiță?
Lucy Guo Profimedia Images
Cum a ajuns Lucy Guo cea mai tânără miliardară ”self-made” din lume...
Pe aceeași temă
Romania v Canada – International Friendly Match
Selecționerul J. Marsch, după reușita de pe Arena Naţională: E cea mai mare victorie obţinută...
Romania v Canada – International Friendly Match
Mircea Lucescu, după România - Canada 0-3: Rezultatul e ruşinos, jocul nu a fost însă...
nationala de fotbal Uruguay
Uruguay, Paraguay și Columbia s-au calificat la CM 2026
slovacia-germania (4)
Slovacia a produs marea surpriză în calificările pentru CM 2026. A învins Germania cu 2-0
Te-ar putea interesa și
titi aur
Titi Aur, revoltat după ultimele accidente rutiere: „Avem foarte mult sânge pe şosele, dar...
Aberdeen v Rangers, William Hill Premiership, Football, Pittodrie, Aberdeen, Scotland, UK - 30 Oct 2024
Ianis Hagi a semnat pe două sezoane cu turcii de la Alanyaspor. Mircea Lucescu îl felicită...
Huthi / Profimedia
Huthi ameninţă să se răzbune împotriva Israelului după asasinarea premierului rebel Ahmad...
Elias Charalambous
Elias Charalambous, antrenorul FCSB, după ce s-a calificat în grupele Ligii Europei: "Aş vrea...
Partenerii noștri
Digi24 VIDEO Scandal major în Sănătate, după conferința de la Brașov a medicilor conspiraționiști: măsurile anunțate de ministrul Rogobete
VIDEO Scandal major în Sănătate, după conferința de la Brașov a medicilor...
DigiSport A început scandalul în Franța: PSG și federația se acuză reciproc în cazul ”Dembele și Desire”
A început scandalul în Franța: PSG și federația se acuză reciproc în cazul...
PeRoz George, Charlotte și Louis, elevi ca toți ceilalți. De ce copiii lui William și Kate nu-și folosesc titlurile regale la școală
George, Charlotte și Louis, elevi ca toți ceilalți. De ce copiii lui...
Film Now Sean Penn o numește „mașina adevărului”. Actrița de la Hollywood care nu se teme să spună lucrurilor pe nume
Sean Penn o numește „mașina adevărului”. Actrița de la Hollywood care nu...
Digi World Clip viral cu o simulare care arată de ce poziția de siguranță poate face diferența dintre viață și moarte într-un accident aviatic
Clip viral cu o simulare care arată de ce poziția de siguranță poate face...
ProFM Fiica lui Lenny Kravitz, de mână cu Harry Styles pe străzile din NYC. „El nu a mai fost de ceva vreme atât de fericit”
Fiica lui Lenny Kravitz, de mână cu Harry Styles pe străzile din NYC. „El...
Digi Life Cine este japonezul care a escaladat Muntele Fuji la 102 ani: "Am fost foarte tentat să renunţ la jumătatea drumului"
Cine este japonezul care a escaladat Muntele Fuji la 102 ani: "Am fost...
Religion: Canonization Rite of Blessed Pier Giorgio Frassati and Carlo Acutis
Carlo Acutis, cunoscut ca „influencerul lui Dumnezeu”, a devenit primul...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
canotaj
Trei medalii de aur pentru România la Campionatele Europene de canotaj U23 de la Racice!
Ionut Mosteanu, Proposed Minister of Defense, heard in Parliament, Bucharest, Romania - 23 Jun 2025
Ministrul Apărării, după atacul aerian rusesc asupra Ucrainei: Acesta este adevărul chip al...
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Cele patru moțiuni de cenzură depuse de Opoziție sunt dezbătute duminică în Parlament
ucraina (14)
Rusia a lovit Ucraina cu peste 800 de drone, cel mai mare atac aerian de la începutul...