Acum la Digi FM MEDUZA - PIECE OF YOUR HEART

Reacția președintelui FR Hochei după ce jucătorii români au cântat imnul Ținutului Secuiesc la meciul România vs Ungaria

meci hochei romania ungaria
Foto: Captură YouTube

Alexandru Hălăucă, preşedintele Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă, a intervenit în scandalul cântării imnului Ținutului Secuiesc la meciul dintre România și Ungaria de la Campionatul Mondial.

Oficialul a spus că va convoca de urgenţă Biroul Federal al FRHG în care vor fi analizate filmările în care componenţii echipei naţionale a României „stau drepţi” în faţa galeriei Ungariei la meciul direct de la Campionatul Mondial, Divizia I, Grupa A.

Alexandru Hălăucă a precizat că a văzut fotografii cu jucătorii români care stăteau în faţa galeriei maghiare la intonarea imnului şi că în tribuna suporterilor unguri s-a aflat şi ministrul Mediului, Tanczos Barna, fost preşedinte al Federaţiei Române de Hochei pe Gheaţă.

„Sunt nişte poze care circulă, în care se vede că Barna Tanczos era într-adevăr în galeria maghiarilor. Eu nu am fost acolo, dar au fost colegii.

Vom face de urgenţă un Birou Federal, joi probabil, şi o să analizăm toate filmările, fotografiile. Vom cere şi un punct de vedere ministrului Sportului şi să vedem conform legii ce măsuri se pot lua, pentru că nu a fost doar atât.

La început, galeria maghiară a început să cânte imnul, iar o foarte mare parte a jucătorilor noştri au stat drepţi în faţa galeriei maghiare.

Nu ştiu să vă spun dacă au cântat împreună cu ei, pentru că nu am fost acolo, dar am fotografiile şi se vede foarte clar că stăteau în faţa galeriei care cântă imnul. Acum vom vedea care este punctul de vedere al celor care au fost acolo", a declarat Hălăucă pentru Agerpres, citat de HotNews.ro.

Regulamentul prevede pedepse în ceea ce priveşte însemnele naţionale ale României.

„Noi avem în regulament sancţiuni privind tricolorul şi însemnele României, pentru asta avem sancţiuni. Acum nu pot să vă spun în momentul ăsta ce riscă jucătorii. În plus dacă facem un Birou Federal va fi o decizie a membrilor Biroului Federal” - Alexandru Hălăucă.

Acesta a mai precizat că va cere şi un punct de vedere al ministrului Sportului, Eduard Novak, numit, ca şi Tanczos Barna, din partea UDMR, considerând că ministrul Mediului ar fi trebuit să reprezinte România.

„Vom cere şi un punct de vedere al ministrului pentru că până în momentul de faţă nu a făcut niciun fel de declaraţie.

Tanczos Barna am văzut că a făcut o declaraţie, că a venit să susţină jucătorii din Braşov, Miercurea Ciuc şi Gheorgheni, dar lotul naţional este compus din jucători ai României şi sunt din toată ţara.

Adică sunt şi din Galaţi, din Bucureşti, nu numai din cele trei oraşe pe care le-a enumerat dânsul şi ar trebui să susţină echipa României fiind şi demnitar, membru al Guvernului României. Pentru că reprezintă România", a completat preşedintele FRHG.

Sorin Grindeanu, ministrul Transportului, a criticat decizia lui Tanczos Barna de a sta în galeria maghiară

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a criticat într-un mesaj pe Facebook decizia colegului său de guvern, Tanczos Barna, de a asista la partida Ungaria - România din mijlocul galeriei maghiare.

„Ca timişorean, înţeleg perfect ce înseamnă să trăieşti într-o comunitate multiculturală şi multietnică, în care toată lumea este respectată.

Nu pot însă să înţeleg şi să tolerez gestul infam al hocheiştilor din naţionala României care au cântat aşa-zisul imn al Ţinutului Secuiesc.

Este un afront şi o lipsă neruşinată de respect faţă de România, faţă de români şi faţă de tricolor. Şi sper ca lucrurile să nu rămână nepedepsite.

Cer Federaţiei Române de Hochei, Ministerului Sportului şi tuturor celorlalţi factori responsabili să ia măsuri urgente pentru a aplica cele mai dure sancţiuni după acest gest incalificabil.

Cine nu respectă România nu are ce căuta în roşu, galben şi albastru! Pentru noi aceste culori înseamnă totul! PS: Respect celor trei jucători ROMÂNI care s-au dat la o parte şi nu au participat la această mascaradă!", a scris Grindeanu.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Jaful-Secolului_Heroo_Banner_770x440
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu, actori cu vocea în JAFUL SECOLULUI
Toto, fiul lui Ilie Dumitrescu
Toto Dumitrescu a fost arestat pentru 30 de zile. În 2021 a mai fost...
Over,The,Shoulder,View,Of,A,Young,Female,Student,Using
Un nou cod vestimentar introdus în şcolile din Italia interzice...
Pe aceeași temă
Florin Negruțiu
Florin Negruțiu: Dacă vreți să aveți națională de hochei și să cântați „Deșteaptă-te, române”...
Partenerii noștri
Digi24 Ce se întâmplă în PSD: supraveghere, presiuni, intimidări și amenințări. „Nu este încă un moment de asumare publică”
Ce se întâmplă în PSD: supraveghere, presiuni, intimidări și amenințări...
DigiSport A devenit ținta ironiilor, după golul serii în UEFA Champions League: ”A dat cu dreptuțul” / ”N-ai voie”
A devenit ținta ironiilor, după golul serii în UEFA Champions League: ”A...
PeRoz Priscilla Presley, despre momentul devastator în care a deconectat-o de la aparate pe Lisa Marie: "Spiritul ei nu mai era acolo"
Priscilla Presley, despre momentul devastator în care a deconectat-o de la...
Film Now Sylvester Stallone, coleg de platou cu fiica sa cea mică. A avut sfaturi pentru Scarlet, dar a ajuns să învețe el de la ea
Sylvester Stallone, coleg de platou cu fiica sa cea mică. A avut sfaturi...
Digi World Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează instant anxietatea, recomandat de medici
Cum să-ți învingi atacurile de panică. Trucul de 15 secunde care calmează...
ProFM t.A.T.u, din nou pe scenă după 20 de ani. Reacțiile, extrem de dure: „Au spus că nu se suportă. Oare au rămas fără bani?”
t.A.T.u, din nou pe scenă după 20 de ani. Reacțiile, extrem de dure: „Au...
Digi Life Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New York
Cafeneaua din serialul "Friends" va fi recreată în Times Square din New...
andreea marin
Andreea Marin, despre episodul care a făcut-o să-și reevalueze modul de a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Căldură, încălzire, agent termic, Termoenergetica
Termoenergetica începe probele de căldură în București pentru sezonul rece. Locatarii, rugați...
masini vechi si ruginite
Programul „Rabla” 2025. Persoanele fizice îl pot accesa din 30 septembrie. Valoarea...
visarion alexa captura digi
Preotul Visarion Alexa, condamnat definitiv la închisoare cu suspendare. E acuzat că a agresat...
Bjorn Borg
Legendarul tenismen Bjorn Borg ia viața "zi cu zi, an cu an", după ce a fost diagnosticat cu...