Acum la Digi FM Alice și Mocanu BLACK EYED PEAS - Where is the love

Pugilista algeriană Imane Khelif, după controversele și jignirile de la JO Paris 2024: „Am fost hărţuită încă de când eram copil"

Olympic Games Paris 2024 - Boxing
Imane Khelif, campioană olimpică. Profimedia

Medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Paris, pugilista algeriană Imane Khelif a vorbit pentru M le Magazine du Monde despre cum face faţă atacurilor violente la adresa genului său, relatează RMC Sport, citat de News.ro.

Valul de ură nu s-a potolit complet. În timpul Jocurilor Olimpice de la Paris, unde a cucerit medalia de aur, Imane Khelif s-a aflat în centrul unei controverse legate de genul său, condusă de cercurile conservatoare. 

Atacată violent pe reţelele de socializare atât de persoane anonime, cât şi de celebrităţi (Donald Trump, Elon Musk etc.), pugilista algeriană în vârstă de 25 de ani a decis să depună o plângere la începutul lunii noiembrie, după publicarea unor articole care pretindeau să îi dezvăluie dosarul medical.

Controversa provine din excluderea ei de la Campionatul Mondial de Box din martie 2023. Potrivit Federaţiei Internaţionale de Box, Khelif a picat un test menit să-i stabilească sexul. IBA, care nu este recunoscută de lumea olimpică, a refuzat să precizeze ce tip de test a fost efectuat, în timp ce CIO a decis că ea poate participa la turneul feminin de la JO de la Paris. De atunci, pugilista a trebuit să facă faţă campaniilor de ură şi dezinformării.

„Am fost hărţuită încă de când eram copil. În copilărie, am fost criticată pentru că eram prea musculoasă sau pentru că mergeam ca un băiat. Acest gen de comentarii au fost mereu prezente în viaţa mea, într-un mod mai mult sau mai puţin violent", a povestit ea într-un interviu acordat M le Magazine du Monde, care îi dedică cel mai recent număr.

Ea a detaliat, de asemenea, cum sprijinul psihologilor i-a fost de nepreţuit în plină polemică. „Am făcut şedinţe de relaxare mentală, folosind un aparat pentru relaxarea creierului. Psihologii mi-au reamintit că am venit aici cu un obiectiv pe care trebuie să îl ating şi că toată lumea va încerca să mă facă să mă abat de la el”, a spus pugilista algeriană.

Pugilista algeriană Imane Khelif, în mijlocul unor controverse la JO 2024 / Foto: Profimedia

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
George Simion
AUR a atacat la Curtea Constituțională patru dintre proiectele de...
MADURO BRINGS FORWARD CHRISTMAS IN VENEZUELA
Preşedintele Venezuelei devansează Crăciunul pentru data de 1...
Pe aceeași temă
Olympic Games Paris 2024 - Boxing
JO 2024. Imane Khelif, campioană olimpică la categoria 66 kg. „De acolo, din ring, am trimis...
Imane Khelif (2)
JO 2024. Pugilista algeriană Imane Khelif, aflată în centrul unor controverse, a ajuns în...
Partenerii noștri
Digi24 Mesajul lui Putin pentru Ucraina, Europa și Trump: Nu fac niciun pas înapoi. Cum încearcă Moscova să forțeze Kievul să renunțe la luptă
Mesajul lui Putin pentru Ucraina, Europa și Trump: Nu fac niciun pas...
DigiSport FRF, amendată din nou de FIFA: aproape 100.000 de euro
FRF, amendată din nou de FIFA: aproape 100.000 de euro
PeRoz Prințul Laurent al Belgiei recunoaște că are un fiu secret. Reacția lui Clement, absolut inedită: „Dacă el e prinț, atunci eu ce sunt?”
Prințul Laurent al Belgiei recunoaște că are un fiu secret. Reacția lui...
Film Now Dwayne Johnson, noi dezvăluiri despre pierderea în greutate. Starul de la Hollywood plănuiește să slăbească și mai mult
Dwayne Johnson, noi dezvăluiri despre pierderea în greutate. Starul de la...
Digi World Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele și 9 semne pe care să nu le ignori
Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele...
ProFM Mihai Trăistariu face și azi bani din piesa Tornero, la 19 ani de la Eurovision. Cât primește din străinătate
Mihai Trăistariu face și azi bani din piesa Tornero, la 19 ani de la...
Digi Life Un tablou al celebrului pictor Pierre Paul Rubens dispărut de peste 400 de ani, descoperit într-un conac din Paris: „Este o capodoperă”
Un tablou al celebrului pictor Pierre Paul Rubens dispărut de peste 400 de...
Călin Georgescu
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Decizia e definitivă
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Daniel Băluță
Daniel Băluță: PSD s-ar retrage din coaliție dacă PNL și USR fac alianță pentru Primăria...
București
Bulgarii și românii au cea mai mică speranță de viață din UE. Cine stă cel mai bine la acest...
Dragoș Pîslaru
Persoanele defavorizate vor beneficia în continuare de tichete sociale, până la finalul...
Caniculă la Tokyo/ Profimedia
Caniculă la Tokyo. Cursele pe şosea de la Campionatul Mondial de Atletism, devansate din cauza...