Acum la Digi FM Marius Dobre David Guetta ft Teddy Swims and Tones and I - Gone Gone Gone

Novak Djokovic spune că preferă să rateze trofee decât să-și facă vaccinul anti-COVID

Novak Djokovic
Foto: Shutterstock

Jucătorul de tenis Novak Djokovic spune că preferă să rateze noi trofee decât să fie obligat să-și facă vaccinul împotriva COVID-19. Totuși, vedeta spune că nu este antivaccinist, relatează BBC.

Djokovici a spune că, în schimb, suține dreptul oamenilor de a alege să-și facă sau nu un vaccin. Întrebat de BBC dacă este gata să-și sacrifice participarea la turnee de mare șlem precum Wimbledon și Roland Garros din cauza poziției sale față de vaccin, el a răspuns: „Da, acesta este prețul pe care sunt dispus să-l plătesc”.

„Încerc să fiu deschis cu privire la posibilitatea de a mă vaccina în viitor, pentru că toți încercăm să găsim în mod colectiv cea mai bună soluție pentru a pune capăt pandemiei”, a adăugat sportivul, exprimându-și totuși speranța că în viitor se vor schimba condițiile pentru participarea la turnee.

„Nu am fost niciodată împotriva vaccinării. Înțeleg că, la nivel global, toată lumea încearcă să depună un efort mare pentru a gestiona acest virus și să vedem, sperăm, un final în curând. Înțeleg că există multe critici și că oamenii au teorii despre cât de convenabil a fost că am avut COVID în decembrie, chiar înainte de Australian Open, dar nu ești norocos când faci COVID”, a adăugat el.

Djokovic a fost explulzat din Australia luna trecută, după ce guvernul i-a anulat viza pentru că nu era vaccinat.

Judecătorii care au luat această decizie au spus că poziția sa antivaccinare ar fi putut influența oameni de toate vârstele care îl apreciază ca sportiv. Totodată, judecătorii au ținut cont că Djokovic a participat la un interviu, deși era confirmat pozitiv cu coronavirus.

Potrivit unui test pe care l-a furnizat autorităţilor australiene, Djokovic a fost depistat pozitiv la COVID-19 pe 16 decembrie, dar a doua zi a participat la un eveniment public. Un alt test efectuat pe 22 decembrie a fost negativ.

Însă validitatea acestor teste a fost pusă în discuție în mass-media, inclusiv de către BBC, din cauza numerelor lor de serie. Procurorii din Serbia spun, pe de altă parte, că nu există dovezi care să sugereze că Novak Djokovic a prezentat autorităților australiene teste COVID falsificate. Potrivit anchetatorilor sârbi, certificatele prezentate sunt valide.

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025
marea finala 2025 770x440
MAREA FINALĂ! 10 ani de Digi FM și un premiu pe măsură: O MAȘINĂ DE...
Carmen Uscatu si Oana Gheorghiu
Oana Gheorghiu, criticată dur de asociata ei, Carmen Uscatu: „Există...
Incident aviatic pe Aeroportul Băneasa/ Freepik
Incident aviatic pe Aeroportul Băneasa, după aterizarea unui avion. A...
Pe aceeași temă
novak djokovic
Novak Djokovic, al 101-lea titlu câștigat în carieră, dar ratează Turneul Campionilor. E al...
January 11, 2024: Novak Djokovic and Aryna Sabalenka team up for a doubles match on Rod Laver Arena in a charity event for the Australian Tennis Foundation ahead of the Australian Open which starts on 14 January. Sydney Low/Cal Sport Media
Arina Sabalenka: „Novak Djokovic e un tip genial. Ador să mă antrenez cu el”
Valentin Vacherot
Novak Djokovic, învins în semifinala Mastersului de la Shanghai de jucătorul 204 ATP, venit...
(SP)CHINA SHANGHAI TENNIS ATP TOUR SHANGHAI MASTERS MEN'S SINGLES (CN)
Djokovic s-a calificat în semifinale la Shanghai
Te-ar putea interesa și
Stars Pack the Stands for Semifinal at US Open 2025 Day 12
Anunțul lui Djokovic, după ce a fost învins în semifinale la US Open 2025
Novak Djokovic
Novak Djokovic va juca în semifinalele US Open contra lui Carlos Alcaraz. La finalul sfertului...
US Open - Fourth Round
Djokovic s-a calificat în sferturi la US Open. La vârsta de 38 de ani, va juca al 64-lea sfert...
Wimbledon Jannik Sinner vs Novak Djokovic
Djokovic, după ce a fost eliminat la Wimbledon: Vârsta şi uzura corpului. Realitatea mă...
Partenerii noștri
ionela nastase
Ionela Năstase, noi declarații după ce a dezvăluit că a fost diagnosticată...
anamaria sinesti
O poveste de 10: Ana, eleva din Sinești care are grijă de frații ei și...
loto
Cine este românul care a câștigat 9,6 milioane de euro la Loto 6/49. Ce...
Brüssel, Belgien, 23.10.2025: Europa-Gebäude: Europäischer Rat: Nicusor Dan, Präsident von Rumänien *** Brussels, Belgiu
Preşedintele se întâlneşte, miercuri, cu liderii coaliţiei şi cu...
Ukraine and Romania flag waving in the wind against white cloudy blue sky together. Diplomacy concept, international relations.
România și Ucraina dezmint acuzațiile Moscovei privind un complot...
Cristiano Ronaldo file photo
Cristiano Ronaldo se va retrage „într- un an sau doi”
Pitbull/ Freepik
Un băiat de 13 ani din Dolj şi-a îndemnat câinele Pitbull să atace un alt...
Spital/ Freepik
Medicii de la Spitalul de Copii din Timişoara susțin că fata de 17 ani a...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
O adolescentă de la un liceu de elită din Timişoara a murit la Spitalul de Copii/ Foto: Facebook
O adolescentă de la un liceu de elită din Timişoara a murit la Spitalul de Copii. Se internase...
O scriitoare israeliană acuză un gardian elvețian de antisemitism/ Profimedia
Anchetă la Vatican. O scriitoare israeliană acuză un gardian elvețian de antisemitism
Explozie devastatoare la Islamabad/ Profimedia
Explozie devastatoare la Islamabad. Cel puțin două victime după o deflagrație în fața unui...
Bucharest, Romania. 10th Apr, 2025: Dominic Fritz, vice president of the Save Romania Union (USR), holds a press conference after USR voted, in an informal Political Committee meeting, to support Nicusor Dan in the 2025 Romanian presidential race against
Dominic Fritz, despre un angajat al Inspectoratului de Stat în Construcţii: „Seara mă înjură...