Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, locul 1 mondial şi deţinătoarea titlului din 2022 la US Open, a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko, în optimi la US Open, ultimul grand slam al anului.
Ostapenko, locul 21 mondial şi favorită 20, s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 6-1, după un meci care a durat o oră şi 48 de minute.
În sferturi, Ostapenko va evolua cu sportiva americană Coco Gauff, a şase favorită, care a trecut de daneza Caroline Wozniacki, scor 6-3, 3-6, 6-1, după două ore de joc.
Ostapenko, calificată în premieră în sferturi la US Open, a devenit singura jucătoare care a reuşit să o învingă de patru ori pe Swiatek.
În urma acestui rezultat, poloneza va pierde primul loc WTA, care îi va reveni belarusei Arina Sabalenka.
Swiatek a fost lider mondial timp de 75 de săptămâni.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM, la fiecare 30 de minute. Ca să știi!