Acum la Digi FM Nono Semen JAMES BAY - Hold back the river

Galerie Foto Fostul antrenor Sven-Goran Eriksson, înmormântat în Suedia natală, după ce a murit de cancer pancreatic. David Beckham, prezent la funeralii

Sven-Goran Eriksson
Sven-Goran Eriksson, fostul antrenor al naționalei de fotbal a Angliei / Foto: Profimedia

Înmormântarea lui Sven-Goran Eriksson, primul străin care a antrenat echipa naţională de fotbal a Angliei, a avut loc vineri în orăşelul suedez în care tehnicianul a crescut înainte de a începe o carieră de mai multe decenii, relatează Reuters.

Un antrenor cu o voce blândă, dar hotărât, Eriksson a condus echipe din Suedia, Portugalia şi Italia spre trofee importante în anii 1980 şi 1990, înainte de a prelua funcţia de selecţioner al Angliei în 2001, antrenând vedete precum David Beckham, cu care a format o legătură strânsă, notează News.ro.

Eriksson a anunţat în ianuarie că este bolnav în fază terminală de cancer pancreatic şi a petrecut o mare parte din lunile care au urmat reconectându-se cu multe dintre locurile şi persoanele esenţiale pentru cariera sa. A murit în 26 august, la 76 de ani.

Înmormântarea a avut loc în Torsby, un oraş rural cu mai puţin de 5 000 de locuitori, în apropiere de graniţa cu Norvegia. Au participat câteva sute de persoane, inclusiv David Beckham.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Alte persoane au urmărit slujba pe un ecran mare instalat afară, iar înmormântarea a fost transmisă în întregime de presa suedeză.

La aflarea veştii morţii sale, prim-miniştrii, cluburile şi foştii jucători au prezentat omagii, în timp ce echipele naţionale, inclusiv Anglia şi Suedia, au jucat cu banderole negre recent.

Eriksson, cunoscut în Suedia drept „Svennis”, a dus Anglia în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2002 şi 2006 şi la Campionatul European din 2004, conducând o generaţie de aur de jucători care, pe lângă Beckham, a inclus vedete precum Frank Lampard, Wayne Rooney şi Steven Gerrard.

El a început să îşi construiască o reputaţie internaţională atunci când a condus clubul suedez IFK Göteborg la câştigarea Cupei UEFA în 1982 şi a continuat să câştige trofee ca antrenor al echipei portugheze Benfica şi al cluburilor italiene AS Roma, Fiorentina, Lazio şi Sampdoria.

Incapabil să pună capăt secetei de trofee a Angliei, el a părăsit cârma echipei naţionale în 2006, continuând să antreneze Manchester City şi Leicester City, precum şi Mexic, Coasta de Fildeş şi cluburi din China şi Filipine.

David Beckham, prezent la înmormântarea lui Sven-Goran Eriksson / Foto: Profimedia

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
woofest Vizual 3
Cu Digi FM, Bobiță dă din coadă de bucurie! Cum care Bobiță?
Lucy Guo Profimedia Images
Cum a ajuns Lucy Guo cea mai tânără miliardară ”self-made” din lume...
Pe aceeași temă
Nicușor Dan
Nicușor Dan, marele absent de la funeraliile lui Ion Iliescu. Unde se afla, de fapt...
sicriul lui ion iliescu depus la cotroceni (2)
Oameni politici de prim rang, la ceremoniile prilejuite de înmormântarea fostului preşedinte...
sicriul lui ion iliescu depus la cotroceni (4)
Zi de doliu naţional după moartea lui Ion Iliescu. Slujba are loc la Palatul Cotroceni de la...
Ion Iliescu
Sicriul lui Ion Iliescu, depus la Palatul Cotroceni. Accesul publicului, permis de la ora...
Te-ar putea interesa și
Ion Iliescu
Pregătiri pentru funeralii de stat pentru Ion Iliescu. Comitetul de organizare s-a reunit
Înmormântare Ozzy Osbourne
Familia și mii de fani i-au adus un omagiu emoționant lui Ozzy Osbourne, în orașul lui natal...
Felix Baumgartner
Fanii îşi iau rămas bun de la Felix Baumgartner. Pe sicriu, o cască neagră, alături de o...
Felix Baumgartner
Prieten, declarații despre înmormântarea lui Felix Baumgartner: „Va fi condus pe ultimul drum...
Partenerii noștri
Digi24 Ce este sistemul „Nostradamus”, readus la viață de Franța: poate vedea până la Moscova
Ce este sistemul „Nostradamus”, readus la viață de Franța: poate vedea...
DigiSport Meci din preliminariile Campionatului European U21, amânat după ce autocarul unei echipe s-a răsturnat într-un șanț
Meci din preliminariile Campionatului European U21, amânat după ce...
PeRoz Singurul regret al lui Giorgio Armani. Declarația sfâșietoare făcută cu o săptămână înainte de a se stinge din viață
Singurul regret al lui Giorgio Armani. Declarația sfâșietoare făcută cu o...
Film Now Jessica Chastain, apariție rară în public alături de soțul ei, Gian Luca. Împreună au doi copii. „Sunt totul pentru mine”
Jessica Chastain, apariție rară în public alături de soțul ei, Gian Luca...
Digi World Clip viral cu o simulare care arată de ce poziția de siguranță poate face diferența dintre viață și moarte într-un accident aviatic
Clip viral cu o simulare care arată de ce poziția de siguranță poate face...
ProFM Fiica lui Pink s-a transformat într-o adevărată domnișoară. Tatăl ei a pozat-o în prima zi de liceu: "Într-o zi vei fi pe Broadway!"
Fiica lui Pink s-a transformat într-o adevărată domnișoară. Tatăl ei a...
Digi Life Cine este japonezul care a escaladat Muntele Fuji la 102 ani: "Am fost foarte tentat să renunţ la jumătatea drumului"
Cine este japonezul care a escaladat Muntele Fuji la 102 ani: "Am fost...
Festakt zum Start des Exascale-Rechners JUPITER in Jülich.
Cel mai rapid supercomputer din Europa, inaugurat în Germania. Merz: Ne...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Piedone submits candidacy for Bucharest mayor, Bucharest, Romania - 19 Apr 2024
Piedone demisionează din PUSL și îşi face partid. Fostul şef al ANPC anunță că nu candidează...
lisabona
Tragedia din Lisabona. 11 cetățeni străini şi cinci portughezi au murit în urma deraierii...
sinner (1)
Sinner - Alcaraz, finala de la US Open. Se întâlnesc pentru a treia oară în ultimul act la un...
Trump Hosts GOP Members of Congress in the Newly Renovated Rose Garden
Summitul G20 va avea loc la Miami. Trump spune că şi-ar dori „foarte mult” ca Putin şi Xi să...