Acum la Digi FM LIVE - ON AIR
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Digi FM te cheamă la „Țiriac Foundation Trophy”

DigiFM

Între 12 și 18 septembrie nu-ți face absolut niciun plan, pentru că dacă ești din București nu o să vrei să părăsești capitala României.  Cel puțin șase jucătoare din România, direct pe tabloul principal la „Țiriac Foundation Trophy”, un nou turneu WTA organizat la București.

Orașul București revine în lumea bună a tenisului mondial feminin cu prima ediție a „Țiriac Foundation Trophy”, un turneu din Circuitul WTA 125 organizat în perioada 12-18 septembrie 2022, la Centrul Național de Tenis, de către Federația Română de Tenis și susținut de Fundația Țiriac.

Ion Țiriac: „E meritoriu că avem turneu la Iași, la Cluj, acum la București și poate în curând la Bacău”

„E un turneu decent, pe care Fundația Țiriac a reușit să-l achiziționeze pentru următorii ani în România și pentru a da șansă o jucătoarelor tinere de la noi sa ia contactul cu performanța și cu meciurile tari din WTA. Ținând cont de faptul că 160 de puncte WTA se duc la câștigătoare, tabloul de joc arată destul de bine, cu cel puțin 10 jucătoare din primele 100  din clasamentul WTA. Pentru cele 2 wild-carduri din calificări, e foarte bine să se organizeze un turneu de precalificare pentru românce. Pentru ele e bine să aibă continuitate în România. E meritoriu că avem turneu la Iași, la Cluj, acum la București și poate în curând la Bacău”, a spus domnul Ion Țiriac, promotorul acestei idei și cel care, să nu uităm, a organizat în România, vreme de două decenii, unul dintre cele mai mari turnee de tenis ATP din această parte a Europei.

Cosmin Hodor, Director de turneu: „Sperăm ca în viitor, la Otopeni, să putem organiza un turneu și mai mare”

Cosmin HodorDirectorul turneului de la București, explică importanța acestei competiții pentru tenisul feminin din România, și motivele pentru care s-au depus atâtea eforturi: „Domnul Țiriac și-a dorit să aducă în România în următoarea perioada un turneu WTA și unul ATP. Chiar a avut pe masă posibilitatea de a prelua licența pentru acest an,  pentru un turneu WTA 500 outdoor. Dar, din păcate, a trebuit să refuzăm deoarece încă nu avem infrastructura necesară să organizăm un astfel de turneu outdoor, după toate cerințele WTA. Poate în viitor, în zona Otopeni, vom fi pregătiți și pentru un turneu mai mare. Chiar și așa, Țiriac Foundation Trophy este un turneu WTA, într-o săptămână bună, chiar dacă venim după ultimul turneu de Grand Slam al anului, pentru că urmează în Europa o serie de turnee pe zgură. La fel se întâmpla și pe vremea când turneul ATP se organiza în luna septembrie la București, imediat după US Open. Andrei Pavel venea și juca pe zgură direct de pe hard și chiar a făcut semifinala de vreo două ori și a câștigat la dublu.

Este un turneu organizat cu mari eforturi și vreau să le mulțumesc și public tuturor celor care s-au implicat în organizarea acestei competiții, sponsori, parteneri,  Fundației Țiriac, Federației Române de Tenis și Ministerului Sportului”.

George Cosac: „Îi așteptăm în tribune pe fanii tenisului din România”

„Țiriac Foundation Trophy 2022 este o competiție extrem de importantă pentru jucătoarele de tenis din România, care au posibilitatea să joace acasă și să câștige puncte WTA astfel încât să poată urca în clasament și să acceadă  la turnee mai importante.

Mulțumim tuturor sponsorilor și partenerilor implicați în organizarea acestui proiect și îmi doresc ca fetele noastre să câștige cât mai multe meciuri și, implicit, puncte, în fața fanilor tenisului din țara noastră, pe care îi așteptăm în tribune în număr cât mai mare.

Organizarea acestui turneu a implicat eforturi deosebite, întrucât a fost nevoie să modificăm complet structura Centrului Național de Tenis astfel încât să poată corespunde la cerințele și standardele unui turneu WTA.

În ciuda faptului că am avut doi campioni mondiali în ultimii șapte ani – Simona Halep și Horia Tecău – România nu beneficiază de o bază sportivă care să îndeplinească minimele condiții pentru o astfel de competiție, iar singura care ar putea-o face, Arenele BNR, are lacătul la poartă”, a declarat și George Cosacpreședintele Federației Române de Tenis, despre turneul în cadrul căruia ne dorim să avem cât mai multe jucătoare din România.

Turneu de precalificare pentru jucătoarele din România.

Miza – două Wild-Card-uri pe tabloul turneului de calificări

Cel puțin șase jucătoare din România vor fi pe tabloul principal al ”Țiriac Foundation Trophy ”, iar numărul lor poate fi mai mare, în funcție și de ce se va întâmpla în calificări.

Astfel, în acest moment Irina Bara și Gabriela Lee sunt direct calificate pe tabloul principal, Mihaela Buzărnescu și Andreea Roșca vor primi Wild-Card-uri tot pe tabloul principal, iar alte două Wild-Card-uri pe tabloul principal vor fi oferite tot unor jucătoare din România, dar organizatorii încă nu s-au decis asupra numelor lor.

Altfel, cele două Wild-Card-uri pentru Calificări vor fi câștigate de două tinere jucătoare din România care vor participa, miercuri și joi, 7-8 septembrie, la un turneu de precalificare.

Biletele, de vânzare începând cu data de 1 septembrie

Iubitorii tenisului din România, care vor să le vadă jucând pe compatrioatele noastre, vor putea cumpăra bilete începând cu data de 1 septembrie 2022, prin rețeaua Entertix. Detalii despre prețurile acestora și modalitatea de achiziționare vor fi oferite în perioada imediat următoare. 

Acreditări pentru mass-media

Federația Română de Tenis anunță că accesul reprezentanților mass-media la turneul WTA Țiriac Foundation Trophy 2022, care se va desfășura la Centrul Național de Tenis din București, în perioada 12-18 septembrie 2022, inclusiv la centrul de presă și în zonele dedicate mass-media, se va face în baza acreditării.

Pentru informații suplimentare și Formular acreditare accesați acest LINK - www.frt.ro/ro/info_detalii/10825

”Țiriac Foundation Troph”, turneu cu premii totale de 115.000 USD. 160 de puncte WTA pentru campioană. Tragerea la sorți, sâmbătă 10 septembrie, de la ora 13

Turneul WTA 125 de la București, organizat la Centrul Național de Tenis al FRT (Bd. Pierre de Coubertin 11, Sector 2) va avea un tablou principal de simplu cu 32 de jucătoare și un tablou de dublu cu 8 echipe.

Competiția oferă premii totale în valoare de 115.000 USD și 160 de puncte în clasamentul WTA pentru campioană, costurile totale de organizare ridicându-se la peste 165.000 USD. Tragerea la sorți a tabloului principal al turneului va avea loc în ziua de sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 13, la Centrul Național de Tenis din București.

 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 12
vremea, meteo, ploaie
Vremea se schimbă radical în minivacanța de 1 Mai. Vor fi temperaturi...
‘Doctors said it was just allergies – but my bulging eyes turned out to be a rare disease that left me hospitalised almost 50 times’
E doar o alergie, i-au spus medicii. Diagnosticul crunt care i-a...
Masina de poliție.
Un bărbat din Gorj a adormit în maşina pe care voia să o jefuiască. A...
Pe aceeași temă
STIRE DRAGOSTEA-I IN AER 2026
Dragostea e în aer la Digi FM și în 2026, cu Oana Zamfir și Vlad Craioveanu!
1560x1060px_comunicat(DIGIFM)
Digi FM lansează propria aplicație mobilă – o experiență completă de „Newsic Radio”, acum la...
DIGI_APP_770x440
Așteptarea a luat sfârșit! Asculți Digi FM din aplicație! Downloadează chiar acum!
1560x800px_comunicat(ProFM&FilmNow)
O zi, toate perspectivele: figurile emblematice ale Digi24, DigiSport, Digi FM și PRO FM fac...
Te-ar putea interesa și
switch_day_770x440
SWITCH DAY: 29 ianuarie. O zi, toate perspectivele. Digi24, Digi Sport, Digi FM și PROFM
780x530px_comunicat
Turul Târgurilor de Crăciun 2025 cu Digi FM
plantare
Beatrice Ghiciov și Nono Semen, voluntari la „Pădurea DIGI”: mii de puieți plantați într-o...
780x530
Campus Media TV rămâne o voce puternică în presa românească: peste 2,2 milioane de ascultători...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Un milionar american a fost călcat în picioare de elefanți în Africa/ Profimedia
Un milionar american a fost călcat în picioare de elefanți în Africa, în timp ce se afla la...
Ambulanță, pompierii SMURD
Culoarul de salvare, reglementat prin lege. Ce reguli trebuie să respecte șoferii și ce...
Emmanuel Eboué/ Profimedia
Fostul fotbalist ivorian Emmanuel Eboué spune că a fost ruinat după divorţul de fosta sa...
Ambulance,Emergency,Service,Car,On,The,Streets,Of,Bucharest,During
Alertă la Eforie Nord. 13 persoane au acuzat stare de rău după ce au fost la piscina...