Acum la Digi FM PAX AND MOTANS - Vara in Care M-ai Gasit

CSM București, replică pentru Rapid. Scandalul continuă

galerie rapid
Foto: Facebook Bogdan Vasiliu

Rapid a emis un comunicat după înfrângerea cu CSM București, 26-27, din prima ligă de handbal feminin. Rapid a acuzat că CSM-ul a anunțat un „sold out fals”, pentru a împiedica susținătorii echipei giuleștene să vină la meci. De asemenea, clubul alb-vișiniu spune că CSM că a avut un comportament lipsit de respect față de oficialii clubului și că a creat ”artificial” un mediu în care galeria rapidistă să nu se poată facă auzită.

La o zi distanță, a apărut un comunicat al CSM-ului, care i-a răspuns Rapidului în cazul locurilor din Sala Polivalentă.

”Felicităm ambele echipe, CSM București și Rapid, pentru spectacolul deosebit creat aseară în Sala Polivalentă! O arenă plină, cu zone tampon solicitate și impuse de Jandarmerie, zone care din fericire s-au dovedit inutile, pentru că suporterii ambelor formații s-au putut manifesta pașnic pe culoarele exterioare, dar și în tribune!

CSM București nu are galerie de fotbal, nici nu ar avea cum și de ce, dar CSM București are suporteri adevărați de handbal, un număr în creștere cu fiecare sezon parcurs, oameni care s-au atașat de club și de performanțele acestuia în cei 15 ani de existență!

Indiscutabil susținătorii CSM au moduri diferite de a-și încuraja favorita, nu au împrumutat nimic din cultura stadionului de fotbal și suntem siguri că atunci când CSM București va aniversa 100 de ani de existență, suporterii vor fi mult mai numeroși, dar la fel de frenetici și își vor încuraja echipa cu sportivitate, așa cum au mai făcut-o în multe derby-uri de Liga Campionilor sau Liga Florilor!

Aseară nu au fost injurii, fanii CSM nu au jignit pe nimeni, iar suporterii rapidiști din afara galeriei, răzleți printre suporterii CSM-lui, și-au putut încuraja liniștiți echipa, fără nici cea mai mică problemă, iar aceasta este un semn de normalitate.
Lumea handbalului este aparte, diferită de vibe-ul unei tribune fotbalistice, sala de sport este din altă zonă decât stadionul! Rapidul va juca în curând la Metz și le dorim susținătorilor să se facă auziți acolo - cei de la Gyor nu s-au prea auzit în urmă cu 2 săptămâni!

În această atmosferă de spectacol și sportivitate, atât pe teren, cât și în tribune, atmosferă care a făcut o imensă propagandă handbalului, socotim că declarațiile la cald, de după meci, de pe paginile publice ale Rapidului sunt doar rodul presiunii de rezultate care să justifice marile investiții la secția de handbal feminin în acest an centenar al clubului. Dar sub nicio formă nu ar trebui să umbrească performanțele din teren, pentru că în cele din urmă jucătoarele sunt personajele principale!

Clubului Rapid i-au fost puse la dispoziție 470 de bilete pentru suporteri si 24 bilete in loja VIP, față de 100 (80+20) de bilete de care a beneficiat clubul nostru, la partida tur, din sala Giulești!

Dorim Rapidului un parcurs cât mai lung in Liga Campionilor și să ne reîntâlnim în Final 4 sau de ce nu, chiar în Finala Ligii Campionilor!

Iar pe suporterii noștri îi așteptăm din nou în Sala Polivalentă, duminică, 5 Februarie, de la ora 17:00, la meciul cu Brest Bretagne Handball, ultimul acasă în faza grupelor din EHF Champions League, într-o nouă atmosferă incendiară!”, se arată în comunicatul emis de CSM București.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Bogdan Vasiliu, președintele Clubului Sportiv Rapid, a citit explicațiile date de clubul Primăriei, ai cărui angajați i-a atacat dur.

”Nici nu știu ce să fac?! Să râd sau să plâng?! Revăd filmul evenimentelor de ieri de la Sala Polivalentă și, în același timp, citesc enormitățile debitate de angajații Primăriei Generale, care au făcut și fac în continuare tot posibilul pentru a-și justifica statutul de yesmeni. Sincer, mai degrabă aș râde!

Nu am crezut vreodată că sub paravanul unei performanțe sportive se ascund, laolaltă, atât de multă răutate, impostură și prostie. Dar ce pretenții să ai de la niște personaje care nu înțeleg nimic din ceea ce fac, pentru că doar execută, nu realizează deosebirea dintre un club de tradiție și unul de tranziție și pun pe tarabă explicații copilărești pentru trăsnăile pe care le fac.

M-a bătut gândul, pentru o clipă, să aduc câteva precizări provocărilor inițiale și justificărilor ulterioare ale acestora, dar am realizat că îmi voi pierde timpul degeaba. Cine cunoaște istorie și, în același timp, sport, știe că Rapid București nu înseamnă doar fotbal sau handbal sau popice sau altă ramură sportivă. Rapid înseamnă Rapid! Punct!

Legătura dintre suporteri și club s-a transformat în ani, mai ales în cei grei, în ceva greu de explicat în cuvinte. Dacă avem o presiune la nivelul rezultatelor, acea presiune nu vine din partea nimănui altcuiva decât din partea suporterilor. Și știți de ce? Pentru că nu dorim să îi dezamăgim. Nu avem alte presiuni. Asta ca să încheiem acest capitol.

Cu un buget la jumătatea celui al adversarului nostru de ieri, echipa noastră feminină de handbal a cucerit titlul de campioană sezonul trecut! Iar parcursul în Liga Campionilor a completat buletinul de vot de la Gala Sportivului Anului 2022, de săptămâna trecută.

În disperarea după păstrarea posturilor, după ani și ani de contraperformanțe, tocmai ei să vorbească de justificări și bani cheltuiți ! Unor oameni care au dat dovadă de lipsă de respect față de partenerii de competiție, justificându-și pueril balamucul de toate felurile creat în sală, inclusiv cel al biletelor și al invitaților 'la Cucurigu' acordate oaspeților, nu le poți cere să înțeleagă toate acestea.

Nici nu știu ce să fac?! Să râd sau să plâng?! Cred că am să râd! Așa cum am făcut mereu! Și, cu zâmbetul pe buze, voi continua să slujesc această comunitate unică în peisajul românesc. Și, pentru cei care nu știu sau poate au uitat, le reamintesc faptul că atunci, în 2016, pe 8 mai, la 'Laszlo Papp Budapest Sports Arena' din Budapesta, tot eu am fost acolo!

PS Legat de bilete - am oferit în tur celor de la CSM 20 de invitații la VIP. Într-o sala cu o capacitate de 5 ori mai mare, ni s-au oferit 24 de invitații, dintre care o parte în loja 7 din colț, rândul 1, cât să nu se zică că nu ni s-a dat. Pe același principiu ni s-au oferit invitații pentru fetele noastre (câte una de căciulă), pe ultimul rând din sectoarele din colț”, a scris Bogdan Vasiliu, pe Facebook.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM, la fiecare 30 de minute. Ca să știi!

Recomandări DigiFM
carmen uscatu oana gheorghiu
Fondatoarele „Dăruiește Viață” îi răspund lui Ciprian Ciucu: Noi...
ion tiriac ilie nastase profimedia-0158039221
Exclusiv Digi FM - Cosmin Hodor, povești despre Ion Țiriac și Ilie...
Ciprian Ciucu
Ciprian Ciucu, scuze după ce a comparat spitalul construit de...
Pe aceeași temă
BUCHAREST: 2019/20 DELO WOMENÕS EHF Champions League
Radu Paraschivescu, despre cazul Cristinei Neagu, înjurată de galeria Rapidului: E odios să...
Cristina-Neagu
Rapid București: Cristina Neagu a arătat lipsă de respect față de istoria și tradiția clubului...
BUCHAREST: 2019/20 DELO WOMENÕS EHF Champions League
Cristina Neagu, 1000 de goluri în Liga Campionilor!
rica raducanu
Rică Răducanu, despre înlăturarea sa de la CSM București: „Cel mai probabil cineva a avut...
Te-ar putea interesa și
cristina neagu steag
Cristina Neagu, nominalizată pentru echipa ideală a Ligii Campionilor
cristina neagu steag
Cristina Neagu e cel mai bine plătită handbalistă din lume
cristina neagu 3
Cristina Neagu împlinește 33 de ani. Surpriza pe care i-au făcut-o colegele de echipă
Cristina-Neagu
Cristina Neagu nu va mai juca sezonul acesta
Partenerii noștri
Digi24 O masă de aer polar aduce ger și lapoviță. Meteorolog: Să ne bucurăm de acest weekend cu 25 de grade, de luni vremea se schimbă radical
O masă de aer polar aduce ger și lapoviță. Meteorolog: Să ne bucurăm de...
DigiSport Echipa din Premier League care riscă o depunctare istorică, pentru datorii de peste 400 de milioane de euro
Echipa din Premier League care riscă o depunctare istorică, pentru datorii...
PeRoz O tânără a fost criticată pentru ținuta pe care a ales să o poarte la nuntă: ”Te-ai îmbrăcat așa ca să fii în centrul atenției!”
O tânără a fost criticată pentru ținuta pe care a ales să o poarte la...
Film Now De 15 ani, Liam Neeson se plimbă cu aceeași femeie în parc. Acum, actorul și-a făcut curaj și i-a transmis un mesaj soțului acesteia
De 15 ani, Liam Neeson se plimbă cu aceeași femeie în parc. Acum, actorul...
Digi World Ce se întâmplă în organismul tău dacă bei cafea cu lapte. Efectele sunt surprinzătoare, potrivit oamenilor de știință
Ce se întâmplă în organismul tău dacă bei cafea cu lapte. Efectele sunt...
ProFM Andreea Bănică, dezvăluiri despre tatăl său alcoolic și violent: „Nu mai suportam abuzurile lui”
Andreea Bănică, dezvăluiri despre tatăl său alcoolic și violent: „Nu mai...
Digi Life Mâncarea servită într-un spital din Belgia, apreciată de un prestigios ghid gastronomic francez
Mâncarea servită într-un spital din Belgia, apreciată de un prestigios...
Grav accident feroviar la Galați
Grav accident feroviar la Galați, în această seară. Un tren de călători a...
Confidenţialitatea ta este importantă pentru noi. Vrem să fim transparenţi și să îţi oferim posibilitatea să accepţi cookie-urile în funcţie de preferinţele tale.
De ce cookie-uri? Le utilizăm pentru a optimiza funcţionalitatea site-ului web, a îmbunătăţi experienţa de navigare, a se integra cu reţele de socializare şi a afişa reclame relevante pentru interesele tale. Prin clic pe butonul "DA, ACCEPT" accepţi utilizarea modulelor cookie. Îţi poţi totodată schimba preferinţele privind modulele cookie.
Da, accept
Modific setările
Alegerea dumneavoastră privind modulele cookie de pe acest site
Aceste cookies sunt strict necesare pentru funcţionarea site-ului și nu necesită acordul vizitatorilor site-ului, fiind activate automat.
- Afișarea secţiunilor site-ului - Reţinerea preferinţelor personale (inclusiv în ceea ce privește cookie-urile) - Reţinerea datelor de logare (cu excepţia logării printr-o platformă terţă, vezi mai jos) - Dacă este cazul, reţinerea coșului de cumpărături și reţinerea progresului unei comenzi
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
RCS&RDS S.A. digifm.ro Vezi politica de confidenţialitate
cmp_level, prv_level
Studiu de Audienţă și Trafic Internet (prin CXENSE) brat.ro
cX_S, cX_P, gcks, gckp, _cX_segmentInfo, cX_T
Google IDE google.com Vezi politica de confidenţialitate
IDE
Vă rugăm să alegeţi care dintre fişierele cookie de mai jos doriţi să fie utilizate în ce vă priveşte.
Aceste module cookie ne permit să analizăm modul de folosire a paginii web, putând astfel să ne adaptăm necesității userului prin îmbunătățirea permanentă a website-ului nostru.
- Analiza traficului pe site: câţi vizitatori, din ce arie geografică, de pe ce terminal, cu ce browser, etc, ne vizitează - A/B testing pentru optimizarea layoutului site-ului - Analiza perioadei de timp petrecute de fiecare vizitator pe paginile noastre web - Solicitarea de feedback despre anumite părţi ale site-ului
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google Analytics google.com Vezi politica de confidenţialitate
_ga, _gid, _gat, AMP_TOKEN, _gac_<property-id>, __utma, __utmt, __utmb, __utmc, __utmz
Aceste module cookie vă permit să vă conectaţi la reţelele de socializare preferate și să interacţionaţi cu alţi utilizatori.
- Interacţiuni social media (like & share) - Posibilitatea de a te loga în cont folosind o platformă terţă (Facebook, Google, etc) - Rularea conţinutului din platforme terţe (youtube, soundcloud, etc)
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Facebook facebook.com Vezi politica de confidenţialitate
a11y, act, csm, P, presence, s, x-referer, xs, dpr, datr, fr, c_user
Youtube youtube.com Vezi politica de confidenţialitate
GED_PLAYLIST_ACTIVITY, APISID, GEUP, HSID, LOGIN_INFO, NID, PREF, SAPISID, SID, SSID, SIDCC, T9S2P.resume, VISITOR_INFO1_LIVE, YSC, dkv, s_gl, wide
Twitter twitter.com Vezi politica de confidenţialitate
auth_token, twll, secure_session, guest_id, __utma, remember_checked, remember_checked_on
Aceste module cookie sunt folosite de noi și alte entităţi pentru a vă oferi publicitate relevantă intereselor dumneavoastră, atât în cadrul site-ului nostru, cât și în afara acestuia.
- Oferirea de publicitate în site adaptată concluziilor pe care le tragem despre tine în funcţie de istoricul navigării tale în site și, în unele cazuri, în funcţie de profilul pe care îl creăm despre tine. Facem acest lucru pentru a menţine site-ul profitabil, în așa fel încât să nu percepem o taxă de accesare a site-ului de la cei care îl vizitează. - Chiar dacă astfel de module cookie nu sunt utilizate, te rugăm să reţii că ţi se vor afişa reclame pe site-ul nostru, dar acestea nu vor fi adaptate intereselor tale. Aceste reclame pot să fie adaptate în funcţie de conţinutul paginii.
Companie Domeniu Politica de confidenţialitate
Google DFP google.com Vezi politica de confidenţialitate
__gads, id, NID, SID, ANID, IDE, DSID, FLC, AID, TAID, exchange_uid, uid, _ssum, test_cookie, 1P_JAR, APISID, evid_0046, evid_0046-synced
CXENSE cxense.com Vezi politica de confidenţialitate
cx_profile_timeout, cx_profile_data
Trimite
Vezi aici politica de confidențialitate