Mai multe cadre medicale, îmbrăcate în combinezoane, au protestat, miercuri dimineața, în fața Guvernului. Ei sunt nemulțumiți de programul și condițiile de lucru. Secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Horațiu Moldovan, a criticat protestul și a spus că echipamentele de protecție specială nu trebuie folosite pe stradă.
Medicii susțin că nu au echipamente suficiente în spitale și că nu și-au primit sporul promis de Ministerul Sănătății.
„Echipamentele au fost permanent suplimentate și în zonele unde e indicată folosirea lor există.
Am putea face interpretarea între ghilimele că există echipamente și în plus din moment ce ei demonstrează îmbrăcați în echipamente pe stradă.
Nici asta nu e o atitudine firească.
Echipamentele trebuie purtate numai în incinta instituțiilor sanitare, indiferent ce vrem să demonstrăm.
Nu trebuie să folosim ca mesaj public elemente de tehnică medicală, imagini cu pacienți, imagini cu tehnologie avansată. Nu au decât natura să impresioneze. E o risipă de echipamente", a declarat la Digi24 Horațiu Moldovan.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Foto: Inquam / Octav Ganea
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!