Acum la Digi FM Lucian Mindruta LIVE - ON AIR

România sprijină Turcia după cutremurul de sâmbătă

WhatsApp Image 2020-01-25 at 08.49.48

Raed Arafat a declarat că România este pregătită să intervină în Turcia, dacă va exista o solicitare în acest sens. El este de părere că, deși România e mult mai pregătită decât în anii precedenți în cazul unui cutremur, marea problemă rămâne cea a prevenirii.

„Nu cred că va dura mai mult decât a durat data trecută. Timpul de la alertare până la plecare este de regulă de 12 ore, dar vom fi pregătiți să plecăm mult mai repede dacă va fi cazul. Depinde dacă se va decide și dacă se va trimite o alarmă prin Mecanismul Protecției civile europene. Din primele informații nu există această intenție”, a spus Raed Arafat, într-o intervenţie telefonică la Digi24.

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU) susține că România e mult mai pregătită decât în anii precedenți în cazul unui cutremur.

„Mult mai bine pregătita decât acum trei-patru ani. Ne-am dotat mult mai bine, mai ales cu echipamentele de căutare-salvare, unde acum avem echipamente la nivelul fiecărui județ, în două locații. Problema cutremurului rămâne problema prevenirii, adică consolidarea clădirilor și tot. Ar fi bine când ne lovește un cutremur să găsească clădirile foarte bine. Problema prevenirii rămâne problema cea mai importanta. Am văzut că sunt luate măsuri. Noi mai discutăm acest lucru și încercăm să găsim soluții”, a conchis Arafat.

Cel puțin 19 oameni au murit și peste 900 au fost răniți după ce un cutremur puternic a zguduit vineri estul Turciei, potrivit autorităților. Cutremurul cu magnitudinea de 6,8 grade s-a produs vineri în provincia Elazig din estul Turciei la ora locală 20:55, epicentrul fiind în districtul Sivrice, fiind resimţit în provinciile și țările vecine, inclusiv Siria și Georgia.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
Piaţa Taksim din Istanbul
Doi români au fost răniţi într-un atac armat, în piaţa Taksim din Istanbul. Ministrul Oana...
Seismograph,And,Earthquake.a,Seismograph,Records,The,Seismic,Activity,Of,An
Cel puţin 20 de morţi în urma unui cutremur cu magnitudinea 6,3 produs în Afganistan
10 ani de la Colectiv. Arafat şi Bănicioiu, anchetă clasată după opt ani şi reluată de la...
Cutremur Turcia/ Profimedia
Pagube materiale, după un cutremur cu magnitudinea 6,1 produs în vestul Turciei. În aceeaşi...
Te-ar putea interesa și
Raed Arafat
Ce trebuie să faci dacă simți miros de gaz. Raed Arafat explică pașii corecți: „Deschizi...
Bucharest,,Romania,,11,November,2015:,Raed,Arafat,,Secretary,Of,State-
Raed Arafat, despre dezinformările legate de explozia din Rahova: „O scânteie poate provoca...
Bucharest,,Romania,,11,November,2015:,Raed,Arafat,,Secretary,Of,State-
Arafat, în cazul exploziei din sectorul 5 al Capitalei: „Blocul e cu risc de colaps. Rugăm să...
Bucharest,,Romania,-,10.07.2022:112,Emergency,Number,On,A,Fire,Fighter
Două şcoli, evacuate temporar după cutremurul de miercuri. Pompierii au intervenit și pentru...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
Ionuț Dumitru
Economistul Ionuţ Dumitru, consilierul premierului, spune că situația pensiilor speciale e...
ninsoare jud suceava
Ninsoare în zona înaltă din județul Suceava. Utilajele de deszăpezire au ieșit pe șosea
kelemen-hunor
Kelemen Hunor: Problema e ce se va întâmpla în coaliţie după alegeri, că doar unul poate...
Law,And,Justice.,Bokeh,Background.
Ionuț Moşteanu: Miercuri vom închide discuţia privind pensiile magistraţilor