Acum la Digi FM DAVID GUETTA - I DONT WANNA WAIT

Rareș Bogdan crede că Ilie Bolojan îl va susține pe Florin Cîțu: „O să fie cireașa de pe tort în tabăra reformistă”

Ilie Bolojan
Foto: Captură video Digi24

Rareș Bogdan este convins că Ilie Bolojan îl va susține pe Florin Cîțu la șefia PNL. „O să fie cireașa de pe tort în tabăra reformistă", spune europarlamentarul.

„Ilie Bolojan nu s-a poziționat încă, dar a fost extrem de ferm. El a fost primul prim-vicepreședinte al partidului care s-a retras de la conducerea PNL, considerând că deciziile nu se iau în mod democratic. A ales să se retragă la Primăria Oradea. E un om extrem de riguros. El vrea o hotărâre a biroului județean. (...) Sunt convins că Ilie Bolojan o să fie cireașa de pe tort în tabăra reformistă, care are oameni cu experiență cum e Emil Boc, Flutur, Lungu și extrem de tineri, cum e Sighiartău, Pavel Popescu, eu și alții", a spus Rareș Bogdan pentru servuscluj.ro.

Președintele PNL Bihor, Ilie Bolojan, a vorbit pe larg despre strategia adoptată de filiala pe care o conduce în privința susținerii viitorului președinte al partidului.

Bolojan afirmă că filiala va decide după jumătatea lunii iulie pe care dintre candidații la șefia PNL îl va susține, explicând că el nu a participat la lansarea vreunuia dintre candidați pentru a nu-și desconsidera colegii, care astfel nu l-ar mai fi respectat.

El susține că fiecare dintre candidați are avantajele sale, Ludovic Orban având experiență mai mare în politică și administrație „și a dovedit o capacitate de negociere destul de bună, nu doar în interiorul partidului", în timp ce Florin Citu „e dintr-o altă generație", e „finanțist liberal" într-o perioadă în care e nevoie de „oameni care stăpânesc mecanismele financiare în așa fel încât să poată face reglajele bune", potrivit ziare.com.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, analiza alegerilor la Digi FM: Cum a ajuns România...
Bucharest, Romania. 10th Apr, 2025: Dominic Fritz, vice president of the Save Romania Union (USR), holds a press conference after USR voted, in an informal Political Committee meeting, to support Nicusor Dan in the 2025 Romanian presidential race against
Dominic Fritz preia interimar funcţia de preşedinte al USR, anunță...
paleologu 45464WhatsApp Image 2025-02-03 at 08.59.13 2 yt
Theodor Paleologu i-a oferit lui Nicușor Dan o carte despre arta...
Pe aceeași temă
Ilie Bolojan, new interim president of the National Liberal Party, Bucharest, Romania - 26 Nov 2024
Bolojan: „Fiecare alegere bine organizată ne apropie de o societate în care cetățeanul simte...
bolojan (4)
Ilie Bolojan, după ce a votat pentru noul președinte al României: "Vremurile liniștite au...
ilie bolojan
Ilie Bolojan: L-am omagiat pe Sanctitatea Sa Papa Francisc, o voce care ne-a reamintit mereu...
Interim President of Romania Ilie Bolojan meets with French President Emmanuel Macron
Bolojan, întrebat dacă riscă România să anuleze şi alegerile din mai: „Cu siguranţă nu. Între...
Te-ar putea interesa și
Ilie Bolojan
Președintele interimar Ilie Bolojan va participa la funeraliile papei Francisc
papa francisc in romania (6)
Ilie Bolojan, mesaj după moartea papei Francisc: "Sanctitatea Sa a fost un prieten apropiat al...
bolojan (4)
Bolojan: Dacă nu se va reduce cheltuiala statului, e doar o problemă de timp până vom ajunge...
bolojan (4)
21 de ani de la aderarea României la NATO. Bolojan: Vizăm o creştere graduală a bugetului...
Partenerii noștri
Digi24 Sociologul Remus Ștefureac: Viitorul președinte al României ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 30 de ani”
Sociologul Remus Ștefureac: Viitorul președinte al României ar putea fi...
DigiSport Cum a numit Simone Inzaghi meciul cu Barcelona, după ce a dus-o pe Inter în finala Ligii Campionilor
Cum a numit Simone Inzaghi meciul cu Barcelona, după ce a dus-o pe Inter...
PeRoz Cum arată „cea mai frumoasă fată din lume” la 24 de ani. A primit acest titlu la șase ani, iar acum are o carieră solidă în modă
Cum arată „cea mai frumoasă fată din lume” la 24 de ani. A primit acest...
Film Now Met Gala 2025, parada ținutelor extravagante. Demi Moore a purtat o spectaculoasă rochie „cravată”: peste 1 milion de mărgele și paiete
Met Gala 2025, parada ținutelor extravagante. Demi Moore a purtat o...
Digi World Tigăile antiaderente în care gătim, pericol pentru sănătate. Cum ne afectează atunci când apar pe ele chiar și cele mai mici zgârieturi
Tigăile antiaderente în care gătim, pericol pentru sănătate. Cum ne...
ProFM Prin ce peripeții a trecut Shakira înainte de a ajunge la Met Gala 2025. Nicole Scherzinger a dat-o de gol: „Suferă”
Prin ce peripeții a trecut Shakira înainte de a ajunge la Met Gala 2025...
Digi Life FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs. bucuria de a rata ceva
FOMO vs. JOMO. Termenii care explică ce înseamnă frica de a pierde vs...
Friedrich Merz/ Profimedia
Friedrich Merz a fost ales cancelar al Germaniei din a doua încercare în...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
CCR
Curtea Constituţională a înregistrat o cerere de anulare a alegerilor din 4 mai. Ce prevede...
Nicușor Dan
Nicușor Dan îndeamnă la calm după ce euro a depășit 5 lei: „România are o economie privată...
Sean Combs Hit With More Sexual Assault Allegations
A început procesul în care P. Diddy este acuzat de trafic sexual. Rapperul riscă să primească...
Politiker Bas Eickhout (GroenLinks) bei einer Pressekonferenz im Euröpäischen Parlament. Straßburg, 08.10.2024 Grand Est
Co-președinte al Verzilor din PE: „Nu este în interesul României să aibă în Consiliu o...