Acum la Digi FM Nono Semen DEAN LEWIS - I hate that is true

Publicația de investigaţii Proekt a fost declarată „indezirabilă” în Rusia. Jurnaliştii săi sunt considerați „agenţi ai străinătăţii”

proekt
Sursa: captură Proekt

Parchetul rus a clasat joi drept „organizaţie indezirabilă” reputata publicație de investigaţii Proekt, expunând-o unor amenzi grele, în timp ce mai mulţi dintre jurnaliştii acesteia au fost declaraţi „agenţi ai străinătăţii” de către justiţia rusă.

„Motivul acestei decizii ţine de faptul că activităţile (Proekt) prezintă o ameninţare la adresa ordinii constituţionale şi a securităţii Federaţiei Ruse”, subliniază Parchetul rus într-un comunicat, relatează AFP, citată de Agerpres.

Comunicatul cu această decizie a fost transmis Ministerului Justiţiei pentru ca Proekt să fie clasată oficial în registrul „organizaţiilor indezirabile”.

Ministerul a actualizat joi lista grupurilor şi indivizilor desemnaţi „agenţi ai străinătăţii”. Pe aceasta au fost incluşi cinci jurnalişti ai Proekt: Roma Badanin, Piotr Maniahin, Olga Ciurakova, Maria Jeleznova şi Iulia Lukianova.

Fondată în 2018, site-ul Proekt este cunoscut pentru investigaţiile sale asupra corupţiei elitelor ruse. A publicat inclusiv lungi anchete despre colaboratorii foarte bogaţi ai preşedintelui rus Vladimir Putin.

La sfârşitul lui iunie, au avut loc percheziţii la domiciliul mai multor jurnalişti ai Proekt, printre care redactorul-şef Roma Badanin.

Rusia foloseşte denumirea de „agent al străinătăţii” pentru a eticheta organizaţii finanţate din străinătate despre care spune că sunt angajate în activitatea politică. Termenul are o conotaţie negativă din epoca sovietică şi îi supune pe cei desemnaţi la o verificare birocratică suplimentară.

Această desemnare obligă site-urile vizate să publice o notă de 24 de cuvinte anunţând că sunt distribuite de o companie media ce „îndeplineşte funcţia de agent al străinătăţii”.

La începutul lunii iunie, site-ul rus de ştiri VTimes a anunţat că se închide după ce a fost desemnat „agent al străinătăţii” de către autorităţi luna trecută, în cadrul extinderii măsurilor de represiune împotriva mass-media critice faţă de Kremlin.

De asemenea, postul Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) plăteşte în prezent preţul pentru o astfel de decizie. Clasificat drept „agent al străinătăţii” din 2017, postul este vizat de o avalanşă de proceduri judiciare pentru că nu a afişat acest lucru pe site-urile sale sau că a făcut-o într-un mod neadecvat.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 2
Ilie Bolojan
Ilie Bolojan: Evaziunea fiscală în stil mare nu se poate face...
raul burse de 10
Turul Bursele de 10 Digi FM a ajuns la Rotărăști: povestea...
tudorel bursa de 10
Tudorel, băiatul care și-a construit speranța – povestea ultimei...
Pe aceeași temă
The International Forum "World Atomic Week" at VDNKh.
Kremlinul susţine că 'mai devreme sau mai târziu' Ucraina va trebui să negocieze
Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov
Serghei Lavrov spune că Rusia nu va renunţa la condiţiile sale esenţiale pentru încheierea...
atac rus in ucraina
Rusia a lansat peste 450 de drone și 45 de rachete asupra Ucrainei, noaptea trecută. Zelenski...
Vladimir Putin claims deal could be reached for imprisoned WSJ reporter Evan Gershkovich in rare and controversial interview with Tucker Carlson
Vladimir Putin, pus în dificultate de întâlnirea cu o fetiță de 11 ani. Tatăl ei a murit în...
Te-ar putea interesa și
A 24-hour Yonhap news TV broadcast at Seoul Railway Station showing a news broadcast with a test-fire of the latest surface-to-air missile(SAM) to examine its comprehensive performance at an undisclosed location in North Korea. North Korea has successfull
Rachetă balistică lansată de Coreea de Nord. Japonia denunţă un act „impardonabil”. Kremlinul...
2025-11-05-0524
Mark Rutte, prezent la București la NATO-Industry Forum 2025: "Ameninţarea Rusiei nu se...
Avioanele tactice de luptă F-16
Ministerul Apărării anunţă noi atacuri ale Federaţiei Ruse la nord de Dunăre. Patru aeronave...
Donald Trump
Trump susţine că Rusia şi China fac teste nucleare, „dar nu vorbesc despre asta”
Partenerii noștri
King Charles III Attends A Natur
Regele Charles al III-lea a împlinit 77 de a ani. E hotărât să muncească...
Dentistry,,Medicine,,Medical,Equipment,And,Stomatology,Concept,-,Interior,Of
Medic român ATI, care profesează în Germania, despre cazul fetiței...
Donald Trump
Desfăşurare americană în Caraibe. Donald Trump, "mai mult sau mai puţin...
John Beam
Dramă în California. Un antrenor de fotbal universitar devenit eroul unui...
MAE
Ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti, convocat la sediul MAE. I s-au...
Bucharest,Christmas,Market,In,Front,Of,The,Palace,Of,Parliament
Când se deschide Târgul de Crăciun București în 2025. Cel mai mare va fi...
Romania holds second round of presidential election
Mirabela Grădinaru, partenera președintelui Nicușor Dan, despre experiența...
targul de craciun craiova
S-a deschis târgul de Crăciun de la Craiova. Program și activități
Ultimele știri din matinal
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
victor dorobantu thing
Victor Dorobanțu, „Thing” din Wednesday, invitat la Digi FM: „Rolul care mi-a schimbat viața”
Ultimele știri
sun plaza beculete 770x440 (1)
Hai să întâmpinăm împreună magia sezonului!
plantare
Beatrice Ghiciov și Nono Semen, voluntari la „Pădurea DIGI”: mii de puieți plantați într-o...
'The Agency' New York Screening
Richard Gere, după ce s-a mutat în Spania de dragul soției: "Ea e foarte fericită acolo, așa...
Bucharest,,Romania,-,July,07,,2021:,Bnr,Governor,Mugur,Isarescu
Isărescu, despre o posibilă majorare a salariului minim: „Trebuie multă precauţie. Dar decizia...