Acum la Digi FM ED SHEERAN FEAT CAMILA CABELLO AND CARDI B - South Of The Border

PSD depune plângere penală împotriva PNL. Florin Cîțu: „Dăncilă nu va prinde turul II”

Raluca Turcan, Florin Cîțu și Ludovic Orban

PSD va depune plângere penală împotriva liberalilor care acuză Guvernul că a măsluit rectificarea bugetară și a furat 10% din PIB în ultimii doi ani și jumătate. Social-democrații susțin că afirmații sunt false și pun în pericol securitatea națională.

PSD condamnă modul în care PNL dezinformează în mod conștient populația cu privire la rectificarea bugetară. Declarațiile din ultima perioadă ale unor lideri PNL care acuză Guvernul că ar fi -falsificat- datele financiare și că ar fi -furat 10% din PIB- sunt de o gravitate deosebită și intră sub incidența prevederilor Codului Penal privind comunicarea și răspândirea în mod conștient de știri false care pun în pericol securitatea națională. Afirmația că acest document ar fi fost „falsificat” de un membru al Guvernului este o minciună, un atac politic absurd ce nu poate fi probat în niciun fel de reprezentanții PNL. Prin urmare, PSD anunță că va face o plângere penală împotriva reprezentanților PNL care au formulat și au răspândit în mod iresponsabil astfel de informații, cunoscând caracterul fals al acestora și efectele negative pe care le pot genera asupra economiei naționale, a transmis Partidul Social Democrat, într-un comunicat de presă.

Reacția vine în urma acuzațiilor senatorului PNL Florin Cîțu, care susține că PSD-ALDE a furat aproximativ 10% din PIB în ultimii doi ani și jumătate.

Trebuie să aflăm adevărul despre cât de mare este gaura în urma jafului celor de la PSD-ALDE. Trebuie să aflăm câți bani au furat de la buget. Estimez că vorbim de aproximativ 10% din PIB furat în ultimii doi ani și jumătate. Bani care au ajuns la PSD-ALDE, a scris Florin Cîțu pe Facebook.

Aceeași acuzație a fost făcută și de europarlamentarul PNL Rareș Bogdan.

10% din PIB furați în ultimii 2 ani și jumătate îmi arată că e rost de un dosar penal. Grupir! Ar fi Dăncilă și Teodorovici. Ei nu au semnat declarația olografă că își asumă bugetul, ceea ce echivalează cu o mărturisire. Pe lipsa intenției scăpau dacă semnau. Întrebare: ce au făcut cu banii? Pentru salarii și pensii au luat credite. Deci: Ce ați făcut cu banii?, se arată în postarea prim-vicepreședintele PNL.

Florin Cîțu a dat și un răspuns după amenințarea social-democraților. Liberalul a afirmat că nu este speriat și că Viorica Dăncilă nu va mai prinde turul doi la prezidențiale, după ce acesta le va prezenta procurorilor dovezile privind măsluirea bugetului de stat. De asemenea, a precizat că va sesiza Curtea de Conturi și Comisia Europeană în privința bugetului de stat.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 9
_Digi x Polul Colosseum Mall (770 x 440 px)
Spectacolul de magie cu Robert Tudor ajunge la Polul Colosseum Mall...
Inspecția Judiciară, CSM
Secţia pentru judecători a CSM a decis să sesizeze Inspecţia...
Brazi iarna, vreme rece cu soare, frig, munte, lac
Crăciun cu temperaturi ridicate. Meteorologii anunță vreme mai caldă...
Pe aceeași temă
orban 1
Ludovic Orban, întrebat dacă a trecut în tabăra lui Ciprian Ciucu pentru a se răzbuna pe...
george simion 420110163_934816608013778_5289741057103211497_n
George Simion, după ce PNL a acuzat blat între PSD şi AUR la alegerile parţiale: „Să le...
Bucharest, Romania. 19th Nov, 2025: Sorin Grindeanu, president of the Social Democratic Party (PSD), speaks during the launch of the candidacy of Daniel Baluta, mayor of Sector 4, for general mayor of Bucharest. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Sorin Grindeanu, după ce Daniel Băluță a ieșit pe locul 3 la alegerile pentru Primăria...
logo-PSD-inquam-octav-ganea
Şedinţă la PSD, după eşecul de la alegerile locale pentru Primăria Capitalei
Te-ar putea interesa și
Biblioteca Mário de Andrade 100 anos
Opt gravuri de Matisse, furate de bărbaţi înarmaţi dintr-o bibliotecă din Sao Paulo. „Valoarea...
Bucharest, Romania. 26th Nov, 2024: The new interim president of the National Liberal Party (PNL), Ilie Bolojan (R), president of the Bihor County Council, holds a press conference about the party's future following the resignation of the PNL president, N
Bolojan: Ciprian Ciucu va schimba faţa Capitalei. Voi colabora pentru rezolvarea problemelor...
Bucharest, Romania. 28th Aug, 2025: Sector 4 Mayor Daniel Baluta speaks during a press conference about the reconstruction work on the concrete slab covering the Dambovita River in Unirii Square. Severely degraded, the 350-meter concrete slab partly built
Băluţă: Rezultatul exit-poll-ului este unul neconcludent
Ludovic Orban
Ludovic Orban: „Sper ca, după acest rezultat, PSD să înceteze cu strategia pe care au...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
proteste la Piata Victoriei
Noi proteste, în Bucureşti şi în alte oraşe din ţară, după ancheta Recorder. Manifestanţii...
Annual press conference of Hungarian Prime Minister Orban
Viktor Orban:"Iluzia că statul de drept prevalează la Bruxelles s-a sfârşit" cu decizia UE ce...
Rodica Stănoiu
Răsturnare de situație în cazul morții Rodicăi Stănoiu. Fosta ministră a Justiției a fost...
lukasenko profimedia
Lukaşenko eliberează 123 de opozanţi şi 5 ucraineni, SUA ridică sancţiunile asupra potasiului