Acum la Digi FM Marius Dobre ANDIA - Pata de culoare

Probleme cu alegerile din străinătate. 15.000 de plicuri cu voturi nu au ajuns la Autoritatea Electorală

Vot prin corespondență, scrutin, referendum, alegeri în plicuri
Foto: Shutterstock

Apar primele probleme legate de modul de desfășurare al alegerilor parlamentare din România. Din aproape 36.000 de plicuri destinate celor care vor vota prin corespondență, au ajuns la Autoritatea Electorală Permanentă doar 21.600. 

Președintele AEP spune că instituția nu știe încă dacă s-a pierdut o parte din voturi sau dacă au fost blocate în anumite zone ale oficiilor poștale din țările respective.

Au plecat plicurile către cei 35.800 și ceva de cetățeni care au validat cererile în aplicația votstrainatate.ro pentru corespondență. De această dată, constatăm că s-au întors 21.600 de plicuri, fie la misiunile diplomatice, fie pe cele trei secții de votare organizate de MAE pentru corespondență aflate în țară. Între perioada de plecare a plicurilor și întoarcerea în țară sunt implicate mai multe servicii poștale din statele gazdă și toate aceste lucruri sunt independente de serviciile oferite de autoritățile române și nu putem ști dacă plicurile au plecat de la cetățeni către țară, a declarat Constantin-Florin Mitulețu-Buică, la Antena 3. 

USR PLUS a anunțat că a primit mii de sesizări de la românii din diaspora al căror vot nu ar fi ajuns la AEP. Alianța cere Guvernului, Ministerului de Externe și Biroului Electoral Central să le ofere soluții românilor de peste granițe pentru a vota fizic în secții. 

Ei și-au înțeles îndatorirea civică de a vota și au făcut-o în condiții de siguranță folosind votul prin corespondență. Acum li se spune că au făcut-o degeaba. AEP ne spune că aproape jumătate din voturile prin corespondență au fost pierdute. Nu ne interesează un joc de pasare a responsabilității între AEP și Poșta Română, vrem un răspuns clar pe care aceste două instituții le datorează cetățenilor români. Numirile politice în companii și instituții ale statului afectează performanța acestora și azi se vede încă o dată nevoia de profesionalizare pe toate palierele statului, susțin reprezentanții USR PLUS într-un comunicat remis Digi FM. 

Potrivit Autorității Electorale Permanente, 39.244 de alegători s-au înscris pentru votul prin corespondență. 

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
Benjamin Netanyahu si Donald Trump
Netanyahu, cadoul suprem pentru Donald Trump. L-a nominalizat la...
Bulgaria trece oficial la euro la 1 ianuarie 2026/ Shutterstock
Bulgaria aşteaptă marți ultima aprobare pentru a adopta moneda euro...
Păcănele, jocuri de noroc
Ilie Bolojan, după ce s-a schimbat taxarea jocurilor de noroc la 4%...
Pe aceeași temă
Bucharest, Romania. 1st Oct, 2024: Toni Grebla, president of the Romanian Permanent Electoral Authority (AEP), hold a press conference about the preparations made by the institution for the presidential and parliamentary elections. Romanians are called to
Revocarea din funcţie a şefului AEP, Toni Greblă, aprobată de Parlament
Vot
Alegeri parlamentare 2024. Peste 9,2 milioane de persoane au votat în ţară şi în străinătate...
Cluj-napoca,,Romania,-,November,10,2019:,Polling,Stations,For,Presidential
Alegeri prezidenţiale 2024. Conducerea AEP, întâlnire cu observatorii internaţionali: Toate...
posta-romana (1)
Poșta Română va închide toate oficiile poștale din țară. Directorul general: „Facem mai mulți...
Te-ar putea interesa și
Romanian Government, Cabinet Meeting, Bucharest, Romania - 13 Jun 2024
Greblă, șeful AEP, despre mărirea „ilegală” de salariu: Raportul Curţii de Conturi nu a fost...
Cyber,Security,And,Security,Password,Login,Online,Concept,Hands,Typing
Incidentul de securitate cibernetică de la Autoritatea Electorală Permanentă. Greblă: Luni voi...
Ballot box painted into national flag colors - Moldova
Sunt alegeri parlamentare în Republica Moldova. 11 secții de votare sunt deschise și în România
Marcel Ciolacu
Marcel Ciolacu îl atacă pe Ludovic Orban: „17 e mai mare decât 16, să termine dracului cu...
Partenerii noștri
DigiSport Ter Stegen a luat decizia, a doua zi după ce Barcelona i-a prelungit contractul lui Szczesny
Ter Stegen a luat decizia, a doua zi după ce Barcelona i-a prelungit...
PeRoz Moștenirea uriașă lăsată de Diogo Jota. Ce sumă ar putea ajunge la soția lui și cei trei copii după tragedia care le-a distrus viața
Moștenirea uriașă lăsată de Diogo Jota. Ce sumă ar putea ajunge la soția...
Film Now James Gunn: Este o prostie să crezi că „Superman” va fi un eșec dacă nu va face 700 de milioane de dolari
James Gunn: Este o prostie să crezi că „Superman” va fi un eșec dacă nu va...
Digi World De ce nu e deloc o idee bună să te culci cu părul ud. Riscurile despre care experții avertizează
De ce nu e deloc o idee bună să te culci cu părul ud. Riscurile despre...
ProFM Elena Gheorghe, mesaj emoționant la aniversarea a 13 ani de căsnicie: „Dragostea nu s-a stins, s-a așezat, s-a adâncit”
Elena Gheorghe, mesaj emoționant la aniversarea a 13 ani de căsnicie...
Digi Life Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu peste 4.5 milioane de euro. Imagini din curte și din interior
Vila din afara Parisului ce i-a aparținut lui Karl Lagerfeld, vândută cu...
Shallow,Focus,Of,Water,Droplets,Seen,On,A,Conservatory,Double
Cod roşu de vijelii pentru zece judeţe din vestul ţării, valabil până la...
Le prince William, prince de Galles, et Catherine (Kate) Middleton, princesse de Galles, accueillent le couple présidentiel français le président Emmanuel Macron et sa femme la Première Dame Brigitte Macron à l'aéroport Station RAF de Northolt
Macron, ignorat din nou de soția sa, în timp ce-i oferă mâna la coborârea...
Ultimele știri din matinal
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
Ultimele știri
Ursula Von der Leyen
Ursula Von der Leyen a cerut Chinei să pună capăt "sprijinului său de neclintit" pentru Rusia
Incendiu de vegetație în Catalonia/ Profimedia
Incendiu de vegetație în Catalonia. Peste 18.000 de persoane, obligate să rămână în case
aeroport milano, incident grav
Incident straniu și extrem de grav pe pista aeroportului din Milano. Un bărbat a fost aspirat...
dacian dragos, profesor si judecator ccr
Cine este Dacian Dragoș, noul judecător CCR numit de Nicușor Dan. A fost implicat în litigiul...