Acum la Digi FM Marius Dobre ED SHEERAN - Azizam

ORA DE ȘTIUT, opționalul de știință care modelează minți și pregătește tinerii pentru tehnologiile viitorului

ORA DE ȘTIUT, opționalul de știință care modelează minți și pregătește tinerii pentru tehnologiile viitorului
ORA DE ȘTIUT, opționalul de știință care modelează minți și pregătește tinerii pentru tehnologiile viitorului

Lansată la începutul anului școlar 2022-2023, ORA DE ȘTIUT reprezintă o inițiativă școlară inedită atât pe plan educațional, cât și jurnalistic, un parteneriat inovator, dezvoltat și susținut de către Inspectoratul Școlar Ilfov, Consiliul Județean Ilfov, Digi World (prin emisiunea Digipedia) și Măgurele Science Park.

În prezent, proiectul pilot este implementat în 31 de școli din județul Ilfov și peste 1.300 de elevi din clasele V-VIII, au ales să participe la ORA DE ȘTIUT, disciplina opțională de tip integrat, prin care pot aprofunda atât domeniile de larg interes din cadrul științelor STEM (Știinţă, Tehnologie, Inginerie şi Matematică), cât și Științele Vieții și Pământului sau domeniile socio-umane.

La inițiativa Comisiei speciale a Camerei Deputaților pentru automatizare și viitorul muncii, miercuri, 10 mai, între orele 14:00-16:00, va avea loc o dezbatere privind evaluarea rezultatelor programului instructiv-educativ ORA de ȘTIUT și modul în care acesta poate fi integrat la nivel național în vederea modernizării și dezvoltării sistemului actual de învățământ.

Originalitatea programei ORA DE ȘTIUT derivă din suportul educațional diversificat, asigurat în premieră în mass-media românească, prin accesul la arhiva digitală a celei mai longevive și prestigioase emisiuni științifice, Digipedia, un veritabil vector de popularizare a științelor, cu sute de ore de emisiuni puse la dispoziția elevilor și cadrelor didactice.

Bogdan Chirițoiu, Director Digi Documentare, a declarat: „Am descoperit multă dorință din partea profesorilor, de a se ralia acestui proiect, ceea ce era normal să se întâmple. Una dintre premisele de la care am pornit a fost, de fapt, realitatea, anume că este evident faptul că elevul a devenit (în sfârșit) elementul participativ și proactiv în procesul modern de educație. El recreează, indirect, o nouă platformă de instruire, mai pregătită și mai adaptată lui însuși, dar și direcției către care se îndreaptă lumea. Acest proiect este important, pentru că poate fi un real catalizator și generator de idee și acțiune”.

Noua disciplină opțională propune atingerea cunoașterii prin predare interdisciplinară, prin acces la conținuturi captivante, dublat de explorare și învățare experimentală cu ajutorul activităților practice și lucrului în echipă.

“Cred că putem aduce un suflu nou tocmai prin corelarea programei cu realitățile de la clasă. Am încercat să propunem activități de învățare cât mai moderne, interactive, dar și foarte clar formulate, bazate pe principiul interdisciplinarității și aplicabilității în cotidian. Colaborarea cu Digipedia este esențială, pentru că a asigurat stârnirea interesului elevilor și profesorilor. Conținutul media al emisiunilor este punctul de pornire către activități educaționale mai bune. Stimulează mult creativitatea, imaginația, valorifică multiple tipuri de inteligență. Important este că oferă modele copiilor, acele modele de oameni care s-au dezvoltat, au reușit în viață prin știință, prin cercetare”, precizează dna Inspector General Adjunct prof.dr.Cristina Ghiță-Petre din partea Inspectoratului Școlar Județean Ilfov.

Astfel, ORA DE ȘTIUT crează un cadru educațional modern care dezvoltă abilități și competențe, încurajează gândirea critică și capacitatea de a observa, de a înțelege și prelucra informațiile științifice pentru a oferi răspunsuri practice la situații din viața de zi cu zi.

Această abordare încearcă să răspundă provocărilor viitorului, să educe tinerii de astăzi pentru meseriile de mâine, prin lărgirea universului de cunoaștere și dinamizarea procesului de învățare.

Programa este realizată în conformitate cu prevederile Metodologiei privind dezvoltarea curriculumului la decizia școlii, aprobată prin OME nr. 3238/2021.

Susținerea acestui demers constituie o nouă acțiune de responsabilitate socială, înscrisă în axa #DIGIEdu, prin care Grupul DIGI sprijină accesul elevilor la programe educaționale de calitate și contribuie la construirea unei societăți mai bune.

Despre Digipedia Știință

Mai mult ca oricând, Digipedia a acordat o importanță sporită omului, în raport cu știința, tehnologia și mediul înconjurător, cu avalanșa știrilor contradictorii sau false, s-au dezbătut probleme precum poluarea, încălzirea globală accentuată, fenomenele meteo imprevizibile sau împărțirea cosmosului între marile puteri. Discuțiile au fost realizate alături de importanți oameni de știință, profesori și jurnaliști, în încercarea de a descoperi și înțelege mersul lucrurilor. Digipedia, cel mai important si longeviv talkshow de știință din media românească, ţine pasul cu evoluţiile din ce în ce mai ameţitoare şi mai greu de cuprins ale acestui domeniu esenţial.

Din 2012, în fiecare vineri seară, de la ora 21:00, Digipedia Știință este singura emisiune din România care aduce telespectatorilor, săptămânal, cele mai noi subiecte din domeniul științei și al tehnologiei, acestea fiind dezbătute alături de invitați de renume. Totodată, aceasta este și cea mai longevivă emisiune a canalului Digi World. Aceste ediții speciale Digipedia-Știință nu ar fi posibile fără dedicarea echipei DIGI Docs, reprezentată de Mihaela Popescu, în calitate de producător executiv și regizor și Bogdan Giurcă, în calitate de editor montaj.

Despre Digi World

Digi World este parte a grupului DIGI | RCS & RDS. Grupul mai deține canalele Digi24, Digi Sport 1, 2, 3, 4, primul post TV Ultra HD din România, Digi 4K, televiziunile tematice Digi Life și Digi Animal World, cele de muzică, UTV, Music Channel, Hit Music, postul de filme (pay-tv), Film Now, și posturile de radio PROFM, Digi FM, Dance FM și Chill FM, televiziunile de muzică UTV, Music Channel, Hit Music și posturile de radio PROFM, Digi FM, Dance FM și Chill FM.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
audiente radio 2025 770x440
Digi FM are cea mai mare creștere de audiență dintre toate radiourile...
KV Parteneri - DIGI FM_4x5web
Conferința OPEN MINDS revine în 4 iunie cu peste 50 de speakeri și...
Victoria Stoiciu
Victoria Stoiciu: Violenţa împotriva femeilor atinge cote alarmante...
Pe aceeași temă
vizual comunicat _audiente_q1_2025_770x440
Campus Media TV câștigă tot mai mult teren în preferințele ascultătorilor: Digi FM – cea mai...
Vizual Comunicat de presă_DigiWorld_ediții speciale 1 Decembrie
Descoperă tehnologia care redefinește lumea, pe 1 Decembrie, la Digi World
Vizual comunicat de presă_Noaptea Muzeelor
Digi World prezintă „Ținutul Buzăului” - o trilogie documentară remarcabilă, proiectată în...
Vizual CP_Digi World_28 decembrie 2023
Digi World propune o incursiune fascinantă în universul celulelor stem și al tehnologiei CRISPR
Te-ar putea interesa și
Vizual_CP-Zona-de-risc-Digipedia_editii speciale
Digi World aduce două producții TV speciale, în premieră, pe 1 Decembrie
Untold
Record absolut la UNTOLD! Peste 115.000 de fani au trecut pragul tărâmului UNTOLD în ziua în...
Digi FM LIVE de la Untold 2023
Programul Digi FM se aude și în 2023 LIVE de la Untold #vrajitidemuzica
Vizual_CP_Jurnalul de Știinte
Emisiunea „Jurnalul de Științe” aniversează 6 ani de inovație, în doze precise
Partenerii noștri
DigiSport Cum a fost numită FCSB de presa din Macedonia de Nord, după tragerea la sorți din UEFA Champions League
Cum a fost numită FCSB de presa din Macedonia de Nord, după tragerea la...
PeRoz Violeta Bănică se mută în SUA în mai puțin de două luni: "Vreau să văd cum e să nu fii fiica cuiva. Trebuie să fiu mai independentă"
Violeta Bănică se mută în SUA în mai puțin de două luni: "Vreau să văd cum...
Film Now Pamela Anderson, chimie evidentă cu Liam Neeson, în The Naked Gun. Scena surprinzătoare din TRAILER: "Ne-am distrat teribil"
Pamela Anderson, chimie evidentă cu Liam Neeson, în The Naked Gun. Scena...
Digi World Rutina surprinzătoare de dimineață a lui Novak Djokovic. Cele două băuturi cu care își „detoxifică” organismul
Rutina surprinzătoare de dimineață a lui Novak Djokovic. Cele două băuturi...
ProFM Justin Bieber rupe tăcerea: „Nu-mi mai cereți să mă vindec. Știu că am probleme”. Mesajul postat de artist pe rețelele de socializare
Justin Bieber rupe tăcerea: „Nu-mi mai cereți să mă vindec. Știu că am...
Digi Life O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei năstrușnice, a murit la 97 de ani. A pozat pe mătură ca Harry Potter, în costum de câine sau de zână
O străbunică din Japonia, care a cucerit internetul cu pozele ei...
examen, test, bacalaureat
Rezultate Bac 2025. Când se afișează primele note și când se depun...
Kate Middleton
Prinţesa Kate a Marii Britanii, în convalescenţă după cancer, va lipsi de...
Ultimele știri din matinal
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
haihui2 2025
„Ne-au urmărit cu camerele ascunse” – Cum a fost călătoria HaiHui în Doi în Coreea de Nord
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
Ultimele știri
O femeie a fost prinsă la furat lavandă de două ori, în mai puțin de o oră
O femeie a fost prinsă la furat lavandă de două ori, în mai puțin de o oră, în Sectorul 6 din...
Cupa Stanley, spartă de jucătorii de la Florida Panthers după titlul din NHL/ Profimedia
Cupa Stanley, spartă de jucătorii de la Florida Panthers după titlul din NHL
ALTAR @ UNTOLD X - 4x52
ALTAR, trupa legendară din Cluj, urcă pentru prima dată pe scena UNTOLD – aniversare de 35 de...
Protest against Iranís regime envoy's chairing of the UN Human Rights Councilís Social Forum in Geneva, Switzerland - 3 Nov 2023
Iranul va răspunde ferm dacă SUA se vor implica direct în atacurile israeliene, ameninţă...