Acum la Digi FM Antonia Stancu SIA - Unstoppable

Nou focar de coronavirus în România. Zeci de angajați ai unei fabrici din București au COVID-19

Fabrica Kandia - măsuri de siguranță

Actualizare: Kandia a transmis o poziție oficială vizavi de situația angajaților depistați cu COVID-19. Iată ce spun reprezentanții companiei: 

„Am luat extrem de rapid toate măsurile necesare astfel încât angajații depistați pozitiv să fie izolați la domiciliu, conform protocolului medical actual. În plus, am luat legătura cu autoritățile și am anunțat aceasta situație astfel încât toți contacții direcți ai angajaților depistați pozitiv să fie anunțați și să ne asigurăm că sunt respectate toate regulile de autoizolare. Dorim să menționăm că niciunul dintre angajații depistați pozitiv nu a intrat în contact cu produsele companiei.

Din respect față de procedurile în vigoare și acționând preventiv pentru a limita orice posibilă răspândire a virusului, am decis să închidem momentan fabrica și să testăm toți angajații companiei.

Consumatorii trebuie să știe că toate produsele companiei Kandia sunt sigure, fabrica dispune de linii automate de producție și este certificată anual la standard HIGH LEVEL de companii autorizate în domeniul siguranței alimentare.

Continuăm să dezinfectăm conform procedurilor interne, zilnic, toate spațiile de producție, vestiare, cantine și toaletele folosite de angajații noștri din producție; Igienizăm  prin nebulizare toate spatiile de producție și traseele utilizate de angajații noștri din producție.

Încă de la începutul pandemiei am fost încontinuu preocupați de asigurarea unui mediu de lucru și a unui climat de producție care să ofere maxim de siguranță.

În plus, accesul în companie (fabrică și birouri) a fost permis numai pe baza controlului de temperatură. Am  modificat fluxurile tehnologice astfel încât să existe o distanță de minim 2  metri între persoane, iar acolo unde nu a fost posibilă distanțarea fizică din cauza procesului tehnologic, au fost instalate  bariere impermeabile conform recomandări OMS .

Curățenia și dezinfectarea personalului, echipamentelor și mediului au fost practici constante în fabrică. Suplimentar am dotat personalul cu măști de unică folosință, mănuși, viziere, uniforme suplimentare de protecție, atât pe perioada desfășurării activității de producție cât și în timpul transportului între domiciliu și fabrică. Atât pentru fabrică dar și pentru spațiul de birouri, s-au efectuat operațiuni regulate de dezinfectare și sterilizare zilnică cu UV, s-au asigurat substanțe dezinfectante în toate zonele de lucru, materiale sanitare pentru protecție individuală și colectivă.

Nu în ultimul rând, tratăm cu grijă și aspectele administrative în colaborare cu partenerul nostru logistic, care la rândul său a luat măsuri de separare a schimburilor din depozite, de dezinfectare a spațiilor și de dotare a personalului cu echipamente și soluții de protecție, dar și de protejare a șoferilor care livrează în această perioadă inclusiv în zonele cele mai afectate ale României.”


20 de angajați ai fabricii de ciocolată Kandia au fost depistați cu noul coronavirus. O angajată a fost testată pozitiv cu COVID-19 miercurea trecută, iar întreaga secție este acum închisă. 

Săptămâna trecută, compania a decis să fie testați toți angajații, după ce pe 10 iunie, o angajată a fost diagnosticată cu coronavirus. Toți angajații găsiți infectați vor intra în carantină.

Direcția de Sănătate Publică a Capitalei a fost informată astăzi de Kandia Dulce cu privire la rezultatele testărilor.

Din cei 51 angajați testați pentru depistarea infecției cu SARS-CoV-2, 20 au avut rezultate pozitive. DSPMB a inițiat imediat, conform procedurilor, ancheta epidemiologică, aceasta fiind în acest moment în desfășurare. Persoanele depistate pozitive urmează să fie internate în spitalele desemnate COVID, au transmis inspectorii DSP București.

Foto: Kandia.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
kelemen hunor inquam george calin 2023-06-13-7080
Kelemen Hunor, revoltat că Salrom are 600 de angajați doar în Capitală: "Păi, minele nu sunt...
Neymar/ Profimedia
Neymar are COVID-19, a anunţat clubul FC Santos
Press Conference After the EU Summit in Brussels, Belgium.
Macron îşi aminteşte, la cinci ani de la prima izolare din cauza pandemiei covid-19, o...
test covid coronavirus
CIA spune că este "mai probabil" ca boala COVID-19 să fi provenit dintr-un laborator, dar nu...
Te-ar putea interesa și
Mark Zuckerberg trist
Meta anunţă noi reduceri de personal. Sunt vizaţi 5% din angajaţi, cu performanţele cele mai...
Polițist din penitenciar, Franța/ Shutterstock
Un deţinut a luat ostatici cinci angajaţi ai unei închisori din sudul Franţei
Spitalul Clinic Colentina
Spitalul Colentina poate relua internările în cele şase secţii unde acestea au fost...
Image,Of,Floating,Macro,Covid-19,Cells,Over,Doctor,Taking,Sample
Un nou studiu dezvăluie speciile de animale cel mai probabil implicate în declanşarea...
Partenerii noștri
Digi24 Tragedia ascunsă a „supraviețuitorilor miraculoși”: Au sfidat moartea, dar nu au fost pregătiți pentru ce i-a așteptat după dezastru
Tragedia ascunsă a „supraviețuitorilor miraculoși”: Au sfidat moartea, dar...
DigiSport Farul - Oțelul 2-0, ACUM, Digi Sport 1. GOOOOL! Tănasă a făcut dubla!
Farul - Oțelul 2-0, ACUM, Digi Sport 1. GOOOOL! Tănasă a făcut dubla!
PeRoz Halle Berry a dansat în costum de baie până i-a căzut slipul. Momentul amuzant, surprins de iubitul ei și postat pe Instagram
Halle Berry a dansat în costum de baie până i-a căzut slipul. Momentul...
Film Now Eric Dane nu renunță la actorie, în ciuda bolii grave de care suferă: "Voi merge mai departe până când roțile vor cădea"
Eric Dane nu renunță la actorie, în ciuda bolii grave de care suferă: "Voi...
Digi World Care e temperatura ideală la care să-ți speli hainele. Ce setare trebuie să alegi ca să elimini microbii din fibre și să nu-ți încarci factura de energie electrică
Care e temperatura ideală la care să-ți speli hainele. Ce setare trebuie...
Stirile Kanal D Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie? Transmite-le un mesaj de "La mulți ani"!
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie? Transmite-le un mesaj de "La mulți...
ProFM Cleopatra Stratan, așa cum rar se arată. În costum de baie, la piscină, spre încântarea fanilor: "Întruchipezi naturalețea și gingășia"
Cleopatra Stratan, așa cum rar se arată. În costum de baie, la piscină...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
871571_871571_elicopter-smurd
Accident cu mai multe motociclete pe Transalpina. Doi bărbați au murit și o femeie a fost...
protest pe tir, autostrada a1
Protest pe A1. Doi șoferi și-au oprit TIR-urile pe autostradă, s-au urcat pe cabină și au...
Transfagarasan Road seen from Balea Lake area in Fagaras Mountains (part of Carpathian Mountains), Romania
Un motociclist a fost accidentat grav pe Transfăgărășan, fiind inconștient și intubat. A fost...
munte
Un ucrainean salvat de salvamontiștii români după ce a trecut granița, în stare critică după...