Președintele Camerei Deputaților va sesiza CCR privind un eventual conflict de natură constituțională. Marcel Ciolacu și-a anunțat intenția în contextul în care Klaus Iohannis a decis să îl desemneze din nou pe Ludovic Orban pentru funcția de premier.
Mâine (vineri, n.r.) o să mă văd cu juriștii de la partid și îmi confer acest drept, în calitate de președinte al Camerei Deputaților voi face o sesizare să vedem cât de legală este și dacă nu a fost declanșat un conflict juridic constituțional. Este în funcție ca și interimar. Premierul desemnat nu este susținut de nimeni, a declarat Marcel Ciolacu.
Liderul interimar al PSD a mai spus că se aștepta la decizia președintelui, care, în opinia sa, a ales varianta „prelungită de criză politică”.
Nu pot să fiu mincinos, mă așteptam la această decizie. Președintele României a ales o variantă prelungită de criză politică. Presupun că și-o va și asuma. Noi ne vom strânge luni la partid și împreună cu colegii mei vom face planul și strategia pentru perioada următoare, a spus Ciolacu.
Președintele PSD București, Gabriela Firea, a anunțat anterior că luni se va întruni Comitetul Executiv al PSD pentru a decide pașii de urmat.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!