Pe grupul de pe Facebook Voluntari în Europa, sunt mai mulţi șoferi de TIR care fac apel la persoanele care îi pot duce la secțiile de votare, postându-și coordonatele GPS. Iar oamenii le răspund și se duc să îi preia.
Astfel de anunturi sunt postate din Franta, Spania, Italia și Germania. Iată câteva dintre ele:
„Bună ziua, nu am cum să nu-i mulțumesc acestei minute doamne,Liliana Bouladoux,care a venit din Paris până la Fontainebleau să ne duca pe noi trei,#ăștia,să votam în Fontainebleau,fără o pretenție financiară,asa am mai gasit încă 3 români în parcare,bucuroși si ei că reușesc să voteze,deci după mesajul meu de ajutor,doamna a făcut 6 români fericiți, îi mulțumim mult, sufletul de român nu moare niciodată”
![]()
- „Suntem mai mulți șoferi de camion în parcarea de la vama Thayngen, am vrea și noi sa votam dacă e cineva prin zona sa ne ajute. Știm că suntem cam departe de orice secție de vot, dar totuși.... poate e cineva amabil.”
 - „Buna ziua.Sunt 4 colegi in Parcare pe autostrada la 30 km de sectia de vot LE MANS,FRANTA.gasim un voluntar in zona?”
 - „Buna ziua ! Suntem 4 șoferi la Gartner Kehl D-77694 otto-hahn-str.12 . Si vrem sa mergem la votare . Pana la Strasbourg la Consulat sunt vro 9 km . Se oferă cineva ? Va multumim”
 - „Sint foarte fericit că am putut vota astăzi la Stockholm.Multumesc Dan Popescu pentru ajutor!”
 - „Bună ziua,dragi români! #Spania #Andujar #Jaen Sunt un simplu șofer de tir,un român adevărat cu suflet bun găsesc și eu pt.a reuși să votez? Cu stimă și respect.”
 
![]()
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Main foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute. 
 Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!