Cabina unui camion încărcat cu 24 tone de azotat de amoniu a luat foc în Timiș. Circulația rutieră a fost întreruptă total.
Potrivit Centrului Infotrafic, incendiul a izbucnit la intersecția DN59 cu DJ 692, în zona localității Sânandrei. Echipajele de poliție au izolat zona, iar pompierii intervin pentru stingerea flăcărilor.
La fața locului s-au deplasat de urgență 2 autospeciale de stingere cu apă și spumă, un echipaj SMURD și 12 pompieri. Incendiul s-a manifestat la o roată de pe puntea spate a remorcii autotrenului. În acest moment, incendiul a fost stins. Încărcătura nu a fost afectată. Pompierii au asigurat zona și au verificat încărcătura pentru a evita orice pericol. Urmează a se stabili cauza care a dus la producerea incendiului, transmite ISU Timiș.
Azotatul de amoniu este o substanță extrem de periculoasă. Pe 24 mai 2004, o încărcătură similară cu cea a camionului din Timiș a explodat în urma unui accident produs pe DN2, la 32 de kilometri sud de Buzău. 18 persoane au murit (dintre care șapte pompieri, trei localnici și doi jurnaliști ai Antenei 1) și 13 au fost grav rănite. Deflagrația a produs un crater adânc de peste 6 metri, iar bucăți de metal au fost aruncate pe o rază de 200 de metri.
Același azotat de amoniu, folosit în agricultură ca îngrășământ chimic, a generat explozia devastatoare din zona portuară a capitalei Libanului. Aproape 160 de oameni au murit, alte 6.000 au fost rănite, iar 300.000 au rămas fără locuințe în urma deflagrației. Pagubele sunt estimate la 15 miliarde de dolari.
Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!
Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!
Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!