Acum la Digi FM Kris Kross Amsterdam - Stay (Never Leave)

Klaus Iohannis a criticat actualul guvern, pe care îl acuză că a avut alte planuri

Klaus Iohannis

„20 de ani nu s-a facut mai nimic pentru digitalizarea administrației publice, deși era declarată prioritate”, spune președintele Klaus Iohannis.

Prezent la un eveniment dedicat sectorului IT, șeful statului a criticat guvernările din ultima perioadă, dar a atacat și actualul cabinet condus de Viorica Dăncilă, pe care îl acuză că a avut alte planuri.

„În sectorul digital, România este astăzi o țară a paradoxurilor. În ultimul deceniu, industria IT&C a ajuns la 6% din PIB. Valoarea actuală a pieței autohtone de profil este de circa 4,5 miliarde de euro, iar capitalul uman include peste 140 de mii de profesioniști angajați în domeniu.

Cu toate acestea, digitalizarea economiei a rămas în urmă, în condițiile în care mai mult de o cincime dintre români nu au utilizat niciodată internetul și mai puțin de o treime are competențe digitale elementare, iar între zonele urbane și cele rurale decalajele digitale se adâncesc de la an la an.

Avem, din păcate, cea mai scăzută performanță din Uniunea Europeană în privința serviciilor publice digitale, deși au trecut două decenii de când informatizarea administrației a fost declarată prioritate guvernamentală.

Vă aflați aici numeroși reprezentanți ai mediului de afaceri și foarte mulți tineri implicați direct, în diferite forme, în inovare și în cercetare. Cunosc valoarea muncii și a ideilor dumneavoastră și știu că dumneavoastră sunteți motorul dezvoltării României ca națiune digitală.

Tocmai de aceea, mă aștept ca sprijinirea sectorului digital din România să se afle, cu titlu de prioritate zero, pe agenda oricărei guvernări.

Din păcate, guvernanții din ultimii ani au avut ca prioritate zero acapararea legii și a instituțiilor, promovarea imposturii și asaltul asupra statului de drept, economiei de piață și bunei guvernări.

Într-o Românie normală, inovarea tehnologică trebuie privită ca un vârf de lance în dezvoltarea economiei și a societății, atât prin liderii consacrați, cât și prin companiile intrate recent pe piață.

Transformarea digitală a statului nu este doar despre digitalizare, ci despre transformarea profundă a funcționării instituțiilor prin eficiență, integritate și transparență.

În toate aceste privințe, guvernarea actuală a mers pe contrasens față de așteptările societății românești, arătând că este o guvernare paralelă cu nevoile de modernizare ale unei societăți de tip european, în secolul XXI.”

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Primăvara 2025
Dylan Paul, alături de mama sa, Nadia Comăneci și tatăl său Bart Conner/ Foto: Facebook
Unde s-a angajat fiul Nadiei Comăneci. Dylan și-a ales un drum...
printesa urbana 2025-2
Prințesa Urbană, la Digi FM: despre viața în Olanda, educația cu...
florin negrutiu 7701
Florin Negruțiu, după dezbaterea istorică de la Cotroceni: „Puterea...
Pe aceeași temă
klaus iohannis
Klaus Iohannis, filmat când mătura trotuarul din faţa casei sale din Sibiu. Imaginile sunt...
Nicușor Dan
Nicuşor Dan: „De la prea mult sos picant, am dat şi răspunsuri neinspirate. Bineînţeles că nu...
Nicusor Dan
Nicuşor Dan l-ar lua consilier la Cotroceni pe Klaus Iohannis: „Are proaspete toate legăturile...
Klaus Iohannis
Au fost desecretizate costurile pentru zborurile preşedintelui Klaus Iohannis. Cât a costat...
Te-ar putea interesa și
Donald Trump Meets With Mark Rutte - Washington, United States - 13 Mar 2025
Trump i-a mărturisit lui Mark Rutte că l-a susţinut pentru funcţia de secretar general al...
Elena Lasconi: „Se încheie astăzi Deceniul Iohannis. Zece ani în urma cărora România s-a ales...
Klaus Iohannis
Klaus Iohannis pleacă astăzi de la Palatul Cotroceni. Ilie Bolojan preia interimatul până la...
Traian Băsescu
Traian Băsescu, reacție după ce Klaus Iohannis și-a dat demisia: "Un act de lașitate. E...
Partenerii noștri
Digi24 Prima reacție a Elenei Lasconi după publicarea pozelor cu Nicușor Dan, Florian Coldea și Victor Ponta
Prima reacție a Elenei Lasconi după publicarea pozelor cu Nicușor Dan...
DigiSport Istvan Kovacs la finala Champions League? Informații din interior și semnalul pe care-l așteaptă FRF
Istvan Kovacs la finala Champions League? Informații din interior și...
PeRoz Prinţesa Charlotte a împlinit 10 ani. „E leită tatăl ei!”. William și Kate au publicat tradiționala fotografie aniversară pe Instagram
Prinţesa Charlotte a împlinit 10 ani. „E leită tatăl ei!”. William și Kate...
Film Now Jennifer Aniston, una dintre cele mai bogate actrițe de la Hollywood, într-o zi obișnuită din viața ei, departe de covorul roșu
Jennifer Aniston, una dintre cele mai bogate actrițe de la Hollywood...
Digi World De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de explicat
De ce uităm unde am pus cheile sau ochelarii? Știința neatenției e ușor de...
ProFM Delia, apariție îndrăzneață într-o rochie scurtă. Fanii au fost impresionați: „Ești pur și simplu superbă”
Delia, apariție îndrăzneață într-o rochie scurtă. Fanii au fost...
Digi Life De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt, limba
De ce mâncarea are gust diferit când suntem răciți. Ce simte, de fapt...
Day Fourteen: The Championships - Wimbledon 2023
Prinţesa Charlotte, zâmbitoare în timpul unei drumeții. A zecea ei...
Ultimele știri din matinal
minelli la matinal
Minelli între turnee în America și viața de mamă: Copiii îmi dau note la piesele noi
savu crioveanu oana
Sănătatea somnului și trendurile bizare explicate de dr. Marius Sava
mihai sturzu tabara aviatie
Mihai Sturzu despre Victor Ponta: „Mereu a fost fair-play cu mine”
nicole puya
Nicole Cherry și Puya, în matinalul Digi FM: „E vina mea” nu e doar o piesă, e un semnal de...
Ultimele știri
Prince Harry Court Case, Royal Courts of Justice, London, UK - 09 Apr 2025
Prinţul Harry pierde recursul împotriva deciziei guvernului britanic de a îi reduce protecţia...
VERSTAPPEN Max (ned), Red Bull Racing RB19, 3-Time F1 World Champion Celebration with Kelly Piquet during the 2023 Formu
Max Verstappen a devenit tată. Kelly Piquet a născut o fetiţă. „Eşti cel mai mare dar al...
Food distribution in Gaza amid Israeli attacks
Copiii înfometați din Gaza caută hrană în grămezile de gunoi, semnalează ONU
mihai leu1
Mihai Leu, mesaj din spital: Vă mulţumesc din inimă! Vă simt aproape, iar fiecare mesaj de...