Acum la Digi FM PEDRO CAZANOVA INVITES ANDREA - Selfish Love

Karim Benzema a plecat de la Real: „A fost o călătorie minunată. Am avut norocul de a-mi îndeplini visul din copilărie”

Karim Benzema a plecat de la Real „A fost o călătorie minunată. Am avut norocul de a-mi îndeplini visul din copilărie”
Karim Benzema a plecat de la Real „A fost o călătorie minunată. Am avut norocul de a-mi îndeplini visul din copilărie” / Profimedia Images

Karim Benzema şi Real Madrid s-au despărţit. Marţi, clubul spaniol a organizat un "act instituţional de omagiu şi despărţire" în onoarea atacantului său francez, care pleacă după 14 sezoane la Madrid. Zeci de persoane, printre care şi coechipieri ai lui Benzema, au asistat la ceremonia care a durat aproximativ douăzeci de minute.

Un videoclip omagial a fost difuzat înainte ca Florentino Pérez, preşedintele istoric al Realului, să ţină un discurs. A fost "o zi foarte dificilă" pentru tehnicianul de 76 de ani, care a lăudat "magia unui fotbalist precum Karim", sub privirile lui Thibaut Courtois, Luka Modric şi Lucas Vazquez.

"Ai devenit unul dintre cei mai buni din toate timpurile. Te-am văzut făcând lucruri incredibile cu tricoul nostru în toată lumea. Şi asta nu va fi uitat niciodată de niciun madrilen. Suntem cu toţii foarte mândri de tine", a spus Pérez, înainte de a-i da cuvântul lui Benzema, potrivit News.ro. 

Fostul jucător de la Lyon, care a ajuns la Real la vârsta de 21 de ani, şi-a amintit de întâlnirea cu Pérez. "Mi-am spus că el a fost omul care i-a adus pe Ronaldo şi Zidane", a râs Benzema, care spune că a "savurat ca un copil" fiecare victorie şi fiecare dintre cele 25 de trofee pe care le-a câştigat la Madrid.

"Este dificil să vorbeşti cu atâta emoţie, dar am vrut să le mulţumesc celor de la Real Madrid şi coechipierilor mei", a spus câştigătorul Balonului de Aur 2022. "A fost o călătorie minunată în viaţa mea. Am avut norocul de a-mi îndeplini visul din copilărie". Fără a spune mai multe despre viitorul său, Benzema a declarat că a venit "timpul să plec şi să trăiesc o altă poveste". "Am semnat pentru Madrid şi am vrut să mă retrag aici, dar nu a fost aşa", a deplâns el discret.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
digifm_untold_780x440
Digi FM la UNTOLD X: 10 ani de magie, 10 ani vrăjiți de muzică!
UNTOLD Universe
Untold 2025: Line-up-ul complet și artiștii care vor electriza cele 7...
510527075_18011357156757690_4766898171676840438_n
We Love Music Festival revine în forță la Râmnicu Vâlcea, în 15 – 16...
Pe aceeași temă
Madrid, Spain, May 2022: The flag of Real Madrid Club de Fútbol waving in the wind on a clear day. Real Madrid C.F. is a Spanish professional football
Real Madrid vizează venituri record de 1,3 miliarde de euro pentru sezonul 2025-2026
Luka Modric
Luka Modric, despărțire de Real Madrid, după 13 ani: "Clubul care mi-a dat totul". Va juca la...
Kylian Mbappe / Profimedia
Real Madrid a învins Borussia Dortmund, scor 3-2, şi s-a calificat în semifinalele Cupei...
Real,Madrid,Logo,On,Dark,Background,With,Metallic,Surface.,3d
Real Madrid este în continuare cel mai valoros club de fotbal din lume, potrivit Forbes
Te-ar putea interesa și
Xabi Alonso
Xabi Alonso, numit antrenor la Real Madrid. Îl înlocuiește pe Carlo Ancelotti, care preia...
Xabi Alonso
Xabi Alonso, despre posibilitatea de a prelua Real Madrid: „Ştiu că există zvonuri, dar eu mă...
Real Madrid v Valencia CF - LaLiga EA Sports, Spain - 05 Apr 2025
Real Madrid – Valencia 1-2. Victorie istorică pentru oaspeți pe Bernabeu după 17 ani
Real Madrid CF vs Manchester City in Madrid, Spain - 19 Feb 2025
Bellingham, după tripla reuşită de Mbappe: „Este o plăcere să-l priveşti”. Cea mai bună echipă...
Partenerii noștri
DigiSport ”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea Craiova. Am luat feedback de la Steaua”
”Pariul” lui Mirel Rădoi: ”Asta m-a făcut să-l aduc la Universitatea...
PeRoz Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor neașteptată și abordarea lui curajoasă, la tragedia din Italia
Mihaela și Felix, o iubire stinsă înainte de vreme. De la întâlnirea lor...
Film Now Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat publicul: „Una dintre cele mai proaste nopți din viața mea”
Joaquin Phoenix, noi declarații la 15 ani de la interviul care a șocat...
Digi World Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ, vândute la licitație. Sumele, de-a dreptul fabuloase
Un schelet de dinozaur și cel mai mare meteorit marțian găsit pe Pământ...
Stirile Kanal D „Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de libertate. A fost surprinsă în urmă cu puțin timp, de mână cu fiica ei! Ce are de gând să facă de acum înainte
„Eva este foarte fericită. Mergem prin oraș" Elena Udrea, prima zi de...
ProFM Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția lui Chris Martin după ce i-a expus fără să-și dea seama
Șeful unei companii tech, prins cu amanta la un concert Coldplay. Reacția...
Digi Life Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de perlă”
Oamenii de ştiinţă au descifrat secretul tabloului „Fata cu cercel de...
felix baumgartner si mihaela radulescu (2)
Cine va moșteni averea lui Felix Baumgartner. Iubitul Mihaelei Rădulescu a...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Themenfoto: Felix Baumgartner, Extremsportler, Tod, Todesfall, Verunglueckt, Verstorben, Abgestuerzt, 18.07.2025
Fosta parteneră a lui Felix Baumgartner, mesaj după decesul sportivului: „Erai ca un...
andreea balan
"Furtuna a făcut ravagii și la mine". Andreea Bălan și-a găsit dulapul cu costumații de scenă...
Volodimir Zelenski și Donald Trump/ Foto: X
Zelenski spune că el şi Trump lucrează la un „mega-acord”: SUA ar urma să cumpere drone din...
Ion Ceban
Primarul Chişinăului, interzis în România, îi dă replica ministrului Oana Ţoiu şi acuză...