Acum la Digi FM FERGIE - Big girls dont cry
Vrei să asculți mai ușor? Descarcă aplicația Digi FM

Joe Biden îşi publică declaraţiile fiscale şi îi cere lui Donald Trump să facă acelaşi lucru

Joe Biden
Foto: Captură video Digi24

Joseph Biden, candidatul Partidului Democrat în scrutinul prezidenţial din SUA, îşi va prezenta marţi situaţia fiscală pe anul 2019, iar echipa sa de campanie îi cere preşedintelui Donald Trump să procedeze la fel.

Kate Bedingfield, directorul-adjunct al echipei de campanie a lui Joe Biden, a declarat, înaintea primei dezbateri electorale între cei doi candidați, că documentele despre situaţia fiscală pe anul 2019 vor fi publicate marţi după-amiază. De asemenea, va fi prezentată situaţia fiscală a candidatei democrate la funcţia de vicepreşedinte, Kamala Harris.

„Este vorba de un nivel istoric al transparenţei, cu scopul de a reda încrederea cetăţenilor americani că liderii lor vor avea grijă de ei, nu de interesele proprii”, a spus Kate Bedingfield, potrivit Mediafax.

Donald Trump a declarat luni că a achitat impozite de „milioane de dolari”, precizând însă că este îndreptăţit la facilităţi fiscale, prin credite şi ca urmare a scăderii valorii activelor. Preşedintele SUA a reacţionat la un articol al cotidianului The New York Times potrivit căruia ar fi achitat impozite federale de doar 750 de dolari anual, în 2016 şi 2017, după o perioadă în care a raportat pierderi puternice ale companiilor pe care le deţine.

„Am plătit taxe de milioane de dolari, dar am fost îndreptăţit, ca toată lumea, la facilităţi pentru devalorizarea activelor şi la credite fiscale. Sunt extrem de puţin îndatorat, am foarte puţine datorii în raport cu valoarea activelor”, a scris Donald Trump pe Twitter.

Preşedintele SUA a subliniat că are „active extraordinare” şi o situaţie financiară „foarte impresionantă”, potrivit agenţiei Reuters.

Donald Trump a refuzat să publice declaraţiile fiscale, argumentând că este vizat de un audit al Serviciului fiscal (IRS). Însă instituţia susţine că nu există interdicţii de publicare a declaraţiilor fiscale.

Potrivit cotidianului The New York Times, Donald Trump are datorii de sute de milioane de dolari din cauza pierderilor financiare suferite de companiile pe care le deţine, astfel că profită de situaţie pentru a evita plata impozitelor.

Donald Trump susţine că New York Times a obţinut ilegal datele despre situaţia sa fiscală, dar publicaţia a respins acuzaţiile.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Vrei să asculți mai ușor?
Descarcă aplicația Digi FM
Recomandări DigiFM
PETRECEREA LUI DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix 2026 - Part 18
daianu
Daniel Dăianu lansează un avertisment dur: „România riscă să intre cu...
mihai tatulici
Mihai Tatulici, prima voce din seria „Ca să știi ce se întâmplă”: O...
horia brenciu2
Ce l-a învățat Ana Bogdan pe Horia Brenciu și dezvăluirea...
Pe aceeași temă
Donald Trump
Trump susține că a primit din partea Iranului angajamentul de a nu dezvolta arme nucleare
President Trump Meets With His Cabinet At The White House
Trump are „o sănătate excelentă” la aproape 80 de ani, dar medicii săi au câteva recomandări
Crowds gather to see albino buffalo nicknamed ‘Donald Trump’ ahead of Eid al-Adha in Bangladesh
Povestea inedită a bivolului „Donald Trump”. Celebritatea dobândită pe internet și „coafura...
DC: President Biden and the First Lady Depart the White House, Washington, District of Columbia, USA - 28 Nov 2023
"M-a speriat de moarte. Am crezut că are un AVC". Jill Biden s-a temut pentru soțul ei în...
Te-ar putea interesa și
President Trump Campaigns With Congressman Mike Lawler In New York
„Totul a ieşit perfect”. Trump a făcut un control medical complet, înainte de a împlini 80 de...
President Trump And SSA Commissioner Frank Bisignano Mark 90th Anniversary Of Social Security Act In Oval Office - 14 Aug 2025
Trump afirmă că acordul cu Iranul a fost „negociat”, iar Strâmtoarea Ormuz va fi redeschisă...
Un bărbat a deschis focul asupra agenţilor Serviciului Secret în faţa Casei Albe/ Profimedia
Un bărbat a deschis focul asupra agenţilor Serviciului Secret în faţa Casei Albe. Trump se...
colbert
„The Late Show” cu Stephen Colbert, la final. Paul McCartney a stins luminile la Teatrul Ed...
Partenerii noștri
Digi24 Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu conducta Drujba neavariată și îl acuză pe Zelenski că minte
Premierul slovac Fico pretinde că are imagini „secrete” din satelit cu...
DigiSport 10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
10.000.000€ pentru transferul lui Ionuț Radu
PeRoz Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este ultimul test înainte de abundență
Patru zodii trec printr-o perioadă dificilă. Astrologii spun că este...
Film Now Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e miliardarul cu care a fost pozată în tandrețuri în aeroport
Emma Watson, surprinsă în timp ce se săruta cu noul iubit. Cine e...
Digi World Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și rețelele sociale
Poți fi dependent de scroll? Ce spune neuroștiința despre dopamină și...
Stirile Kanal D Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului despre Melania Trump. A și fost logodit cu ea
Cu ce româncă celebră s-a iubit regizorul din spatele documentarului...
ProFM Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision: lacrimi, rock și multă muncă
Digi Life Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este numărul exact de ore de somn recomandat
Dormitul până târziu în weekend îți poate afecta sănătatea. Care este...
Ultimele știri din matinal
stefania speak (12)
De ce are Speak peste 300 de perechi de sneakers: „A fost o traumă. Când eram mic, nu aveam...
damian draghici (1)
„Oricum o să mori, așa că fii autentic" – Damian Drăghici, sincer până la capăt la matinalul...
vlad craioveanu oana zamfir kira hagi (3)
Kira Hagi, despre iubire, bunici și teatru: Mă simt binecuvântată că port acest nume
antonia si liviu22
Antonia și Liviu Teodorescu, nebunie în studioul Digi FM: "A la long" - colaborarea pe care...
Ultimele știri
Ziua Copilului la Cotroceni
Ziua Copilului, sărbătorită la Cotroceni. Nicușor Dan: Copiii ne-au reamintit cât de important...
Flag of USA and a Iranian flag on chessboard. Conflict between those two countries.
Iranul suspendă negocierile de pace cu SUA şi ameninţă că va bloca şi strâmtoarea Bab el-Mandeb
"Fjord" Photocall - The 79th Annual Cannes Film Festival
„Fjord”, în regia lui Cristian Mungiu, se va vedea într-o proiecţie unică în 90 de...
Oprtalj, 210824. Ralph Schumacher, former Formula 1 driver, grape harvest and winery. In the photo: Ralf Schumacher and
Ralf Schumacher și partenerul său francez s-au căsătorit la Saint-Tropez. „Cred că a găsit...