Acum la Digi FM CALVIN HARRIS FT. DUA LIPA - One Kiss

Ion Iliescu neagă faptul că ar fi acordat un interviu pentru „Le Figaro”

iliescu_5

Ion Iliescu a postat un text pe blogul său în care neagă faptul că ar fi acordat un interviu pentru „Le Figaro”. „Fiecare este liber să creadă ce dorește despre PSD, despre situația politică din România, (...) însă nu pot accepta să fiu implicat în lupte politice pentru putere absurde”, a scris fostul președinte despre articolul din ziarul „Le Figaro” în care este citat spunând, printre altele, că PSD traversează cea mai gravă criză din istorie. Ion Iliescu susține că este citat cu lucruri pe care nu le-a declarat niciodată nici ziarului Le Figaro, nici altcuiva.

Ion Iliescu a făcut aceste precizări pe blogul său, sub titlul: „Fake news - Le Figaro”. Iată mesajul complet al fostului lider PSD:

„Am citit cu uimire amestecată cu dezgust un soi de compilație despre PSD și despre situația politică din România, apărută în Le Figaro. Uimire, pentru că Le Figaro a fost întotdeauna un ziar solid, care practica jurnalism de calitate. Dezgust, pentru că sunt citat cu lucruri pe care NU le-am declarat niciodată, nici ziarului Le Figaro, nici altcuiva.

Fiecare este liber să creadă ce dorește despre PSD, despre situația politică din România, despre istoria post-decembristă. Însă nu pot accepta să fiu implicat în lupte politice pentru putere absurde, fără nicio miză nici pentru PSD, nici pentru România. Realitatea prezentată în articol este caricaturală, iar declarațiile care mi se atribuie sunt parte a acestei lupte politice. Nu este intenția mea să particip la așa ceva. PSD este un partid matur și responsabil, care își va rezolva problemele conform statutului său și legilor țării.

In ultima perioada, am ales să fiu cât mai puțin implicat în viața politică din PSD și din România. Iar când voi avea ceva de spus celor din PSD, o voi face direct, fără mijlocirea presei, române sau străine.

Nu cred că avem în față un fake news, ci un act de război mediatic. Ceea ce mi se pare la fel de inacceptabil ca și atribuirea unor afirmații care nu-mi aparțin. Regret că lucrurile au ajuns atât de jos în presă. Mi se pare că jurnalul îmi datoreaza scuze și rectificarea respectivelor afirmații”.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM, la fiecare 30 de minute. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
Dante
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Vara 2025
3 780x440
Digi FM - Sezon nou, de 10
George Simion
AUR a atacat la Curtea Constituțională patru dintre proiectele de...
MADURO BRINGS FORWARD CHRISTMAS IN VENEZUELA
Preşedintele Venezuelei devansează Crăciunul pentru data de 1...
Pe aceeași temă
Bucharest, Romania. 1st Sep, 2025: Sorin Grindeanu, interim president of the Social Democratic Party (PSD), speaks to the press after the PSD National Political Bureau, at the Chamber of Deputies. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Grindeanu: Dacă PNL şi USR merg cu candidat comun la Primăria Capitalei, se doreşte izolarea...
parlament
Toate cele patru moțiuni de cenzură împotriva Guvernului au fost respinse în Parlament
PSD National Political Bureau, Bucharest, Romania - 01 Sep 2025
Grindeanu, în Parlament: PSD respinge toate moţiunile AUR. PSD nu va vota nicio moţiune...
ROMANIA BUCHAREST NEW GOVERNMENT INVESTITURE VOTE
Cele patru moțiuni de cenzură depuse de Opoziție sunt dezbătute duminică în Parlament
Te-ar putea interesa și
Radu Marinescu
Ministrul Justiţiei, întrebat dacă dosarele Revoluţiei şi Mineriadei vor fi îngropate după...
Sorin Grindeanu
Sorin Grindeanu, despre un candidat comun PNL-USR la Primăria Capitalei: "Ar însemna că PSD-ul...
Bucharest, Romania. 11th Aug, 2025: Sorin Grindeanu, interim president of the Social Democratic Party (PSD), speaks to the press after the PSD National Political Bureau, at the party's headquarters in Bucharest. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Grindeanu: PSD va reveni la şedinţele coaliţiei pentru a discuta despre restanţele din...
Mircea Abrudean
Mircea Abrudean: „Nu cred că cineva din coaliţie va vota o moţiune de cenzură împotriva...
Partenerii noștri
Digi24 Miliardarul care l-a depășit pe Elon Musk și a devenit cel mai bogat om din lume. Averea lui a crescut brusc cu 100 de miliarde USD
Miliardarul care l-a depășit pe Elon Musk și a devenit cel mai bogat om...
DigiSport Blănuță, mesaj în miez de noapte, după ce FCU Craiova a fost exclusă de FRF din toate competițiile
Blănuță, mesaj în miez de noapte, după ce FCU Craiova a fost exclusă de...
PeRoz „Țineți-mă în viață!” De ce și-a dorit cu ardoare regina Elisabeta a II-a să mai trăiască după ce a fost diagnosticată cu cancer
„Țineți-mă în viață!” De ce și-a dorit cu ardoare regina Elisabeta a II-a...
Film Now Drew Barrymore și Catherine Zeta-Jones, despre omul care le-a schimbat cariera și viața: "Lui îi datorăm totul"
Drew Barrymore și Catherine Zeta-Jones, despre omul care le-a schimbat...
Digi World Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele și 9 semne pe care să nu le ignori
Metoda ABCDE care îți poate salva viața. Cum recunoști cancerul de piele...
ProFM Lidia Buble, agresată în București de cine nici nu s-ar fi așteptat: "Am luat bătaie cu mătura la prima oră. Încă nu-mi vine să cred"
Lidia Buble, agresată în București de cine nici nu s-ar fi așteptat: "Am...
Digi Life Inedit! O mamă din Noua Zeelandă, în Cartea Recordurilor după ce a alergat desculță pe un traseu de 100 m plin de piese Lego
Inedit! O mamă din Noua Zeelandă, în Cartea Recordurilor după ce a alergat...
Smartphone,Displaying,Eurovision,Song,Contest,Logo,With,A,Blurred,Stage
Eurovision 2026. Spania solicită excluderea Israelului şi ia în...
Ultimele știri din matinal
bitza matinal
Bitză: „Am pierdut timp ca să fac bani, dar nu-mi pare rău. Muzica rămâne gratis în sufletul...
edsta 78aab15e-f0b1-44ca-8552-4dafea62b6ed
Edsta, românul care a cucerit America, revine în România după 24 de ani
radu jude la matinal 2025
Radu Jude, despre cum un film făcut cu un iPhone poate câștiga un Urs de Argint
alexandra stan si adi istrate la matinalul digi fm
Alexandra Stan & Adi Istrate: Povestea nebună a piesei „Aerul”
Ultimele știri
Senators Shaheen, Tillis and NATO Secretary Rutte Hold Capitol Hill Press Conference
Incident cu drone în Polonia. Secretarul general al NATO denunţă "comportamentul periculos" al...
Daciana Sârbu
Daciana Sârbu, declarații neașteptate după ce a făcut publică prima fotografie cu noul iubit...
pumn-violenta-bataie
Profesor bătut de elev după ce i-a atras atenția că nu are voie să fumeze în curtea școlii...
Stelian Bujduveanu
Lucrările de reabilitare a liniei de tramvai 40 pe bulevardul Basarabia vor dura doi ani...