Acum la Digi FM Nono Semen DADDY YANKEE FT. SNOW - Con Calma

Ion Iliescu: „Alegerile din 20 mai 1990 au fost kilometrul zero al evoluţiei democrate a României”

ion-iliescu-operatie-465x215-1280x720

Pe 20 mai 2020 se împlinesc 30 de ani de la primele alegeri libere de după 1989. Ion Iliescu a câştigat primul său mandat de preşedinte al României și a fost denumită „Duminica orbului”. 85% dintre votanţi au pus ştampila pe FSN.

Pe 20 mai 1990, românii aveau ocazia să-și aleagă conducătorii în primele alegeri libere organizate după căderea comunismului. Ion Iliescu a câştigat alegerile prezidenţiale cu un scor zdrobitor - 85%. Contracandidaţii săi, Ion Raţiu (PNŢCD) şi Radu Câmpeanu (PNL) au adunat mai puţin de 15%.

Iliescu a transmis pe blogul său un mesaj în care spune că ce s-a întâmplat atunci nu a fost „Duminica orbului”, ba, dimpotrivă, susținând că au fost primele alegeri „cu adevărat libere”, potrivit Digi 24.

„La trei decenii de la alegerile din 20 mai 1990, ele rămân un eveniment care-şi are locul în cartea de istorie a României moderne, fiind primele cu adevărat libere, după o serie de regimuri mai mult sau mai puţin autoritare, care au implicat şi limitarea dreptului de vot pentru multe categorii sociale. Demonizarea acelor alegeri poate fi, până la un punct, explicată, în contextul unei lupte politice, specifică acelor vremuri. Nu a fost Duminica Orbului, cum place unora să spună. Alegerea, atunci, nu s-a făcut în necunoştinţă de cauză, dimpotrivă. Privind retrospectiv, niciodată ca atunci agenda politicienilor nu s-a identificat atât de puternic cu agenda publică. Am ales, atunci, un Parlament, care era şi Adunare Constituantă”, scrie Ion Iliescu.

Fostul președinte adaugă: „Am construit instituţii, pe baza unei Constituţii care a preluat multe dintre obiectivele Revoluţiei Române, din decembrie 1989. Acum, când se manifestă tot mai făţiş o anumită tentaţie totalitară, apreciem la adevărata lor valoare Curtea Constituţională a României şi Avocatul Poporului. Indiferent de crizele pe care le traversează, România trebuie să rămână, aşa cum şi-au dorit cei care au votat în 20 mai 1990, o democraţie funcţională, în care drepturile şi libertăţile cetăţeneşti sunt garantate şi apărate.”

„România s-a schimbat mult în bine, dar sunt şi lucruri care ne dezamăgesc, şi ne îngrijorează. Dacă în 1990 clasa politică, aflată în proces de structurare, se prezenta în faţa societăţii, cu proiecte şi programe, cu valori democrate, acum constatăm că ea, clasa politică, se rupe tot mai mult de societate, devenind, în anumite aspecte, un soi de frână socială. Agenda publică este ignorată, dialogul cu societatea este superficial, şi nu de puţine ori, ipocrit. Ar fi o dovadă de înţelepciune, şi de responsabilitate pentru clasa politică, dacă ar folosi oportunitatea oferită de criză şi s-ar întoarce la agenda cetăţeanului şi la servirea interesului public”, afirmă el.

„Alegerile din 20 mai 1990 au fost kilometrul zero al evoluţiei democrate a României. Nu a fost totul perfect, nu au mers lin toate lucrurile. Dar programul enunţat atunci, în lunile care au precedat alegerile, a unit naţiunea în jurul unui proiect strategic, cel al integrării europene şi euro-atlantic. Ne-am atins obiectivele, pentru că am crezut în ele. Sper să găsim din nou un proiect, care să unească, în actualele condiţii, naţiunea şi să întărească democraţia”, mai spune Ion Iliescu pe blogul personal.

Subiectele tale preferate sunt și la Știrile Digi FM. Ca să știi!

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
DAN T 2025
Petrecerea lui DanT – DJ Mix Toamnă 2025 - 9
lia savonea
Radu Paraschivescu, la Digi FM, despre prietenia pierdută cu Lia...
mix maraton 2026
Maraton de muzică de Revelion 2026. Din nou, la Digi FM
fritz
Dominic Fritz: „Mi-am depus jurământul de credinţă faţă de România...
Pe aceeași temă
Sorin Grindeanu
Sorin Grindeanu: "Dacă ar fi să votăm în fiecare săptămână o moţiune împotriva doamnei...
marcel ciolacu
Marcel Ciolacu a preluat oficial funcția de președinte al CJ Buzău: "Nu mai am ambiții...
Ciprian Ciucu/ Profimedia
Ciprian Ciucu: „Cred că ar fi un moment în care partidele din coaliţie, PSD şi USR, să înceapă...
george simion 420110163_934816608013778_5289741057103211497_n
George Simion, după ce PNL a acuzat blat între PSD şi AUR la alegerile parţiale: „Să le...
Te-ar putea interesa și
Bucharest, Romania. 19th Nov, 2025: Sorin Grindeanu, president of the Social Democratic Party (PSD), speaks during the launch of the candidacy of Daniel Baluta, mayor of Sector 4, for general mayor of Bucharest. Credit: Lucian Alecu/Alamy Live News
Sorin Grindeanu, după ce Daniel Băluță a ieșit pe locul 3 la alegerile pentru Primăria...
logo-PSD-inquam-octav-ganea
Şedinţă la PSD, după eşecul de la alegerile locale pentru Primăria Capitalei
Bucharest, Romania. 28th Aug, 2025: Sector 4 Mayor Daniel Baluta speaks during a press conference about the reconstruction work on the concrete slab covering the Dambovita River in Unirii Square. Severely degraded, the 350-meter concrete slab partly built
Băluţă: Rezultatul exit-poll-ului este unul neconcludent
Ludovic Orban
Ludovic Orban: „Sper ca, după acest rezultat, PSD să înceteze cu strategia pe care au...
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise, provocări amuzante și magia...
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
Ultimele știri
Mihaela Rădulescu/ Foto: Instagram
Mihaela Rădulescu este din nou în doliu. Mama vedetei s-a stins din viață, la cinci luni după...
Trump announces he has selected the path forward for his ambitious Golden Dome missile defense shield
Donald Trump nu exclude posibilitatea unui război cu Venezuela
French President Emmanuel Macron participates in a Multilateral Meeting with European Leaders in the East Room of the White House in Washington, DC, US. Picture date: Monday August 18, 2025.
Macron vrea să reia dialogul cu Putin. Președintele francez avertizează că negocieri fără...
Doctor's,Hands,In,Gloves,,Medical,Gloves,,Surgeon's,Hands
Medic din Buzău, prins în flagrant luând mită chiar înainte de operație. Ortopedul a ajuns în...