Acum la Digi FM Oana Zamfir și Vlad Craioveanu JASON DERULO FT MICHAEL BUBLE - Spicy Margarita

Internat prăbuşit la Odorheiu Secuiesc. Tânărul care a murit sub dărâmături va fi înmormântat joi, la Lupeni

internat liceu odorheiu secuiesc (1)
Un perete al internatului Liceului ”Tamasi Aron” din Odorheiu Secuiesc, judeţul Harghita, s-a prăbuşit. / Foto: IGSU

Elevul de 17 ani, care a decedat luni la Odorheiu Secuiesc, după ce internatul Liceului 'Tamasi Aron' s-a prăbuşit, va fi înmormântat joi, în localitatea natală Lupeni.

Tânărul, care urma să împlinească 18 ani de Crăciun, a fost scos de sub dărâmături de către salvatori, dar nu a răspuns manevrelor de resuscitare, iar diagnosticul medicilor a fost "stop cardio-respirator, moarte violentă prin strivire'', potrivit Agerpres.ro. 

Luni, în jurul orei 16,00, un perete al clădirii internatului din cadrul Liceului 'Tamasi Aron' din Odorheiu Secuiesc s-a prăbuşit. La acel moment, în corpul de clădire se aflau patru elevi ai internatului, aceştia fiind prinşi sub dărâmături. Băiatul de 17 ani a decedat, iar trei fete se află internate în spital, una în stare gravă.

Conducerea Liceului "Tamasi Aron" din Odorheiul Secuiesc a transmis, marţi, un mesaj de condoleanţe familiei îndoliate, exprimându-şi, totodată, recunoştinţa faţă de cei care au contribuit la salvarea celorlalţi copii.

"În timp ce ne pregăteam pentru cea mai frumoasă sărbătoare a credinţei noastre creştine, o tragedie a întunecat bucuria acestei pregătiri. Evenimentele ne-au marcat profund, sufletele noastre sunt îngrijorate şi îndurerate, pentru că ştim că tragedia nu ar fi trebuit să se întâmple. (...) Familia noastră este în doliu. Plângem împreună şi căutăm mângâiere împreună. (...) Nu există acum cuvinte care să vindece! Cine şi-ar putea închipui o durere mai mare decât a celor care îşi plâng copilul?", se arăta într-o declaraţie postată pe pagina de internet a liceului.

Băiatul care a decedat era elev la Liceul de Artă din Odorheiu Secuiesc.

''Instituţia noastră este în doliu. O astfel de tragedie nu ar fi trebuit să se întâmple. O viaţă tânără plină de vise a fost spulberată. A fost elev la şcoala noastră, aşa că această veste de neînţeles este cu atât mai dureroasă pentru comunitatea noastră, pentru elevii noştri şi pentru oraş. Ieri ne pregăteam pentru concerte de fanfară, concerte de Crăciun şi un târg de Crăciun, astăzi nici măcar nu putem vorbi. Concertele noastre pentru săptămâna aceasta sunt anulate, fiind înlocuite de doliu şi rugăciune. (...) Odihneşte-te în pace, David!'', au transmis şi reprezentanţii liceului unde tânărul învăţa.

Având în vedere tragedia care a avut loc luni, Primăria municipiului Odorheiu Secuiesc a anulat toate evenimentele cultural-artistice din Târgul de Crăciun, precum şi spectacolul şi jocul de artificii de Revelion, iar autorităţile locale au transmis condoleanţe familiei tânărului decedat, menţionând că întregul oraş este îndoliat. De altfel, în faţa internatului, localnicii au depus flori şi au aprins zeci de lumânări.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
CORNEL ILIE coevr
Cornel Ilie: Artiștii din România nu sunt uniți
'Eternals' UK Gala Screening at
Copiii lui Brad Pitt i-au întors spatele. Motivul pentru care...
Cockroaches could soon be almost impossible to kill with pesticides
Cum a cucerit planeta unul dintre cei mai de succes dăunători din lume
Cristiano Ronaldo/ Profimedia
Cristiano Ronaldo a doborât recordul de goluri marcate într-un singur...
Pe aceeași temă
Image,Of,A,Half-open,Door,To,School,Class
Un elev de clasa a VII-a și-a șantajat profesoara de istorie pentru o notă mai mare. Cum a...
Declarație scrisă de elev, școală, educație, învățământ, clasă, ore, cursuri, copii
O nouă acuzație de violență în școli. O directoare din Olt este anchetată de Poliție după ce...
Man,Detained,In,Handcuffs,Indoors,,Closeup,View.,Criminal,Law
Un elev de 16 ani din Sighişoara a fost reţinut de poliţişti după ce şi-a lovit un coleg
politia-masina-nou-inscriptionata
Un elev a făcut scandal în timpul unei ore şi a arătat gesturi obscene cadrului didactic. După...
Te-ar putea interesa și
Ambulance,Emergency,Service,Car,On,The,Streets,Of,Bucharest,During
Un elev din Cluj a fost dus cu ambulanţa la spital, după ce a consumat nicotină la plic şi o...
politia-masina-nou-inscriptionata
Elevul de 15 ani care a folosit un spray lacrimogen la un liceu din București, plasat sub...
Un tâlhar care a intrat cu cagula în sala de jocuri a fost arestat de polițiști/ Shutterstock
Elev din Cluj-Napoca, arestat preventiv după ce ar fi vândut şi ar fi oferit gratuit droguri...
Colegiul Naţional ”B.P. Haşdeu” din Buzău trebuie să plătească unui fost elev daune morale de 3.000 de euro, după ce, în 2018, acesta a primit media 2 la purtare pe primul semestru, în urma unei postări pe Facebook. Ulterior, elevul a luat Bacalaureatul cu 9.05, iar părinţii săi au acţionat unitatea şcolară în instanţă. Decizia pronunţată de magistraţii Curţii de Apel Ploieşti este definitivă. În anul 2018, elevul Andrei Voicu din clasa a XI-a a postat pe un grup de Facebook al liceului un videoclip în care apărea profesoara lui de desen însoţit de mesajul: ”Colegiul «Bogdan Petriceicu Hasdeu» este liceul în care este interzisă purtarea bărbii şi a părului lung, dar unde predă una dintre cele mai luminate minţi ale sistemului de învăţământ, această struţo-cămilă a artei, care se zbate între vocaţia de a cânta şi de a desena.” Fapta sa a fost analizată în Consiliul Profesoral care a decis scăderea mediei la purtare, însă părinţii copilului au susţinut nevinovăţia acestuia şi au deschis o acţiune în instanţă. Ulterior, elevul a promovat examenul de bacalureat cu nota 9.05. ”În urma eforturilor noastre susţinute, Colegiul a fost obligat să radieze menţiunile din evidenţele şcolare ale lui Andrei, inclusiv nota injustă de 2 la purtare, şi să revizuiască media pe semestrul 1. Mai mult, justiţia i-a acordat clientului nostru daune morale în valoare de 3.000 de euro, marcând astfel recunoaşterea impactului emoţional şi psihologic pe care abuzul de putere îl poate avea asupra unui elev”, au transmis, miercuri, reprezentanţii cabinetului de avocatură care l-a reprezentat pe elev pe toată durata procesului în instanţă. De asemenea, reprezentanţii cabinetului de avocatură au mai transmis că victoria nu este doar a lui Andrei, ci a tuturor elevilor care se confruntă cu nedreptăţi în sistemul educaţional. ”Suntem emoţionaţi şi încurajaţi de acest succes şi ne reafirmăm angajamentul de a apăra drepturile şi libertăţile elevilor. Fiecare tânăr merită un mediu educaţional corect şi pozitiv, unde drepturile elevilor sunt respectate şi apărate”, au mai transmis reprezentanţii cabinetului de avocatură. În luna aprilie a anului 2023, Tribunalul Buzău pronunţao primă decizie pe fond, prin care obliga Colegiul Naţional ”B.P. Hasdeu” să radieze ”menţiunile din evidenţele şcolare în ceea ce îl priveşte pe reclamant cu privire la aplicarea notei 2 la purtare pe semestrul I al anului şcolar 2018-1019” şi să-I plătească elevului 3.000 de euro daune morale şi cheltuieli de judecată de 2.800 de lei. Marţi, Curtea de Apel Ploieşti a respins definitiv recursurile formulate de Colegiu şi de reclamant menţinând decizia Tribunalului Buzău din 2023. ”Respinge recursurile, ca nefondate. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 30.01.2024”, este decizia instanţei.
Colegiul Naţional ”B.P. Haşdeu” din Buzău, bun de plată în fața unui elev, după ce acesta a...
Partenerii noștri
Digi24 Raisa a fost găsită moartă. Fetița de doi ani dispărută ieri era într-o râpă și avea urme de violență pe corp
Raisa a fost găsită moartă. Fetița de doi ani dispărută ieri era într-o...
DigiSport Gigi Becali a trimis oferta oficială, dar a primit ”seen”. Cât vrea să plătească pentru Louis Munteanu
Gigi Becali a trimis oferta oficială, dar a primit ”seen”. Cât vrea să...
PeRoz Dezvăluiri despre Shiloh, fiica Angelinei Jolie și lui Brad Pitt. Coregraful ei a rupt tăcerea: „Este foarte talentată, muncitoare!”
Dezvăluiri despre Shiloh, fiica Angelinei Jolie și lui Brad Pitt...
Film Now Keanu Reeves, îndrăgostit până peste cap de Alexandra Grant. Cum a fost surprins actorul din „Matrix” alături de iubita sa
Keanu Reeves, îndrăgostit până peste cap de Alexandra Grant. Cum a fost...
Digi World Cât de nocive sunt pentru sănătate uscătoarele de rufe pe care le avem acasă. Avertismentul lansat de oamenii de știință
Cât de nocive sunt pentru sănătate uscătoarele de rufe pe care le avem...
ProFM Christina Aguilera, suspectată că a apelat la medicamente pentru a slăbi rapid. Într-un body mulat pe corp, e mai subțire ca oricând
Christina Aguilera, suspectată că a apelat la medicamente pentru a slăbi...
Digi Life Schimbările climatice au cauzat, în medie, 26 de zile suplimentare de căldură extremă, în ultimul an. Cele mai afectate 5 țări
Schimbările climatice au cauzat, în medie, 26 de zile suplimentare de...
Bette Nash/ Profimedia
Cea mai longevivă însoțitoare de bord din lume a murit la 88 de ani. Bette...
Ultimele știri din matinal
andreea raicu bfa1094f-3111-4c2f-a0f1-7b5f15cfcb752
Cum să prevenim burnout-ul: Andreea Raicu dezvăluie secretele echilibrului între muncă și...
valer kovacs
De ce aparatele drug test dau erori și ce trebuie să faci. Polițistul Valer Kovacs explică
regizorul Emanuel Pârvu și producătoarea Miruna Berescu
3 Kilometri Până la Capătul Lumii. Descoperă povestea din spatele filmului românesc care a...
teo stand-up 1
Teo: De la începuturile stand-up-ului la provocările corectitudinii politice în comedie. „La...
Ultimele știri
elena gheorghe
Elena Gheorghe, ca o puștoaică, la malul mării, desculță și într-un top cu vedere la abdomen...
Mike Tyson/ Profimedia
Care este starea de sănătate a lui Mike Tyson, după ce i s-a făcut rău într-un avion. Fostul...
Cal plimbat cu BMW-ul, pe un drum din Moldova
Un cal a fost plimbat cu o mașină de lux. Imaginile sunt virale: „Nu fiți răutăcioși. E...
Doctor.
Un chirurg din Sibiu, acuzat de colegi că se prezintă la spital și tratează pacienți după ce...