Acum la Digi FM 30 FELI - Mainile

Un avion TAROM care decolase spre Antalya s-a întors la București după 30 de minute de zbor

Avion TAROM, călătorii, deplasări, excursii, turism
Foto: Captură video Digi24

Un avion TAROM care decolase vineri dimineață de pe Aeroportul Internațional Henri Coandă cu destinația Antalya, a revenit la sol după doar jumătate de oră de zbor pentru verificări tehnice, potrivit digi24.ro

Marius Popescu, purtător de cuvânt al companiei TAROM, a declarat că la scurt aeronava decolase spre Antalya și la scut timp echipajul a primit "o indicație neconformă".

„După ce a fost analizată acea indicație, s-a decis revenirea la bază pentru alte investigații tehnice care trebuie avute în acest caz. Avionul a aterizat în siguranță. Au fost efectuate mai multe verificări, s-a decis debarcarea pasagerilor, specialiștii departamentului tehnic au verificat indicația neconformă. După investigațiile departamentului tehnic al TAROM s-a decis reluarea zborului. Nu a fost cazul de o problemă tehnică.

S-a decis reîmbarcarea pasagerilor. Aeronava va decola spre destinație și va ajunge cu o întârziere de o oră și jumătate. Nu a existat niciun pericol pentru pasageri, ei au fost informați constant de echipaj și de comandant", a spus Popescu.

Potrivit acestuia, la bord sunt 189 de pasageri și niciunul nu a renunțat la zbor.

"Vor ajunge în siguranță în Antalya, dar cu o întârziere de o oră și jumătate. Se întâmplă astfel de situații, nu e ieșit din comun, mai ales când e sezon estival și toate zborurile sunt la foc continuu. Orice fel de indicație de acest tip trebuie investigată, ca să nu fie disconfort pentru pasageri și pentru echipaj. E vorba de o indicație neconformă care avea legătură și cu presurizarea cabinei, dar nu putem spune că vorbim de o depresurizare. Astfel de indicații se întâmplă să existe în aviație, chiar la acest tip de aeronavă această indicație se primește destul de des", a mai spus purtător de cuvânt al companiei TAROM.

Știrea inițială: Este vorba despre zborul RO7531 București – Antalya, potrivit boardingpass.ro. Piloții au decis să revină la București după doar 30 de minute de zbor. Avionul companiei TAROM a aterizat în siguranță pe aeroportului Henri Coandă la ora 08:25, la o oră de la decolare. Un reprezentant al companiei a confirmat pentru BoardingPass că avionul a revenit la București din cauză că un geam al cabinei de pilotaj s-ar fi fisurat. Din cauza acestui incident, zborurile charter operate vineri de TAROM din Antalya spre Suceava, și retur, și Antalya – București vor avea, cel mai probabil, întârzieri, potrivit sursei citate.

Ascultă Digi FM Live, pentru cele mai noi știri, la fiecare 30 de minute.
Ca să știi!

Puteţi urmări Știrile Digi FM şi pe Google News şi WhatsApp!

Recomandări DigiFM
matinal - oana si vlad 2025
Oana Zamfir și Vlad Craioveanu – 27.11.2025
paula selling la Matinalul Digi FM
Paula Seling, invitată la matinalul Digi FM: emoție, colinde și o...
UNGURU BULAN 2025
Unguru’ Bulan: Cum a doborât Leontin ‘Leo Messi’ o dronă rusească cu...
pavel bartos site
Pavel Bartoș, în vizită la matinalul Digi FM: povești din culise...
Pe aceeași temă
Pete Hegseth
Avionul care îl transporta pe şeful Pentagonului a aterizat de urgenţă. Aeronava prezenta...
Ambulance,Emergency,Service,Car,On,The,Streets,Of,Bucharest,During
Un avion de mici dimensiuni s-a prăbuşit în apropierea unei unităţi militare din Iași. Doi...
Ursula von der Leyen
Avionul Ursulei von der Leyen, vizat de un bruiaj presupus a fi rus. Serviciile de navigaţie...
Aterizare de urgență în Brindisi. Motorul unui Boeing 757-300 al companiei Condor a luat foc/ Foto: X
Aterizare de urgență în Brindisi. Motorul unui Boeing 757-300 al companiei Condor a luat...
Te-ar putea interesa și
Incendiu la bordul unui avion
Momentul în care frânele unui Boeing 737 MAX 8 iau foc la decolare, la Denver. 173 de pasageri...
Motorul unui Boeing 767-400 a luat foc după decolare şi a forțat întoarcerea la Los Angeles/ Foto: X
Motorul unui Boeing 767-400 a luat foc după decolare şi a forțat întoarcerea la Los Angeles...
Nicușor Dan
Nicușor Dan, fotografiat într-un avion low-cost, alături de fiica sa. Imaginile ajunse pe...
Incendiu într-un avion Ryanair pe pistă din Palma de Mallorca/ Foto: X
Incendiu într-un avion Ryanair pe pistă din Palma de Mallorca. 18 oameni au fost răniți
Partenerii noștri
Digi24 Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil otrăviți. A murit și tatăl copiilor. Ancheta, foarte dificilă
Hotel din Istanbul evacuat după moartea turiștilor germani, posibil...
DigiSport Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului: "El crede că e deștept, dar e idiot!"
Becali a găsit vinovatul pentru cheltuielile nejustificate ale FCSB-ului...
PeRoz Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui Felix. Demnă și puternică, a strălucit într-o rochie elegantă
Mihaela Rădulescu, din nou în prim-plan, la 4 luni de la moartea lui...
Film Now Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat că are o "obsesie" pentru iubite cu vârsta sub 25 de ani
Femeile superbe cu care s-a iubit Leonardo DiCaprio. De ce a fost acuzat...
Digi World Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de ce unele studii spun că reduce colesterolul precum unele medicamente
Dieta Portfolio, regimul care face furori la nivel mondial. Ce este și de...
Stirile Kanal D Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2...
ProFM Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri a făcut după ce a recunocut că se simțea „mizerabil”
Keith Urban, declarații după despărțirea de Nicole Kidman. Ce mărturisiri...
Digi Life Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar care a ajutat la reconstruirea catedralei: "Cea mai frumoasă zi din viața mea"
Notre-Dame a găzduit prima nuntă după trei decenii. Mirele, un tâmplar...
Ultimele știri din matinal
Ada Galeș
Ada Galeș, despre forma rară de cancer care i-a pus vocea în pericol: M-a ajutat faptul că...
denis motans
„Tati la pătrat” și un single nou: Denis (The Motans), la Digi FM – despre „Rămâi cu bine”...
zodier
Zodier & YUKA la matinalul Digi FM: de la „Sacou” la „Cioburi”, o poveste despre dragoste...
iraida 2025
IRAIDA la Matinalul Digi FM: „Fricile tale”, inspirația din trecut și disciplina Muay Thai
Ultimele știri
President Trump Chairs a Cabinet Meeting at the White House
Rubio spune că discuţiile dintre SUA şi Ucraina privind războiul cu Rusia au fost productive...
Trump Meets President Zelenskyy of Ukraine and European Leaders
Donald Trump spune că va face publice rezultatele RMN-ului care i s-a făcut în octombrie. El...
Militari români la Arcul de Triumf, Armata României
Militari români și străini din structurile NATO vor defila pe sub Arcul de Triumf, de Ziua...
afganistan
Forţe speciale britanice au aplicat în Afganistan o „politică deliberată” de „ucidere a...